Produkty

Łazienka w stylu japońskim

Łazienka w stylu japońskim

Projektując wygląd łazienki w sposób oszczędny, ale wysmakowany, warto zerknąć na to, co do tej pory stanowi źródło inspiracji dla dekoratorów wnętrz – a jest nim styl japoński. Co decyduje o jego ponadczasowej aktualności?

umywalka w stylu japońskimStyl japoński jest nad wyraz oszczędny – przez to, że uwaga mieszkańców wnętrza urządzonego w tym stylu nie jest rozpraszana wielością szczegółów, sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. Dom staje się oazą spokoju i wyciszenia, a dopełniają tego wygodne meble o prostych kształtach kolorystycznie nawiązujące do jasnych, ale nie śnieżnobiałych, ścian i nielicznych dekoracji.

Na wnikliwą uwagę zasługuje fakt, że łazienka urządzona w stylu japońskim ma wiele wspólnego z atmosferą i wystrojem sypialni. Bierze się to z fizycznego podobieństwa miejsc, na których się leży - maty służącej do spania lub niewysokiego materaca oraz wanny. Zajmują centralne miejsce obu pomieszczeń, a w przypadku łazienki nie mamy do czynienia z wolno stojącą wanną pośrodku pomieszczenia, a raczej z niewielkim basenem wpuszczonym w podłogę. Złudzenie, że jego dno znajduje się poniżej podłogi bierze się stąd, że jest umieszczony na podeście, którego granice są większe niż brzeg wanny. Na jego brzegu można przysiąść, położyć się i, w oczekiwaniu na napełnienie wodą, odprężyć się wśród aromatu kosmetyków kąpielowych.

Na tym nie kończą się podobieństwa. W japońskich wnętrzach pomiędzy pomieszczeniami znajdują się przesuwne, drewniane drzwi, których regularny wzór wypełnia specjalny papier. Kwadrat, w który wpisane są mniejsze kwadraty jest również elementem dekoracyjnym w łazience. Do jego uzyskania można wykorzystać szklane pustaki o barwie morskiej wody lub mleka, których miejsca łączeń są wyraźnie podkreślone ciemnym kolorem. W tej funkcji dobrze znajdą się też niebieskozielone luksfery. Dzięki nim można zbudować ściankę działową odgradzającą toaletę od miejsca do kąpieli.

Jeśli w przypadku naszej łazienki nie ma mowy o zbudowaniu podestu dookoła wanny i w grę wchodzi tylko kabina prysznicowa, idealna będzie taka typu walk-in z deszczownicą. Dzięki temu, że jest ona pozbawiona brodzika i jest wyposażona w szklaną ścianę, optycznie powiększymy przestrzeń wnętrza, która jest nieodłącznym elementem wystroju w stylu japońskim. Służyć temu będą również nieliczne szafki ścienne kolorem zbliżone do barwy ścian i konsekwencja w przechowywaniu w nich wszystkich akcesoriów do sprzątania, które zwykle znajdują miejsce w łazience. Jeśli chcemy wyeksponować niektóre kosmetyki kąpielowe, służyć temu będą jednakowego, smukłego kształtu naczynia lub szklane butelki.pustak szklany bezbarwny castorama

Światło w takim miejscu, nawet w przypadku oświetlenia centralnego, powinno służyć relaksowi i wyciszeniu. O ile w przypadku miejsca w okolicach lustra jasne wyeksponowanie szczegółów jest niezbędne, o tyle całość łazienki powinna być owiana dyskretnym, rozproszonym światłem. Pomoże temu – o ile tylko mamy łazienkę wyposażoną w okno – odpowiednie podświetlenie nielicznych roślin, które swoje miejsce tam znajdują. Do kreacji wnętrza można użyć nie tylko samej zieleni, ale i cieni, jakie rzucają na ścianach i suficie.

Materiały, których możemy użyć do wykończenia łazienki w stylu japońskim, to przede wszystkim te, które nawiązują do natury – kamienny zlew, misa czy wazon w pobliżu ciemnego drewna podłogi czy podestu wokół wanny wzmocnią odczucie odpoczynku w otoczeniu bliskiego natury wnętrza.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak wykończyć łazienkę, posiadając mały budżet

Jak wykończyć łazienkę, posiadając mały budżet
Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Spełnia dwojaką rolę – z jednej strony umożliwia nam codzienne dbanie o higien...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Łazienka w stylu japońskim