Produkty

Ława – wielofunkcyjne siedzisko do rustykalnego wnętrza

Ława – wielofunkcyjne siedzisko do rustykalnego wnętrza

Nie słabnie moda na urządzanie wnętrz w stylu przywodzącym na myśl wiejskie chaty. Oczywiście nie oznacza to przenoszenia, często dość niewygodnych, starych rozwiązań bezpośrednio do nowoczesnych mieszkań. Zobaczymy to na przykładzie sprzętu niegdyś niezbędnego w chłopskiej sadybie – ławy.

ława w salonie jako stolik do kawyTradycja

W prawdziwie wiejskim otoczeniu popularność ławy wynikała z kilku względów. Po pierwsze, jest to pojemne siedzisko, na którym może zmieścić się dużo osób. Członkowie jednej rodziny mogli z łatwością ścisnąć się i usiąść ramię przy ramieniu, dzięki czemu wszyscy domownicy znajdowali miejsce przy stole. Po drugie, wykonanie jednego siedziska było łatwiejsze i tańsze od tworzenia osobnych krzeseł. Co prawda odbijało się to na mobilności, ale w sytuacji gdy liczył się każdy grosz, nie miało to większego znaczenia. Po trzecie, solidna ława była w praktyce niezniszczalna, zwłaszcza jeśli została wykonana z mocnego drewna. Jej konstrukcja pozwala na świetne rozłożenie ciężaru, dlatego nawet jeśli korzystała z niej większa liczba osób, nie trzeba było obawiać się o jej los.

Ława była niezwykle wszechstronnie wykorzystywana w wiejskich obejściach. Po przystawieniu bliżej pieca, stawała się co prawda niezbyt wygodnym, ale ciepłym łożem. Gdy tylko niezbędna była większa ilość miejsc siedzących ze względu na ważne wydarzenia w lokalnej społeczności (wesela, stypy), wystarczyło przenieść ją w odpowiednie miejsce. Solidne wykonanie sprawiało, że co odważniejsi korzystali z nich jako sanek. Oczywiście to ostatnie zastosowanie nie jest teraz polecane, jednak nie zmienia to faktu, że ten mebel, kojarzący się z polską wsią i krajobrazem niczym z pozytywistycznych powieści, znajdzie odpowiednie zastosowanie również w XXI wieku.

Zastosowanie

Obecnie sytuacja uległa zmianie – to pojedyncze siedziska są zazwyczaj tańsze od wykonanej z drewna ławy. Nie miejmy jednak wątpliwości, w tym wypadku warto zainwestować w jakość. Zanim jednak przeznaczymy jakiekolwiek sumy na zaopatrzenie się w taki sprzęt, warto najpierw poznać nasze potrzeby. Najlepiej ława sprawdza się w kuchni lub jadalni jako siedzisko przy stole. Najbardziej tradycyjną formą wykorzystania będzie w tym wypadku ustawienie jej pod ścianą, wtedy zasiadający do posiłków będą mogli swobodnie się oprzeć. Jeśli zdecydujemy się na taką formę jej zastosowania, zadbajmy o zamontowanie odbijającej listwy lub przynajmniej kilku kawałków przykręconego do ściany drewna, ponieważ przy siadaniu na pewno nie raz i nie dwa zdarzy nam się uderzyć o ścianę. Koniecznie wymierzmy długość stołu i dostosujmy do niego długość samej ławy.

Możemy też zastosować ławę w mniej tradycyjnej formie, tworząc z niej siedzisko do salonu. Wówczas również będziemy szukać dla niej miejsca pod ścianą dla komfortu siedzących na niej osób. Jeśli akurat nie będziemy potrzebowali dodatkowego miejsca do siedzenia, wystarczy narzucić dłuższy obrus i mamy gotowe miejsce do trzymania kwiatów czy stroików.

Tak samo jak w przeszłości, także dziś jesteśmy w stanie wykorzystywać ławę jako dodatkowe miejsce noclegowe, jednak w tym wypadku możemy liczyć na znacznie bardziej komfortowe warunki. Na rynku znajdziemy meble, które sprawdzają się także jako rozkładane łoża, a to za sprawą znajdującego się wewnątrz materaca. Wystarczy tylko dźwignąć taką ławę za nawias i z łóżka przemienia się ponownie w siedzisko. Pamiętajmy tylko, by była odpowiednio długa, ponieważ wystające poza krawędź nogi nie wpływają korzystnie na komfort snu.

Ława może nam też posłużyć jako dodatkowy kufer na pościel, nieużywane sprzęty, ubrania czy nawet produkty żywnościowe. Tutaj również potrzebna będzie wersja z pewną modyfikacją, na szczęście modele z uchylnym wiekiem są dość popularne. Taki schowek na pewno w kuchni się przyda.

Ława jest nieoceniona w przypadku organizowania spotkań, ze względu na wspominaną już możliwość pomieszczenia sporej ilości osób. Przyda się również w przypadku imprez na świeżym powietrzu, a oczyszczenie jej z błota i brudu jest znacznie łatwiejsze niż kilkunastu krzeseł.ława do łóżka

Wybór

Przy wybieraniu ławy musimy kierować się przede wszystkim jej solidnością. Ze względu na obciążenia, którym jest poddawana, lepiej znaleźć model wykonany z wytrzymałego i mocnego drewna, takiego jak buk czy dąb. Co prawda wpłynie to na wagę mebla, ale w tym wypadku im pewniej ława stoi na ziemi, tym lepiej.

Tradycyjnie ławy nie były sprzętami przesadnie ozdabianymi, jednak możemy pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji i znaleźć model z wyrytymi wzorami lub wizerunkami. Nie zapomnijmy, że po jej powierzchni będzie przesuwać się przez lata wiele osób, dlatego koniecznie musimy zadbać o odpowiednie zalakierowanie drewna. Jeśli podejdziemy do wyboru z rozwagą, zyskamy wszechstronny element wystroju, który posłuży nam na długie lata.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Meble DIY – jak zrobić szafkę?

Meble DIY – jak zrobić szafkę?
Bezskutecznie poszukujesz idealnej szafki nocnej, toaletki lub fantazyjnego regału na książki? Zrób je samodzielnie! Budowa prostych mebli to p...
Czytaj więcej

Materiały i akcesoria do samodzielnej budowy mebli

Materiały i akcesoria do samodzielnej budowy mebli
Moda na samodzielne tworzenie oryginalnych przedmiotów nie ustaje – chętnie sięgamy po podstawowe narzędzia i różne materiały, by przygotować indywidu...
Czytaj więcej

Jak samodzielnie wykonać oryginalne nogi do stołu?

Jak samodzielnie wykonać oryginalne nogi do stołu?
Stół to jeden z elementów wyposażenia, który możemy znaleźć w każdym domu. Może pełnić rolę mebla służącego do nauki, do serwowania posiłków lub wykon...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ława – wielofunkcyjne siedzisko do rustykalnego wnętrza