Produkty

Kwiaty na balkon na jesień – które gatunki sprawdzą się najlepiej?

Kwiaty na balkon na jesień – które gatunki sprawdzą się najlepiej?

Jesienią większość kwiatów ogrodowych i na balkonach przekwita. Na Twoim balkonie może być jednak dalej kolorowo i pięknie. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie rośliny. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, gdy wybierasz kwiaty na balkon na jesień i jakie gatunki będą najlepsze. 

Przejdź do następnych akapitów:

Jesienią dni stają się krótsze, temperatura spada, a późną jesienią pojawiają się przymrozki. Warunki te są nieodpowiednie dla wielu gatunków roślin hodowanych na balkonach i w ogrodach. Nie oznacza to jednak, że jesienią na Twoim balkonie nic już nie zakwitnie. Niektóre gatunki roślin przystosowane są do trudnych warunków tej pory roku. Czym powinny cechować się jesienne kwiaty na balkon? Zobacz najpiękniejsze gatunki roślin, które ozdobią Twój balkon jesienią.

Jesienne kwiaty na balkon – jakie wybrać?

Istnieje kilka sposobów na to, aby cieszyć się kwitnącym jesienią balkonem. W swoich doniczkach możesz posadzić byliny kwiatów wieloletnich, których okres kwitnienia przypada na późne lato lub jesień. Dzięki temu przez kilka sezonów będziesz cieszyć się odradzającymi się roślinami. W przypadku kwiatów balkonowych kilkuletnie byliny są o tyle trudne w hodowli, że zajmują całe donice. W jednej doniczce nie posadzisz bylin, a pomiędzy nimi kwiatów jednorocznych, jak robi się to w ogrodzie. Dlatego przez całe lato roślina ta będzie się rozwijała, będzie miała zielone liście, jednak zakwitnie dopiero na jesień.

Problemem jest czasem także przezimowanie byliny. W doniczce ma ona słabszą ochronę przed mrozem niż w glebie. Z tego powodu na przyszły rok kwiatów może być mniej lub mogą w ogóle się nie rozwinąć.

Innym sposobem jest wybór kwiatów jednorocznych. Jeśli chcesz je sam wysiać z nasion, musisz to zrobić wczesną wiosną. Także wiosną musisz przesadzić jesienne kwiaty balkonowe na stałe miejsce. Nie należy bowiem przesadzać ich w trakcie kwitnienia.

W przypadku balkonowej hodowli roślin najczęściej wybiera się gotowe sadzonki roślin. Niektóre z nich są wieloletnie i możesz spróbować je przezimować. Wielu hodowców jednak traktuje je jako rośliny jednoroczne. To właśnie z gotowych sadzonek tworzą na swoich balkonach jesienne kompozycje doniczkowe. Łączą w donicach rośliny kwitnące z ozdobną trawą lub roślinami o ozdobnych liściach.

Ostatni sposób na jesienny balkon jest najwygodniejszy. Kiedy zauważysz, że Twoje kwiaty balkonowe już przekwitły możesz je szybko zastąpić. W ten sposób każdego roku ozdobisz swój balkon innymi roślinami. Wybieraj do tego jesienne kwiaty balkonowe, które nie wymagają długiego okresu nasłonecznienia – jesienią dzień staje się coraz krótszy. Ważne jest także, aby były odporne na przymrozki.

jesienne kwiaty na balkon

Kwiaty jesienne na balkon – wymagania i warunki hodowli

Czym powinny cechować się kwiaty na balkon na jesień? Na jakie warunki będą narażone? Jesienne kwiaty balkonowe najbardziej narażone są na przymrozki. Rośliny te zaczynają kwitnąć późnym latem i mogą zdobić balkon nawet do zimy. Wybieraj jednak gatunki odporne na pierwsze przymrozki. Wówczas niewielki mróz pojawiający się w nocy nie zniszczy ich liści, ani nie wpłynie na ich kwitnienie.

Jeśli boisz się, aby nie zamarzał ich system korzeniowy, możesz otoczyć doniczkę agrowłókniną P50, która będzie chroniła je głównie w nocy.

Kwiaty na balkon jesienią ustawiaj na stanowisku zgodnie z ich wymaganiami. Zasada ta nie zmienia się przy wyborze każdej rośliny. Jeśli Twój balkon usytuowany jest na południe – wybieraj gatunki lubiące stanowiska słoneczne.

Kwiaty na balkon na jesień są narażone także na choroby grzybowe. Zwróć na to szczególną uwagę, gdy wybrałeś wieloletnie byliny lub samodzielnie zasiałeś je w doniczce. Grzyb atakuje rośliny głównie wiosną i latem, jednak pierwsze objawy możesz zobaczyć dopiero w okresie ich kwitnienia. Z tego względu warto zaaplikować im środek grzybobójczy Agrecol. Jeśli zauważysz, że roślina nie wypuszcza kwiatów, a jej liście żółkną i więdną, może to oznaczać atak grzyba i należy wówczas jak najszybciej zareagować.

Kwiaty na jesień na balkon wybieraj także pod względem ich wymagań. Jeśli jesteś hodowcą amatorem, lepiej sprawdzą się rośliny o mniejszych wymaganiach. Zwróć uwagę na ich wymagania glebowe. Przykładowo wrzosy lubią ziemię kwaśną.

Weź także pod uwagę częstotliwość ich nawadniania. Często kwiaty na balkon jesienią nie potrzebują już tak dużej ilości wody. Aby jednak nie zapomnieć o ich podlewaniu, możesz wykorzystać hydrożel. Jest to produkt doskonale absorbujący wodę i stopniowo ją uwalniający. Dzięki temu możesz podlewać roślinę rzadziej i nawet w przypadku, gdy o tym zapomnisz – nic jej się nie stanie. 

W aranżowaniu swojego balkonu możesz wykorzystać kwiaty balkonowe na jesień pnące, ozdobne trawy, rośliny z ozdobnymi liśćmi, które często będą pięknie wyglądały przez całą zimę i kwitnące rośliny. Wbrew pozorom wybór jesiennych roślin jest dość duży. Nie musisz ograniczać się tylko do popularnych wrzosów. Jakie wybrać jesienne kwiaty na słoneczny balkon, a jakie zasadzić w cieniu?

kwiaty na jesień na balkon

Kwiaty na balkon na jesień – przykładowe gatunki

Poniżej znajdziesz pięknie kwitnące kwiaty na jesień na balkon. Aranżacje z ich udziałem możesz uzupełnić o wiecznie zielony i pnący bluszcz. Sprawdzą się także ozdobne trawy np. miskant chiński czy rośliny liściaste np. żurawka. Zobacz, jakie kwiaty na jesień na balkon zasadzić.

Zawilec japoński

Do większej stojącej doniczki możesz wsadzić nieco wyższe kwiaty na balkon na jesień. Przykładem może być zawilec japoński, który osiąga wysokość 60–100 cm. Ma drobne pojedyncze kwiaty w kolorze białym, kremowym lub jasnoróżowym bądź fioletowym. Jest to bylina wieloletnia. Kwitnie w sierpniu do pierwszych przymrozków. Należy je sadzić na stanowisku cienistym lub półcienistym i osłoniętym od wiatru. Wymagają gleby przepuszczalnej i próchnicznej o ph lekko kwaśnym. Nawoź je naturalnym kompostem.

Astry

Jesienne kwiaty na słoneczny balkon zdominowane są przez astry. Ich piękne, pełne kwiatostany występujące w jaskrawych kolorach zdobią balkony przez całą jesień. Do doniczek na balkon najlepiej wybierać odmiany niskie. Świetnie sprawdzą się astry chińskie. Występują w kolorach różowym, białym, ciemnofioletowym. Astry nie są wymagającymi roślinami, jednak należy pamiętać o ich regularnym i obfitym podlewaniu. Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym. Są to rośliny wieloletnie. Po przekwitnieniu gatunki wieloletnie należy ściąć przy samej ziemi. Astry nawozić należy przed okresem kwitnienia.

Ziemowit jesienny

Jesienne kompozycje doniczkowe koniecznie wzbogać o ziemowita jesiennego. To piękne różowe kwiaty należące do rodzinny liliowatych. Są bardzo podobne do krokusa. Jest to wieloletnia bylina, która osiąga wysokość do 30 cm. Występuje w kolorach różowym, fioletowym, białym. Zaczyna kwitnąć pod koniec sierpnia, a jego kwiaty będą cieszyły Twoje oko do końca października. Należy je sadzić na stanowisku słonecznym w glebie przepuszczalnej o ph obojętnym.

Jesienią Twój balkon mogą zdobić piękne kwitnące kompozycje roślin. Przy wyborze odpowiednich gatunków kieruj się głównie okresem ich kwitnienia i wymaganiami. Najlepiej sprawdzą się rośliny odporne na pierwsze przymrozki. Dzięki temu Twój balkon będzie pięknie prezentował się do samej zimy. Przejrzyj asortyment sklepu Castorama, w którym znajdziesz wiele nasion i sadzonek jesiennych kwiatów na balkon.

Data publikacji 29-11-2021
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kwiaty na balkon na jesień – które gatunki sprawdzą się najlepiej?