Produkty

Łazienka w stylu japońskim

Łazienka w stylu japońskim

Projektując wygląd łazienki w sposób oszczędny, ale wysmakowany, warto zerknąć na to, co do tej pory stanowi źródło inspiracji dla dekoratorów wnętrz – a jest nim styl japoński. Co decyduje o jego ponadczasowej aktualności?

umywalka w stylu japońskimStyl japoński jest nad wyraz oszczędny – przez to, że uwaga mieszkańców wnętrza urządzonego w tym stylu nie jest rozpraszana wielością szczegółów, sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. Dom staje się oazą spokoju i wyciszenia, a dopełniają tego wygodne meble o prostych kształtach kolorystycznie nawiązujące do jasnych, ale nie śnieżnobiałych, ścian i nielicznych dekoracji.

Na wnikliwą uwagę zasługuje fakt, że łazienka urządzona w stylu japońskim ma wiele wspólnego z atmosferą i wystrojem sypialni. Bierze się to z fizycznego podobieństwa miejsc, na których się leży - maty służącej do spania lub niewysokiego materaca oraz wanny. Zajmują centralne miejsce obu pomieszczeń, a w przypadku łazienki nie mamy do czynienia z wolnostojącą wanną pośrodku pomieszczenia, a raczej z niewielkim basenem wpuszczonym w podłogę. Złudzenie, że jego dno znajduje się poniżej podłogi bierze się stąd, że jest umieszczony na podeście, którego granice są większe niż brzeg wanny. Na jego brzegu można przysiąść, położyć się i, w oczekiwaniu na napełnienie wodą, odprężyć się wśród aromatu kosmetyków kąpielowych.

Na tym nie kończą się podobieństwa. W japońskich wnętrzach pomiędzy pomieszczeniami znajdują się przesuwne, drewniane drzwi, których regularny wzór wypełnia specjalny papier. Kwadrat, w który wpisane są mniejsze kwadraty jest również elementem dekoracyjnym w łazience. Do jego uzyskania można wykorzystać szklane pustaki o barwie morskiej wody lub mleka, których miejsca łączeń są wyraźnie podkreślone ciemnym kolorem. W tej funkcji dobrze znajdą się też niebieskozielone luksfery. Dzięki nim można zbudować ściankę działową odgradzającą toaletę od miejsca do kąpieli.

Jeśli w przypadku naszej łazienki nie ma mowy o zbudowaniu podestu dookoła wanny i w grę wchodzi tylko kabina prysznicowa, idealna będzie taka typu walk-in z deszczownicą. Dzięki temu, że jest ona pozbawiona brodzika i jest wyposażona w szklaną ścianę, optycznie powiększymy przestrzeń wnętrza, która jest nieodłącznym elementem wystroju w stylu japońskim. Służyć temu będą również nieliczne szafki ścienne kolorem zbliżone do barwy ścian i konsekwencja w przechowywaniu w nich wszystkich akcesoriów do sprzątania, które zwykle znajdują miejsce w łazience. Jeśli chcemy wyeksponować niektóre kosmetyki kąpielowe, służyć temu będą jednakowego, smukłego kształtu naczynia lub szklane butelki.pustak szklany bezbarwny castorama

Światło w takim miejscu, nawet w przypadku oświetlenia centralnego, powinno służyć relaksowi i wyciszeniu. O ile w przypadku miejsca w okolicach lustra jasne wyeksponowanie szczegółów jest niezbędne, o tyle całość łazienki powinna być owiana dyskretnym, rozproszonym światłem. Pomoże temu – o ile tylko mamy łazienkę wyposażoną w okno – odpowiednie podświetlenie nielicznych roślin, które swoje miejsce tam znajdują. Do kreacji wnętrza można użyć nie tylko samej zieleni, ale i cieni, jakie rzucają na ścianach i suficie.

Materiały, których możemy użyć do wykończenia łazienki w stylu japońskim, to przede wszystkim te, które nawiązują do natury – kamienny zlew, misa czy wazon w pobliżu ciemnego drewna podłogi czy podestu wokół wanny wzmocnią odczucie odpoczynku w otoczeniu bliskiego natury wnętrza.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Projekt małej łazienki – praktyczne wskazówki

Projekt małej łazienki – praktyczne wskazówki
Projekt małej łazienki to wyzwanie, które warto podjąć. Łazienka jest zazwyczaj najmniejszym pomieszczeniem w domu. Właśnie dlatego jej remont ...
Czytaj więcej

Organizacja łazienki – dodatkowe schowki, które ułatwią Ci życie

Organizacja łazienki – dodatkowe schowki, które ułatwią Ci życie
W łazience trzymamy dużo rzeczy – kosmetyki, akcesoria do kąpieli, czy sprzęt do stylizacji włosów. Kiedy chcemy zrelaksować się po ciężk...
Czytaj więcej

Jak wykończyć łazienkę, posiadając mały budżet

Jak wykończyć łazienkę, posiadając mały budżet
Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Spełnia dwojaką rolę – z jednej strony umożliwia nam codzienne dbanie o higien...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Łazienka w stylu japońskim