Produkty

Kątowniki - niezbędne nie tylko na budowie

Kątowniki - niezbędne nie tylko na budowie

Kątowniki to rodzaj stalowych łączników, których ramiona tworzą między sobą kąt prosty. Mają różne wymiary w zależności od potrzeb i dzielą się na dwa zasadnicze rodzaje – równoramienne i nierównoramienne. Znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, jednak najczęściej służą do łączenia ze sobą drewnianych elementów lub ich przytwierdzenia do betonowych konstrukcji.

kątownik budowlanyKątowniki zwane również okuciami są bardzo pomocne nie tylko w nowo budowanych obiektach, ale możemy ich użyć także do wzmacniania starych połączeń ciesielskich bez konieczności ich wcześniejszego rozmontowywania. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, jaką technologią zostały wykonane stalowe elementy, których chcemy użyć. Kształtowniki profilowane na zimno posiadają o wiele mniejszą masę w porównaniu do kątowników walcowanych na gorąco, co sprawia, że cała konstrukcja jest znacznie lżejsza. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku łączenia elementów dachu.

Nie tylko duże konstrukcje

Kątowniki mogą pomóc nam nie tylko w przypadku wznoszenia dużych obiektów, ale będą także ważną częścią konstrukcji, gdy zdecydujemy się m.in. na zbudowanie wiaty, altanki lub zadaszenia tarasu. Dzięki nim nie będziemy musieli wykazać się znajomością profesjonalnych złączeń ciesielskich, co nie tylko zaoszczędzi nam wiele czasu, ale przyczyni się także do mniejszego zużycia drewna.  Kształt i wielkość okuć powinniśmy dobrać w zależności od rozmiarów planowanej konstrukcji i obciążeń, jakim będzie poddana.

System łączenia

W celu łatwego montażu kątowniki mają fabrycznie wykonane otwory, w których umieszczamy gwoździe, wkręty lub śruby, dzięki którym przytwierdzimy okucia do materiału. Każde ramię posiada od kilku do kilkunastu takich otworów – dzięki temu odpowiednio rozmieścimy mocowanie.

Oprócz otworów kątowniki mogą posiadać również specjalne podłużne wycięcia, które umożliwiają dokładne wyregulowanie ustawienia wkrętu. Wystarczy nieco go poluzować, skorygować położenie i dokręcić ponownie. Takie otwory sprawiają również, że kątownik jest mniej narażony na napięcia powstające w wyniku działania sił, którym poddawana jest cała konstrukcja. W tym przypadku konieczne jest użycie śrub z podkładkami.

Kotwy

Specjalnym rodzajem kątowników są kotwy, dzięki którym połączymy drewniane elementy z betonowymi płaszczyznami. Kotwy mocujemy do ściany przy pomocy śruby, którą umieszczamy we wcześniej wywierconym otworze, natomiast z drewnem łączymy je przy użyciu zwykłych wkrętów lub gwoździ.kątownik dachowy

Kątowniki płaskie

Elementy możemy połączyć ze sobą również dzięki stalowym płytkom w kształcie litery L. Umożliwiają łączenie belek, desek i płyt pod kątem prostym. Są pomocne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy stworzyć jednolitą płaszczyznę drewnianą o większej powierzchni. Służą również do wzmacniania starych konstrukcji.

Listwy

Rodzajem kątowników są również listwy narożne, które służą głównie do wykończenia ścian wokół drzwi i okien. Dzięki nim sprawimy, że zaokrąglone narożniki zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne będą posiadały kąt prosty. Mocowanie listew jest szybkie i proste, sprawia, że wnętrze domu ma bardziej estetyczny wygląd.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Okucia meblowe – przegląd dostępnych rozwiązań

Okucia meblowe – przegląd dostępnych rozwiązań
Funkcjonalne meble to nie tylko trwały materiał wykonania i elegancki wygląd. Na komfort ich użytkowania w dużym stopniu wpływają okucia meblowe. Oto ...
Czytaj więcej

Jak naprawić uszkodzone meble?

Jak naprawić uszkodzone meble?
Uszkodzone meble nie tylko mogą być mniej funkcjonalne, ale przede wszystkim tracą na estetyce. Dlatego różnego rodzaju defekty staramy się zawsze usu...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kątowniki - niezbędne nie tylko na budowie