Jak to działa?
Stopnie schodów wspornikowych wyglądają jakby lewitowały. Zawdzięczają to metalowej belce osadzonej w ścianie przy schodach prostych lub metalowemu słupowi przy schodach kręconych. Każdy stopień jest osobno przytwierdzony do belki lub słupa. Dzięki temu nie ma potrzeby montażu widocznego stelaża, a nawet balustrady. Złudzenie zawieszenia w powietrzu daje oryginalny efekt. Montaż tego rodzaju schodów wymaga dobrego przygotowania konstrukcyjnego, ale rezultat jest tego wart.
Zalety schodów wspornikowych
Schody tego typu nie wymagają osobnej klatki schodowej. Dzięki temu wnętrze jest otwarte, co pomaga optycznie je powiększyć. Stopnie mogą mieć maksymalnie 120 centymetrów długości, więc zajmują małą powierzchnię. Osadzenie belki konstrukcyjnej w ścianie sprawia, że strop nie jest obciążony. Lekkie schody wspornikowe nie przytłaczają więc wnętrza dosłownie i w przenośni. Nie ograniczają także wykorzystania przestrzeni – miejsce pod stopniami można dowolnie wykorzystać.
Do jakich wnętrz
Tego typu konstrukcja będzie się doskonale prezentować w otwartym wnętrzu. Wrażenie lekkości i unoszenia się w powietrzu oddziałuje na resztę pomieszczenia, nie zamykając przestrzeni. Pomoże również optycznie je powiększyć, więc możemy osiągnąć loftowy styl na nieco mniejszej powierzchni. Schody wspornikowe sprawdzą się również we wnętrzach inspirowanych przestrzeniami industrialnymi. Dodatkowo, nie muszą przylegać do ściany – możliwe jest również wykonanie wersji spiralnej, opartej na słupie, który można umieścić w dowolnym miejscu. Do wyboru mamy także wiele materiałów wykończeniowych stopni, co sprawia, że dobranie ich do stylistyki naszego wnętrza nie będzie żadnym kłopotem.
Materiał na stopnie
Materiałem wspornikowym tego typu schodów jest stal, lecz stopnie mogą być wykonane z różnych surowców. Możemy wybrać dowolne drewno, które pasuje do naszego wnętrza. Do stylu schodów wspornikowych doskonale pasują stopnie pokryte szkłem. Szkło musi być zdystansowane od ściany nośnej oraz oddzielone przekładką od konstrukcji stopnia. Wykonuje się także stopnie z innych materiałów – betonu, tworzywa sztucznego czy żywicy.
Bezpieczeństwo
Wielu osobom schody wspornikowe wydają się niebezpieczne. Niesłusznie – udźwig jednego stopnia to nawet 400 kilogramów. Brak poręczy jest efektowny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją zamontować. Przy stopniach wystających ze ściany możemy zdecydować się na poręcz zamontowaną do muru. Przy wersji spiralnej metalowa poręcz może mieć bieg po zewnętrznej stronie, dodając konstrukcji dodatkowych walorów estetycznych. Do schodów tych poleca się również balustrady ze szkła i metalowe o ażurowej konstrukcji.