Produkty

Malowanie samodzielne czy z pomocą fachowca – wady i zalety

Malowanie samodzielne czy z pomocą fachowca – wady i zalety

W niedalekiej przyszłości planujemy pomalować mieszkanie. Zastanawiamy się, czy uda nam się zrobić to samodzielnie, czy jednak przydałaby się ręka fachowca. Podpowiadamy, jakie są wady i zalety jednego i drugiego rozwiązania.

Malowanie z fachowcem – szybko ale drogo?


wzornik kolorów farb

Tak oceniamy drobne remonty z udziałem profesjonalistów. Samodzielnie bywa taniej. Większość prac przedłuża się jednak w czasie, a powodów tego jest kilka. Z reguły pracujemy do późna i w tygodniu nie wystarcza czasu na przeprowadzanie remontu. Malowaniem zajmujemy się dopiero w weekend. Swoją drogą, właśnie wtedy, kiedy zamiast pracować w pocie czoła, powinniśmy wylegiwać się na kanapie.

Przedłużający się czas remontu ma zresztą związek także z innymi rzeczami. Niekiedy w trakcie prac okazuje się, że brakuje nam niezbędnych materiałów lub że nie do końca dobrze obliczyliśmy ilość farby potrzebnej do pokrycia naszej ściany. Takich amatorskich wpadek jest zresztą jeszcze wiele.


Czas to też pieniądz


Zapominamy o tym, kiedy trafiają do nas kolejne wersje kosztorysu prac fachowców różnych dziedzin. Samodzielnie jesteśmy w stanie przeprowadzić remont za kilkaset złotych, z pomocą fachowca bardzo rzadko zamykamy się w kwocie 2 tys. zł. Taki przelicznik naprawdę robi wrażenie.

pomalowana ścianaGdyby jednak wziąć pod uwagę wygodę i profesjonalne wykonanie zlecenia, z pewnością inaczej ocenilibyśmy sytuację.

Jedno jest pewne. O ile tradycyjne malowanie możemy przeprowadzić sami (na równych ścianach, bez pęknięć i krzywizn), o tyle bardziej skomplikowane prace lepiej już wykonać z udziałem kogoś, kto po prostu zna się na rzeczy.


Jakich prac typowo malarskich nie powinniśmy wykonywać samodzielnie?


- przyklejanie fototapety – zwłaszcza tej o bardzo dużych rozmiarach. Z reguły kończy się to bowiem tak, że na jej powierzchni powstaje mnóstwo niezaplanowanych bąbli.

- malowanie skomplikowanych wzorów malarskich – pasków, kół, form florystycznych – jeśli nie mamy pojęcia o tym, jak to robić, lepiej powierzyć to zadanie fachowcowi.

- kładzenie gładzi, szlifowanie, gipsowanie – samodzielne wykonanie tych zadań nie zawsze kończy się uzyskaniem gładkiej, równej powierzchni pod malowanie.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Pędzle kaloryferowe – przegląd

Pędzle kaloryferowe – przegląd
Pędzel kaloryferowy, dzięki któremu pomalujemy trudno dostępne miejsca, stanowi część podstawowego wyposażenia potrzebnego do samodzielnego wyk...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić pędzle po pracy?

Jak wyczyścić pędzle po pracy?
Odpowiednio oczyszczone po pracy pędzle malarskie mogą być z powodzeniem wykorzystywane wielokrotnie. Jak pozbyć się z nich śladów starej farby...
Czytaj więcej

Zabytkowe wnętrza – zakres i rodzaj możliwych prac

Zabytkowe wnętrza – zakres i rodzaj możliwych prac
Domy to inwestycje użytkowe – mają w nich mieszkać i żyć ludzie. Jednak jeśli domostwo przetrwało kilkaset lat, należy mu się ochrona, która zos...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Malowanie samodzielne czy z pomocą fachowca – wady i zalety