Produkty

Kilka pomysłów na wykonanie karniszy

Kilka pomysłów na wykonanie karniszy

Dekorując dom, bardzo często większą uwagę przykładamy do wyboru firanek i zasłon niż karniszy, ograniczając ich rolę jedynie do niewiele znaczącego tła. W rzeczywistości, dzięki odpowiedniemu dopasowaniu, mogą nie tylko uzupełniać aranżację wnętrza, ale również stanowić dominantę, która będzie miała wpływ na całość wystroju pomieszczenia.

karniszNa rynku mamy do wyboru wiele modeli karniszy wykonanych z różnych materiałów, które swoją formą wpisują się w każdy wybrany przez nas styl. Mimo możliwości wyboru gotowych wzorów, warto pokusić się o wykonanie karniszy z przedmiotów, które niekoniecznie muszą kojarzyć się z okiennymi dekoracjami. Dzięki temu podkreślimy wnętrze naszego domu, łatwiej dobierzemy materiał i stworzymy kompletną aranżację, która niekoniecznie musi iść w parze z tradycyjnymi rozwiązaniami.

Zgodnie ze stylem

Warto pamiętać, że karnisz nie jest tylko drążkiem podtrzymującym tkaninę, ale integralną częścią wystroju. Z tego powodu dobrym pomysłem jest, aby karnisz wpisywał się w styl wnętrza, jakim ozdobimy nasz dom. Ten często niepozorny element mieszkania może w równym stopniu podkreślić piękno aranżacji, jak i zaburzyć cały efekt, gdy będzie nieodpowiednio dopasowany.

Jeżeli mieszkanie urządzamy według ściśle określonego stylu, w którym detale stanowią istotny element, warto karniszem uczynić akcesoria nawiązujące do pozostałych elementów wykończeniowych. Dzięki takiemu zabiegowi w mieszkaniu w stylu industrialnym zasłonę może podtrzymywać metalowa rurka, natomiast w pokoju dziecka urządzonym w aranżacji marynistycznej karniszem możemy uczynić wiosło.

Z kolei dom rustykalny, charakteryzujący się przytulnym klimatem przywołującym na myśl sielskość życia na wsi, to dom w którym królują naturalne materiały. To sprawia, że rolę karnisza z powodzeniem może pełnić gałąź. Dokładnie oczyszczona, często nawet nie musi być dodatkowo malowana. Jedynym mankamentem takiego rozwiązania jest potrzeba zastosowania innego mocowania firany. Świetnie w tym wypadku spisują się tasiemki mocowane na guziki lub rzepy, które podtrzymują tkaninę. To rozwiązanie nadaje się również do zastosowania w aranżacji skandynawskiej lub nawiązująej do estetyki prowansalskiej.

Karnisze obudowane

Dekoracyjną rolę karnisza możemy zwiększyć, gdy go obudujemy. Taki pomysł świetnie sprawdza się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których dominuje drewno, ale z powodzeniem taką obudowę możemy wykorzystać również tam, gdzie wnętrza mają bardziej surowy klimat. W zależności od upodobań może mieć rzeźbioną ramę, być wykonana z łączonych materiałów (np. szkła i drewna), a nawet być podświetlana. Jej wygląd w zasadzie zależy od naszej pomysłowości. System montażu firany ma w takim przypadku rolę drugoplanową, bowiem wszystko jest ukryte za obudową.

Linki karnisze castorama

Dość niestandardowym pomysłem jest zawieszenie firan i zasłon na linkach. Jest to rozwiązanie minimalistyczne, jednak w wielu wypadkach dające ładny efekt. W przypadku lekkich tkanin dobór sznurka lub linki nie powinien stanowić problemu. Nieco gorzej sytuacja wygląda, gdy chcemy zawiesić na nich grube zasłony, ponieważ karnisz z linek może okazać się niezbyt wytrzymałym rozwiązaniem, nawet jeżeli użyjemy linek stalowych.

Karnisz z odzysku

Prostym i szybkim w wykonaniu może być z kolei karnisz wykonany z kijka od miotły lub cienkiej rurki, która nie będzie już wykorzystana w innym celu. Aby jeszcze bardziej uprościć sobie pracę, na tak wykonany karnisz firany możemy zwyczajnie nawlec.

Natomiast jeżeli nie zależy nam na tym, aby karnisz stanowił element wystroju, a pełnił tylko rolę użytkową, to w zasadzie możemy wykorzystać w tej roli każdy przedmiot, który z powodzeniem będzie utrzymywał firany i zasłony. W tym celu możemy je powiesić nawet na desce, w której umieścimy kilka (w zależności od potrzeb) haków na ubrania, które będą podtrzymywały tkaninę. Wbrew pozorom nie musi to być rozwiązanie tandetne, wręcz przeciwnie, w wielu pomieszczeniach będzie stanowiło również o panującym w środku pozytywnym klimacie.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja

 Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja
Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element naszej okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. &bdquo...
Czytaj więcej

Montaż karnisza - jak zamontować karnisz krok po kroku

Montaż karnisza - jak zamontować karnisz krok po kroku
Montaż karnisza nie musi być zadaniem trudnym. Wystarczy, że poznasz kilka wskazówek, a czynność ta przebiegnie szybko i sprawnie. Poniższy art...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
19.12.2016
mnie przekonuje karnisz z odzysku :P jeszcze nie wiem jak go zrobię, ale mam dużo rzeczy w domu wykorzystanych w inny sposób niż powinny być, lubię takie oryginalne dodatki do mieszkania :P

Ocena i komentarz dla:

Kilka pomysłów na wykonanie karniszy