Produkty

Łazienka w stylu retro

Łazienka w stylu retro

Nieco romantyczna, odrobinę elegancka i na pewno nietypowa – tak można określić łazienkę stylizowaną na retro. Nie brakuje w niej wyposażenia utrzymanego w stylu ludwikowskim, a także bardzo oryginalnych dodatków w postaci starodawnie wyglądającej baterii, wolnostojącej wanny czy złotych akcentów wyraźnie podkreślających charakter wnętrza. Łazienka retro – jak ją urządzić?

Stylistyka od lat 20. aż do wczesnych 70. jest bliska stylowi retro, którego jednym z głównych elementów dekoracyjnych były pozłacane ramy luster, kolorystyka bieli i czerni skontrastowana na podłodze oraz ścianach, a także pozostałe bardzo charakterystyczne wyposażenie.

Styl retro, dla krótkiego wyjaśnienia, to wspomnienie dawnych lat. Idealnie wkomponowuje się w wiekowe kamienice i ich duże przestrzenie, w których można bez Łazienka w stylu retroograniczeń stosować ciężkie i obszerne meble i armaturę. Właściciele pomieszczeń stylizowanych na dawne z pewnością lubią wyrazistą klasykę, nieco dawną i oderwaną od rzeczywistości, ale nie stronią również od dodatków nowoczesnych, które dopełniają te trudne do okiełznania przestrzenie.

Łazienka retro = dużo przestrzeni

Idealnym pomieszczeniem pod łazienkę utrzymaną w dawnym klimacie będzie wnętrze bardzo przestronne. Im więcej przestrzeni, tym łatwiej wydzielić w niej miejsce dla wolnostojącej wanny oraz ciężkich i nieco niezgrabnych kredensów.

Należy bowiem pamiętać, że łazienka retro bez obszernej wanny, do której woda płynie prosto z pozłacanego kurka, nie będzie tym wnętrzem utrzymanym w stylistyce retro. Wanna stanowiła ważny akcent wnętrz ludwikowskich, często ustawiana także w sypialniach, jak zresztą i bidet.

Aby wanna spełniała swoje walory estetyczne i funkcjonalne, warto wybrać ją w delikatnym, opływowym kształcie, koniecznie należy zaopatrzyć ją w nóżki, które swoim wyglądem dopełnią całość kompozycji.

Obok wanny warto zarezerwować nieco miejsca na bidet – jeden z ważniejszych elementów wyposażenia retro – oraz szafkę zbliżoną swoim wyglądem do kredensu, na której postawimy duże lustro w wyeksponowanej ramie oraz piękne dodatki.

Retro = pięknie i luksusowo

Styl ten kojarzony jest bardzo często z dość drogim, wymagającym i niespotykanym na co dzień. Nic dziwnego – każdy element wyposażenia przypomina małe dzieło sztuki, które nie zostało wytworzone podczas fabrycznej produkcji, ale odnalezione gdzieś w zakamarkach pchlego targu, a następnie odnowione. Nie bójmy się odrestaurowywać stare meble, nadawać im nowe kształty, kolory i wykończenie. Dodatki retro właśnie tym odróżniają się od pozostałych form dekoracyjnych.

Retro = czerń i biel

Bateria wannowaNawiązując do tej stylistyki, nietrudno zauważyć, że nie panują w niej większe ograniczenia kolorystyczne. Jednak po dokładniejszym prześledzeniu konkretnych aranżacji, na pierwszy plan z pewnością wybijają się zestawienia bieli i czerni.

Ciekawym wypełnieniem będzie zarówno szachownica z biało-czarnych płytek, jak i czarna ściana z cegiełek tuż nad umywalką. Ta druga opcja jest przykładem nowocześniejszej odsłony łazienkowego wnętrza, często jest stosowana w kompozycjach będących połączeniem stylu sprzed 60 lat oraz współczesnego.

Retro = dekoracje

Jeśli zależy nam na łagodnym odbiorze łazienki, koniecznie dobierzmy do niej dodatki retro. Z pomocą na pewno przyjdzie nam okazała mydelniczka, dozownik do mydła, ręcznie malowane gałki do mebli i zdobienia frontów – np. za pomocą technik polegających na postarzaniu.

Odpowiednie tutaj będą także zasłonki lub lekkie firanki zawieszone w oknach, które zastąpią nowoczesne rolety oraz żaluzje.

Podsumowując: łazienka pełna klasy i wyposażenia dobieranego z ogromną starannością to jeden z ważniejszych aspektów aranżacji łazienki noszącej miano retro. Nie ma tutaj przypadkowych mebli – są perełki, które wydobyte zostały spośród całej sterty innego wyposażenia.

Data publikacji: 10.02.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

TOP 3 baterie łazienkowe w Twoim domu

TOP 3 baterie łazienkowe w Twoim domu
Łazienka to miejsce, w którym spędzasz dużo czasu każdego dnia. Dlatego warto zadbać o to, by jej aranżacja była nie tylko funkcjonalna, ale r&...
Czytaj więcej

Jak dobrać armaturę do aranżacji łazienki

Jak dobrać armaturę do aranżacji łazienki
Aranżacja łazienki wymusza na nas dobranie odpowiedniej armatury, abyśmy nie mieli do czynienia ze stylistycznym zgrzytem. Producenci oferują na tyle ...
Czytaj więcej

Urządzamy łazienkę w stylu minimalistycznym

Urządzamy łazienkę w stylu minimalistycznym
Współczesne trendy aranżacyjne często oscylują pomiędzy stylem industrialnym, a minimalistycznym. Nowoczesne mieszkania są tak urządzane, aby wystrój ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Łazienka w stylu retro