Produkty

Kolory odpowiednie do wykończenia gabinetu

Kolory odpowiednie do wykończenia gabinetu

Właściwe urządzenie i wyposażenie pomieszczenia, w którym będziemy pracować, przebywając w domu, jest niezmiernie ważne dla efektywności naszych działań. Pod uwagę weźmy też dobór kolorów, które będą nas otaczać – jak dobrać takie, które jednocześnie posłużą skupieniu i będą działać energetyzująco?

jasne biuroUrządzenie gabinetu, tak aby był pomieszczeniem odpowiednim do pracy wykonywanej w domu, będzie łatwiejsze, jeśli nie lubimy się otaczać dużą ilością przedmiotów. Im jest ich mniej w zasięgu naszego wzroku, tym łatwiej będzie nam się skupić. Jednak przesadna surowość kolorystyki ścian i podłogi nie jest wskazana, jeśli pójdzie za nimi minimalizm i podobieństwo barwne poszczególnych elementów wyposażenia: biurka, fotela, mebli. W jednostajnych kolorystycznie i zbliżonych do szarości ścianach dobrze odnajdzie się zarówno masywne biurko rodem z poprzednich epok – bogato zdobione, ciężkie i obszerne – jak i wygodny fotel, na przykład ludwikowski, który jednak nie jest wyposażony w gumowe kółka umożliwiające przemieszczanie się między stanowiskiem pracy a regałami, na których gromadzimy efekty codziennych czynności zawodowych.

Powyższe propozycje, których materiałem kunsztownego wykonania jest drewno, znakomicie odnajdą się w gabinecie, którego kolorystyka będzie zbliżona do brązu. W tym wypadku nawet użycie ciemniejszych odcieni podkreśli barwę drewnianego umeblowania i należycie je wyeksponuje. Co więcej – ciemna tonacja brązowa będzie odpowiednia do pomieszczeń, do których przez większość dnia dociera światło słoneczne. Rozproszy się ono w ciemnej tonacji, a jeśli do wykończenia ścian czy podłogi nie użyliśmy lakierów i błyszczących materiałów, komfortowi naszej pracy nie zagrożą odbłyski świetlne od padającego światła słonecznego.

Kolory, na jakie pomalowane są ściany gabinetu, nie mogą działać na nas rozpraszająco. Najlepiej w tym celu użyć takich, które są neutralne: bieli, szarości i rozświetlonych beżów. Ten ostatni jest najbardziej odpowiedni do drewnianych mebli i przedmiotów, którymi się otaczamy w gabinecie. Uspokaja, sprzyja nastrojowi skupienia, nie przyciąga naszego wzroku i nadaje się do zastosowania w każdym pomieszczeniu, gdzie użyto drewna jako materiału do wykończenia posadzki. Drewno, zwłaszcza w kunsztownym, eleganckim wykończeniu mebli, w powiązaniu z ich masywnością, stanowi o solidności, trwałości i koresponduje z klasyką urządzania wnętrz, również o przeznaczeniu gabinetowym.

Jednak to nie kolory użyte na ścianach czy podłodze stanowić będą o komforcie pracy, jak i naszej zdolności do skupienia się. Tym jest światło i stopień jego kolory gabinetunatężenia w gabinecie. Najlepiej, aby w miarę możliwości było ono jak najdłużej w ciągu dnia naturalne. Pomaga temu usytuowanie biurka w pobliżu okna. Jeśli w czasie naszej pracy wykonujemy notatki odręczne, a nie ze pomocą klawiatury komputera czy tabletu, ważne będzie ustawienie powierzchni roboczej względem padania promieni słonecznych – dla osób praworęcznych bardziej korzystna będzie strona lewa padania światła, dla leworęcznych – prawa. W ten sposób na powierzchni, którą pokrywamy zapiskami, nie będzie padać cień.

Data publikacji: 05.08.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów
Z koniecznością optycznej zmiany proporcji pomieszczenia spotykają się przede wszystkim posiadacze pokojów małych bądź wąskich i wysokich. Jaki...
Czytaj więcej

Malowanie sufitu – kierunek ma znaczenie!

Malowanie sufitu – kierunek ma znaczenie!
Ze względu na swoje umiejscowienie powierzchnia sufitu jest trudniejsza do pomalowania niż pionowe ściany. Prace wykończeniowe na tym obszarze możesz ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kolory odpowiednie do wykończenia gabinetu