Produkty

Konserwacja kotła po sezonie grzewczym

Konserwacja kotła po sezonie grzewczym

Po sezonie zimowym wyłączamy urządzenia grzewcze i przestajemy korzystać z kotła centralnego ogrzewania. Warto wtedy przeprowadzić jego konserwację – urządzenie grzewcze będzie działać sprawnie i bezawaryjnie, a my unikniemy niespodzianek jesienią podczas ponownego rozruchu kotła.

DKonserwacjalaczego warto przeprowadzać przegląd kotła

Po pierwsze, niesprawna instalacja stanowi zagrożenie dla domowników. Po drugie, znajdujący się wewnątrz kotła osad zmniejsza wydajność urządzenia i naraża nas na dodatkowe koszty. Po trzecie, uszkodzony lub zabrudzony kocioł działa w sposób mniej ekologiczny, emitując więcej szkodliwych substancji. Regularna konserwacja kotła po sezonie grzewczym pozwala także wykryć usterki i przedłużyć jego bezawaryjne działanie.

Resztki paliwa

Pozostawienie w urządzeniu resztek paliwa skraca żywotność kotła. Dlatego, przed zakończeniem jego eksploatacji, wypalmy znajdujące się w nim paliwo do samego końca. Po wypaleniu resztek i wystygnięciu kotła, wybierzmy dokładnie popiół pozostały w palenisku i popielniku.

Oczyszczanie kotła z podajnikiem

Resztki paliwa usuwamy z korpusu kotła oraz z zasobnika przykotłowego. Oczyszczona powinna być również wyczystka komina, w której gromadzą się produkty spalania, oraz rura łącząca kocioł z przewodem kominowym. Przy okazji zapewnimy szczelność układu odprowadzania spalin

Czyszczenie ślimaka

Dobrze jest również oczyścić mechanizm podający paliwo (ślimak lub inny element posuwowy). Należy go wyjąć z rury podajnika i dokładnie oczyścić z nalotów. Demontaż pozwoli nam również oszacować stopień zużycia elementu.

Demontaż rusztu palnika

Co roku zaleca się również zdemontowanie samego rusztu palnika oraz jego ponowne osadzenie z wykorzystaniem masy uszczelniającej (na przykład silikonu do kominków o temperaturze pracy 1200 stopni Celsjusza).

Czyszczenie wentylatora

W zasadzie każdego roku powinniśmy oczyścić również wentylator powietrza (nadmuchowy lub wyciągowy) z mogącego osadzić się na wirniku pyłu lub innych nieczystości.

Na pochłanianie wilgoci

WybierakWilgoć to największe zagrożenie dla kotłów. Każda kropla wody na ściance kotła to potencjalne ognisko korozji. Dobrym sposobem na wyeliminowanie tego problemu jest umieszczenie w kotle żelu krzemionkowego lub nielasowanego wapna. Substancje te – umieszczone w otwartych naczyniach lub przepuszczających powietrze opakowaniach – skutecznie pochłaniają parę wodną. Wszystkie wyczystki i drzwiczki pozostawmy szczelnie zamknięte.

Woda w instalacji

Po zakończeniu sezonu grzewczego pozostawmy wodę w instalacji. Można ją spuścić jedynie w sytuacji, gdy planujemy remont lub prace konserwacyjne układu CO.

Konserwacja kotła wymaga dokonania wielu czynności. Jeśli nie jesteśmy w stanie podjąć się ich samodzielnie, możemy wezwać do pomocy uprawionego serwisanta, który oceni stan urządzenia i ewentualnie wymieni jego zużyte elementy.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak wyposażyć domową kotłownię?

Jak wyposażyć domową kotłownię?
Właściwe zaprojektowanie, zbudowanie i wyposażenie kotłowni stanowić będzie dla budynku centrum dowodzenia grzewczego. Im więcej starań poświęcimy na ...
Czytaj więcej

Piece i kotły opalane drewnem – jaki wybrać?

Piece i kotły opalane drewnem – jaki wybrać?
Drewno jest popularnym paliwem stosowanym w urządzeniach służących do ogrzewania. Jednak nieprawidłowy jego dobór, a także użytkowanie w piecach niepr...
Czytaj więcej

Jak konserwować kocioł?

Jak konserwować kocioł?
Konserwacja kotła jest niezbędna do jego bezawaryjnej pracy w sezonie grzewczym, ale ma miejsce również w miesiącach, kiedy ogrzewanie budynku nie jes...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Konserwacja kotła po sezonie grzewczym