W naszych domach określenia hak i wieszak traktowane są niemal na równi.O ile na potrzeby gospodarstwa domowego mamy dużą ilość wieszaków, to poza domem – w przemyśle, transporcie czy budownictwie – w użyciu są głównie haki. Nie można też rozgraniczyć funkcji każdego z nich, odnosząc się tylko do nazwy – przecież wieszamy nie tylko na wieszakach, a zahaczamy nie tylko na hakach. Przyjrzyjmy się niektórym z tych akcesoriów o wyspecjalizowanych funkcjach
Rzut oka na sufit wystarczy, by zlokalizować hak żyrandolowy – najczęściej jest on umiejscowiony w geometrycznym środku danego pokoju. Przytwierdzona do niego lampa spełnia funkcję oświetlenia centralnego i chociaż przejmuje ją stopniowo oświetlenie punktowe i boczne, haki żyrandolowe, nawet puste, nie znikają z sufitów i czekają na swój czas, który nadejdzie wraz z modą na oświetlenie w stylu retro.
Zamocowane w stropie haki służą nie tylko do pewnego i bezpiecznego zamocowania żyrandola. Inne mają za zadanie przytrzymać konstrukcję podwieszanego sufitu. Dzięki nim utrzymywane są profile złączone z hakami za pomocą wkrętów. Tego rodzaju rozwiązanie jest przydatne tam, gdzie odległość nowej płaszczyzny od sufitu jest mała – haki mają najwyżej 12,5 cm długości. W przypadku bardziej obniżonych konstrukcji trzeba użyć innego sposobu mocowania profili. Będzie to przydatne w sytuacji, gdy nad sufitem przebiegają ukryte przed oczyma elementy instalacji. Tutaj zamiast haków używa się regulowanych wieszaków kotwowych montowanych bezpośrednio do stropu. Regulacja wieszaków jest potrzebna, by rusztowanie dla sufitu podwieszanego było równomierne na całej płaszczyźnie.
Miejscem, gdzie haki nie mogą zostać zastąpione przez wieszaki są futryny. Tutaj najczęściej mocowane są haki huśtawkowe. Ich charakterystyczny kształt jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa bawiącemu się dziecku – zaczep huśtawki nie może się wyślizgnąć nawet w przypadku znacznego rozbujania. Futryny z racji swojej wytrzymałości są odpowiednim miejscem na usytuowanie haków huśtawkowych.
Haki używane są również na ścianach do powieszenia na nich takich przedmiotów, jak na przykład instrumenty muzyczne. Tu jednak uwaga – w przypadku gitar warto zastosować dwa haki – jeden na pudło rezonansowe, drugi na gryf. W przeciwnym razie wieszanie tego instrumentu na jednym haku za pomocą materiałowego lub skórzanego paska może doprowadzić do odkształcenia się gryfu i uszkodzenia gitary.
Kolejnym miejscem, gdzie możemy zauważyć haki – również na tyle wyspecjalizowane, że nie mogą być zastąpione przez wieszaki – są zewnętrzne ściany naszych domów. Tutaj za ich pomocą przytwierdzone do ścian są rynny. Haki rynnowe mają również charakterystyczny kształt, którym obejmują ściśle okrągłe rynny i pewnie utrzymują je w pionie przy bokach ścian.
Miejscem na zamocowanie wieszaków będzie z kolei balkon – często towarzyszy nam na nim zieleń, a podłużne donice z zasadzonymi roślinami są przymocowane do balustrady za pomocą wieszaków balkonowych. Są one wyposażone w dodatkową część na podstawkę, niezbędną dla utrzymania wymaganej wilgotności gleby w donicach.
Wieszaki najczęściej służą do zawieszenia na nich ręczników czy ubrań, spotykamy je w kuchni, łazience, przy drzwiach wejściowych. Jednak za ich pomocą można unieruchomić również większe przedmioty – takim jest na przykład rower. Kiedy po kolejnym sezonie zostanie oczyszczony, a jego mechanizmy naoliwione, przezimować może na przykład na ścianie garażu czy nawet pod jego sufitem. Ci, którzy szczególnie dbają o swój rower, decydują się na przetrzymanie go w sezonie zimowym w domu, gdzie panuje temperatura korzystniejsza niż w nieogrzewanym na ogół garażu. Posłużyć się można w takim przypadku zarówno hakiem ściennym na rower, jak i wieszakiem sufitowym – ich wybór jest na tyle duży, że z łatwością znajdziemy odpowiedni dla naszego roweru.