Stylistyka od lat 20. aż do wczesnych 70. jest bliska stylowi retro, którego jednym z głównych elementów dekoracyjnych były pozłacane ramy luster, kolorystyka bieli i czerni skontrastowana na podłodze oraz ścianach, a także pozostałe bardzo charakterystyczne wyposażenie.
Styl retro, dla krótkiego wyjaśnienia, to wspomnienie dawnych lat. Idealnie wkomponowuje się w wiekowe kamienice i ich duże przestrzenie, w których można bez ograniczeń stosować ciężkie i obszerne meble i armaturę. Właściciele pomieszczeń stylizowanych na dawne z pewnością lubią wyrazistą klasykę, nieco dawną i oderwaną od rzeczywistości, ale nie stronią również od dodatków nowoczesnych, które dopełniają te trudne do okiełznania przestrzenie.
Łazienka retro = dużo przestrzeni
Idealnym pomieszczeniem pod łazienkę utrzymaną w dawnym klimacie będzie wnętrze bardzo przestronne. Im więcej przestrzeni, tym łatwiej wydzielić w niej miejsce dla wolnostojącej wanny oraz ciężkich i nieco niezgrabnych kredensów.
Należy bowiem pamiętać, że łazienka retro bez obszernej wanny, do której woda płynie prosto z pozłacanego kurka, nie będzie tym wnętrzem utrzymanym w stylistyce retro. Wanna stanowiła ważny akcent wnętrz ludwikowskich, często ustawiana także w sypialniach, jak zresztą i bidet.
Aby wanna spełniała swoje walory estetyczne i funkcjonalne, warto wybrać ją w delikatnym, opływowym kształcie, koniecznie należy zaopatrzyć ją w nóżki, które swoim wyglądem dopełnią całość kompozycji.
Obok wanny warto zarezerwować nieco miejsca na bidet – jeden z ważniejszych elementów wyposażenia retro – oraz szafkę zbliżoną swoim wyglądem do kredensu, na której postawimy duże lustro w wyeksponowanej ramie oraz piękne dodatki.
Retro = pięknie i luksusowo
Styl ten kojarzony jest bardzo często z dość drogim, wymagającym i niespotykanym na co dzień. Nic dziwnego – każdy element wyposażenia przypomina małe dzieło sztuki, które nie zostało wytworzone podczas fabrycznej produkcji, ale odnalezione gdzieś w zakamarkach pchlego targu, a następnie odnowione. Nie bójmy się odrestaurowywać stare meble, nadawać im nowe kształty, kolory i wykończenie. Dodatki retro właśnie tym odróżniają się od pozostałych form dekoracyjnych.
Retro = czerń i biel
Nawiązując do tej stylistyki, nietrudno zauważyć, że nie panują w niej większe ograniczenia kolorystyczne. Jednak po dokładniejszym prześledzeniu konkretnych aranżacji, na pierwszy plan z pewnością wybijają się zestawienia bieli i czerni.
Ciekawym wypełnieniem będzie zarówno szachownica z biało-czarnych płytek, jak i czarna ściana z cegiełek tuż nad umywalką. Ta druga opcja jest przykładem nowocześniejszej odsłony łazienkowego wnętrza, często jest stosowana w kompozycjach będących połączeniem stylu sprzed 60 lat oraz współczesnego.
Retro = dekoracje
Jeśli zależy nam na łagodnym odbiorze łazienki, koniecznie dobierzmy do niej dodatki retro. Z pomocą na pewno przyjdzie nam okazała mydelniczka, dozownik do mydła, ręcznie malowane gałki do mebli i zdobienia frontów – np. za pomocą technik polegających na postarzaniu.
Odpowiednie tutaj będą także zasłonki lub lekkie firanki zawieszone w oknach, które zastąpią nowoczesne rolety oraz żaluzje.
Podsumowując: łazienka pełna klasy i wyposażenia dobieranego z ogromną starannością to jeden z ważniejszych aspektów aranżacji łazienki noszącej miano retro. Nie ma tutaj przypadkowych mebli – są perełki, które wydobyte zostały spośród całej sterty innego wyposażenia.