Na rynku mamy do wyboru wiele modeli karniszy wykonanych z różnych materiałów, które swoją formą wpisują się w każdy wybrany przez nas styl. Mimo możliwości wyboru gotowych wzorów, warto pokusić się o wykonanie karniszy z przedmiotów, które niekoniecznie muszą kojarzyć się z okiennymi dekoracjami. Dzięki temu podkreślimy wnętrze naszego domu, łatwiej dobierzemy materiał i stworzymy kompletną aranżację, która niekoniecznie musi iść w parze z tradycyjnymi rozwiązaniami.
Zgodnie ze stylem
Warto pamiętać, że karnisz nie jest tylko drążkiem podtrzymującym tkaninę, ale integralną częścią wystroju. Z tego powodu dobrym pomysłem jest, aby karnisz wpisywał się w styl wnętrza, jakim ozdobimy nasz dom. Ten często niepozorny element mieszkania może w równym stopniu podkreślić piękno aranżacji, jak i zaburzyć cały efekt, gdy będzie nieodpowiednio dopasowany.
Jeżeli mieszkanie urządzamy według ściśle określonego stylu, w którym detale stanowią istotny element, warto karniszem uczynić akcesoria nawiązujące do pozostałych elementów wykończeniowych. Dzięki takiemu zabiegowi w mieszkaniu w stylu industrialnym zasłonę może podtrzymywać metalowa rurka, natomiast w pokoju dziecka urządzonym w aranżacji marynistycznej karniszem możemy uczynić wiosło.
Z kolei dom rustykalny, charakteryzujący się przytulnym klimatem przywołującym na myśl sielskość życia na wsi, to dom w którym królują naturalne materiały. To sprawia, że rolę karnisza z powodzeniem może pełnić gałąź. Dokładnie oczyszczona, często nawet nie musi być dodatkowo malowana. Jedynym mankamentem takiego rozwiązania jest potrzeba zastosowania innego mocowania firany. Świetnie w tym wypadku spisują się tasiemki mocowane na guziki lub rzepy, które podtrzymują tkaninę. To rozwiązanie nadaje się również do zastosowania w aranżacji skandynawskiej lub nawiązująej do estetyki prowansalskiej.
Karnisze obudowane
Dekoracyjną rolę karnisza możemy zwiększyć, gdy go obudujemy. Taki pomysł świetnie sprawdza się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których dominuje drewno, ale z powodzeniem taką obudowę możemy wykorzystać również tam, gdzie wnętrza mają bardziej surowy klimat. W zależności od upodobań może mieć rzeźbioną ramę, być wykonana z łączonych materiałów (np. szkła i drewna), a nawet być podświetlana. Jej wygląd w zasadzie zależy od naszej pomysłowości. System montażu firany ma w takim przypadku rolę drugoplanową, bowiem wszystko jest ukryte za obudową.
Linki
Dość niestandardowym pomysłem jest zawieszenie firan i zasłon na linkach. Jest to rozwiązanie minimalistyczne, jednak w wielu wypadkach dające ładny efekt. W przypadku lekkich tkanin dobór sznurka lub linki nie powinien stanowić problemu. Nieco gorzej sytuacja wygląda, gdy chcemy zawiesić na nich grube zasłony, ponieważ karnisz z linek może okazać się niezbyt wytrzymałym rozwiązaniem, nawet jeżeli użyjemy linek stalowych.
Karnisz z odzysku
Prostym i szybkim w wykonaniu może być z kolei karnisz wykonany z kijka od miotły lub cienkiej rurki, która nie będzie już wykorzystana w innym celu. Aby jeszcze bardziej uprościć sobie pracę, na tak wykonany karnisz firany możemy zwyczajnie nawlec.
Natomiast jeżeli nie zależy nam na tym, aby karnisz stanowił element wystroju, a pełnił tylko rolę użytkową, to w zasadzie możemy wykorzystać w tej roli każdy przedmiot, który z powodzeniem będzie utrzymywał firany i zasłony. W tym celu możemy je powiesić nawet na desce, w której umieścimy kilka (w zależności od potrzeb) haków na ubrania, które będą podtrzymywały tkaninę. Wbrew pozorom nie musi to być rozwiązanie tandetne, wręcz przeciwnie, w wielu pomieszczeniach będzie stanowiło również o panującym w środku pozytywnym klimacie.