Produkty

Korytarze – jak je urządzić?

Korytarze – jak je urządzić?

Korytarz ma współcześnie dwa znaczenia. Jest częścią budynku, która łączy pomieszczenia w jego wnętrzu, czyli np. poszczególne mieszkania albo stanowi część mieszkania będącą łącznikiem pomiędzy poszczególnymi pokojami. Tutaj zajmiemy się korytarzem w drugim znaczeniu. Jak urządzić ten ciąg komunikacyjny?

kinkietGdzie znajdziemy korytarze

W mieszkaniach zwykle pojęcie korytarz zastępuje się przedpokojem. W budownictwie wielorodzinnym zwykle nie spotykamy się bowiem z takim układem pomieszczeń, by łączyły się one korytarzem. Pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzimy jest właśnie przedpokój. Zwykle jest niewielkich rozmiarów, a korytarz przypomina wtedy, gdy jest długi i wąski.

Z korytarzem spotkamy się częściej w domach jednorodzinnych, gdzie większa przestrzeń, duża liczba pomieszczeń, a także układ pięter wymuszają zaprojektowanie tego typu łącznika. Z korytarza możemy więc dostać się do różnych innych części domu, np. pokojów czy łazienki. Jego podłużny i wąski zwykle kształt wpływa na ograniczone możliwości aranżacji.

Korytarz funkcjonalny

Specyficzne wymiary tego miejsca nie oznaczają jednak, że jest ono zupełnie bezużyteczne jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie. Jest kilka rozwiązań tego, jak wyposażyć wąski korytarz, by zaoszczędzić miejsce w innych częściach domu i by jego przestrzeń spełniała także funkcjonalną rolę.

Jeżeli nasze przejście jest długie, ale dość szerokie, możemy wyposażyć je np. w ławkę lub sofę, na których będzie można przysiąść czy coś odłożyć. Dodatkowo, możemy ustawić wzdłuż ściany lub przymocować do niej wąskie szafki, które z pewnością przydadzą się do przechowywania drobnych przedmiotów. Jeżeli jesteśmy na etapie projektu budowlanego, możemy także zdecydować się na zaaranżowanie w korytarzu niewielkiej nawet wnęki, którą zabudujemy drzwiami, np. przesuwnymi, lub wypełnimy otwartymi półkami. W korytarzu może stanąć również stolik w kształcie półokręgu, który z jednej strony można dostawić do ściany.

W korytarzu, który znajduje się na parterze i pełni jednocześnie funkcję przedsionka czy przedpokoju, warto zainwestować także w meble kompaktowe, które przytwierdzimy płasko do ścinany. Warto ustawić tu też siedzisko, które będziemy mogli wg potrzeby składać i rozkładać. W każdym korytarzu sprawdzi się również lustro. Możemy wybrać takie większych rozmiarów: rozświetli ono pomieszczenie, powiększy je optycznie, a co więcej – będzie również bardzo praktyczne. Na ścianach możemy także zamontować haczyki i wieszaki, na których zawiesimy np. koszyki na drobne przedmioty, przykładowo klucze, chusteczki.

Korytarz estetyczny

Przed wyposażeniem korytarza warto zadbać o odpowiednie jego wykończenie. Zastosujmy tu materiały, które łatwo się czyści, zwłaszcza jeśli korytarz jest wyjątkowo wąski. Na ścianach możemy zastosować np. cokoły lub zmywalną farbę. Na podłodze sprawdzą się kafle. Odpowiednie wykończenie ważne jest zwłaszcza w przypadku korytarzy-przedsionków, gdzie chodzimy w butach, zakładamy i ściągamy odzież wierzchnią i gdzie łatwiej o zabrudzenia.

Nie zapominajmy jednak także o tym, że korytarz powinien ładnie się prezentować. Można ozdobić go np. fototapetą, którą pokryjemy całą jedną ścianę. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie, które umożliwi bezpieczne poruszanie się wzdłuż korytarza. Warto zastosować oświetlenie sufitowe, a oprócz niego naścienne kinkiety, oświetlenie lustra czy półek.korytarz

Jeżeli korytarz znajduje się na piętrze lub w innym miejscu, gdzie stanowi typowy łącznik pomiędzy pomieszczeniami a nie przedpokój, warto urządzić go tak, by stylem odpowiadał pozostałym wnętrzom. Chodzi głównie o podłogę, którą warto wykończyć odpowiednio do wykończenia schodów czy pomieszczeń, które łączy. Wewnątrz domu lepiej sprawdzi się np. drewno czy panele, posadzkę można także wyłożyć wykładziną. Takie materiały będą z pewnością milsze i bardziej komfortowe dla domowników, którzy nieraz chodzą po domu boso.

Ściany korytarza możemy przyozdobić np. kwietnikami, obrazami i zdjęciami. Możemy też w jego kątach ustawić duże donice z roślinami.

Najważniejsze w urządzaniu korytarza jest zawsze to, aby móc się w nim swobodnie poruszać i nie ograniczać dostępnej przestrzeni zbyt wieloma akcesoriami i dodatkami. Jeżeli tylko tego rodzaju ciąg komunikacyjny będzie umożliwiał płynne i łatwe poruszanie się, będzie towarzyszyła nam pewność, że dobrze spełnia swoją funkcję.

Data publikacji: 08.01.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie oświetlenie w salonie sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Jakie oświetlenie w salonie sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!
Wszystko się liczy, gdy chcesz urządzić salon. Oświetlenie, meble, kolor ścian, dobór tkanin – to wszystko ma ogromne znaczenie. Dzisiaj ...
Czytaj więcej

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Korytarze – jak je urządzić?