Produkty

Kiedy zdecydować się na piaskowanie?

Kiedy zdecydować się na piaskowanie?

Piaskowanie umożliwia szybkie usunięcie wierzchniej warstwy powłoki lakierniczej, co pozwala wyczyścić i odświeżyć daną powierzchnię, a także przygotować ją do dalszych zabiegów. Jakie możemy uzyskać efekty i kiedy warto zdecydować się na piaskowanie?

Piaskownie to metoda czyszczenia, wygładzania i odświeżania rozmaitych powierzchni, dzięki zastosowaniu silnego strumienia powietrza lub wody z dodatkiem odpowiedniego kruszywa. Ścierniwo powinno być dobrane do rodzaju czyszczonej powierzchni i tego, jaki chcemy uzyskać efekt – może być to zarówno piasek, jak i Piaskowaniemączka dolomitowa, szlaka miedziowa, metal, szkło, żużel, a nawet skorupa orzechów czy suchy lód.

Zabieg ten może być stosowany zarówno na metalowych, drewnianych jak i kamiennych czy murowanych płaszczyznach. Piaskowanie trudnych powierzchni zazwyczaj zleca się profesjonalnym firmom, jednak część prac renowacyjnych lub czyszczących można wykonać samodzielnie, pamiętając oczywiście o zachowaniu ostrożności i zapewnieniu odpowiedniej odzieży i okularów ochronnych.

Kiedy warto zdecydować się na piaskowanie?

Piaskowanie polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni, jak również kątów, zakamarków i trudno dostępnych miejsc, w ten sposób możemy przygotować daną płaszczyznę do malowania czy innych zabiegów konserwatorskich.

Decydując się na piaskowanie na mokro, należy pamiętać o konieczności dokładnego osuszenia powierzchni przed dalszymi zabiegami (można użyć do tego np. sprężonego powietrza).

Ten sposób oczyszczania powierzchni przedmiotów bardzo często jest stosowany jako szybki i skuteczny sposób usuwania rdzy z auta, grzejników, barierek czy innych trudno dostępnych miejsc. Niejednokrotnie jest najlepszym sposobem na usunięcie skorodowanej warstwy i pozwala skutecznie wygładzić, odświeżyć i przygotować powierzchnię na nałożenie farby antykorozyjnej.

Gogole ochronnePiaskowanie bywa też bardzo pomocne podczas oczyszczania murów z rozmaitych osadów i zabrudzeń, a także np. do usuwania graffiti, glonów czy też rozmaitych wykwitów. Jakkolwiek podczas piaskowania elewacji należy uważać, gdyż nie jest ono zalecane dla delikatnych i starych murów. Nie należy stosować tej metody także w przypadku murów wykonanych z cegieł niewypalonych do końca, a także cegieł klinkierowych, glazurowanych lub formowanych ręcznie.

Piaskowanie pozwala także na mechaniczne usunięcie warstwy farby czy lakieru, jak i również wygładzenie powierzchni i przygotowanie jej do dalszych zabiegów renowacyjnych. Tego typu funkcję coraz częściej oferują myjki ciśnieniowe. Dzięki umiejętnie przeprowadzonemu piaskowaniu można także oczyszczać powierzchnie drewniane, a przy odrobinie wprawy uzyskać dekoracyjny efekt postarzenia.

Piaskowanie strumieniem o niewielkim ciśnieniu pozwala na doczyszczenie wybranych powierzchni w domu czy ogrodzie, a w szczególności odświeżyć fasadę budynku. Dzięki piaskowaniu można dokładnie doczyścić taras, kostkę brukową, chodnik, ale także mocno zabrudzone palenisko, grill czy też inne elementy architektury ogrodowej. Tę funkcję najlepiej wypełnią specjalne myjki ciśnieniowe, które przy okazji doczyszczą zabrudzone felgi czy podwozie samochodu.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Akcesoria do malowania ścian zewnętrznych

Akcesoria do malowania ścian zewnętrznych
Chociaż malowanie ścian zewnętrznych na pozór nie różni się znacznie od nanoszenia kolorowej farby wewnątrz pomieszczeń, wymaga zgromadzenia innych ak...
Czytaj więcej

Jak malować metodą natryskową

Jak malować metodą natryskową
Malowanie metodą natryskową zyskuje należną sobie popularność i jest coraz częściej stosowane nie tylko przez właścicieli budynków jednorodzinnych, al...
Czytaj więcej

Techniki malowania ścian – pędzel, wałek czy natrysk?

Techniki malowania ścian – pędzel, wałek czy natrysk?
Malowanie ścian to zwykle jeden z elementów każdego domowego remontu. Aby je wykonać, potrzebujemy jedynie wybranej farby i odpowiednich narzędzi – pę...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kiedy zdecydować się na piaskowanie?