Produkty

Mały ogród na balkonie – stwórz strefę wypoczynkową z wykorzystaniem palet

Mały ogród na balkonie – stwórz strefę wypoczynkową z wykorzystaniem palet

Palety są materiałem wykonania wielu domowych i ogrodowych sprzętów, a ich sporządzenie będzie sprawdzianem dla każdego, kto chce zajmować się majsterkowaniem nie tylko okazjonalnie. Z pomocą palet i kolorowych farb nadamy balkonowi nowy wygląd i zmienimy jego przeznaczenie, jeśli dotychczas służył tylko jako składzik na nieużywane w domu rzeczy.

Emalia akrylowa Altax Viva Garden pachnący jałowiec 0,75 l
Emalia akrylowa Altax Viva Garden

Balkon jako wizytówka mieszkania i domu

To częsta sytuacja, kiedy balkon przeznaczony jest do składowania sprzętów nieużywanych o danej porze roku. Gromadzenie na nim przedmiotów wiąże się z niebezpieczeństwem ich przedwczesnego zużycia i koniecznością gruntownego odświeżenia w celu przywrócenia funkcjonalności roweru, bujanego fotela czy wyniesionej na czas remontu szafy. Inną kwestią jest nieestetyczny widok, jaki pozostaje oglądać sąsiadom i przechodniom – a przecież balkon to wizytówka naszego mieszkania, stanowiąca jego najbardziej wyeksponowaną część! Poza zimą każda pora jest dobra, by zmienić ten stan rzeczy. Tym bardziej, że przywrócenia balkonowi elegancji możemy dokonać samodzielnie w łatwy i przyjemny sposób, posiłkując się powszechnie dostępnymi narzędziami i materiałami wykończeniowymi. Zwolnimy to miejsce z funkcji użytkowej i nadamy mu – albo raczej przywrócimy – nową, rekreacyjną.

Gruntowne sprzątanie balkonu to dobry początek

Zanim stworzymy z zagraconego balkonu strefę wypoczynkową z prawdziwego zdarzenia, miejsce to należy pozbawić wszystkich przedmiotów, które będą przeszkodami w szybkim odświeżeniu. To dobra okazja, by raz a dobrze pożegnać się z rzeczami, z którymi trudno nam się było rozstać, a które lata temu przestały działać i cieszyć nasze oko.

Porada eksperta

Te z przedmiotów, których używamy w sezonie, a poza nim przechowujemy na balkonie, znaleźć mogą inne, lepsze miejsce w naszym garażu czy piwnicy. Przykładem są rowery – po pierwsze nie służy im przechowywanie na świeżym powietrzu, zwłaszcza bez zabezpieczenia przed wilgocią, po drugie – nawet jeśli nie dysponujemy garażem ani komórką lokatorską, w ostateczności mogą zawisnąć pod sufitem wewnątrz mieszkania na specjalnych hakach z wysięgnikami.

Emalia akrylowa Altax Viva Garden słoneczny ogród 0,25 l
Emalia akrylowa Altax Viva Garden

Po usunięciu zbędnych przedmiotów widzimy stan posadzki, ścian i zewnętrznej części stolarki okiennej. To dobry moment na uzupełnienie szczelin i odprysków, a następnie odnowienie wyglądu ścian i – jeśli zachodzi taka potrzeba – położenie nowej okładziny na posadzce balkonowej. W zależności od tego, czy balkonowi potrzebny jest gruntowny remont, czy odświeżenie, szereg rad na każdą z tych okoliczności znajduje się w tym miejscu.

Posprzątany, pomalowany i odciążony ze zbędnych przedmiotów balkon ukazuje nam się na nowo – okazuje się, że jest na nim zwykle więcej miejsca, niż sądziliśmy. I wykorzystamy ten fakt, przygotowując przestrzeń przeznaczoną specjalnie do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Sposoby na stworzenie na balkonie strefy relaksu

Rekreacyjny potencjał, jaki posiada każdy balkon, można wyzwolić na kilka sposobów. W zależności od ilości dostępnego miejsca i naszego sposobu spędzania wolnego czasu możemy skierować nasze wysiłki na wykonanie strefy wypoczynkowej na wygodnych meblach lub stworzenie na balkonie okazałej namiastki prawdziwego ogrodu. Oczywiste jest, że jeden balkon może połączyć obie te możliwości, o ile tylko pozwoli na to jego metraż. Jeśli jednak należy on do przestrzennych miejsc, w czym przypomina nieco taras, wszelkie działania w kierunku wykonania mebli wypoczynkowych lub wertykalnego ogrodu, okażą się warte zachodu. W obu też przypadkach wykorzystamy ten sam uniwersalny materiał, jakim jest drewno w postaci palet.

Niezwykła popularność palet jako materiału poddawanego dalszej samodzielnej obróbce wynika z kilku powodów. Po pierwsze, palety są łatwo dostępne. Po drugie, są też stosunkowo tanie. Na zbiór kolejnych zalet składają się: trwałość, wytrzymałość, sztywność, łatwość modyfikacji i obróbki. Nie bez znaczenia jest też możliwość nadania im finalnie takiego wyglądu względem barw, jaki pasować będzie do naszych upodobań kolorystycznych i zarazem do wyglądu najbliższego otoczenia, w tym wypadku wybarwienia ścian zewnętrznych, stolarki okiennej, posadzki i balustrady balkonowej.

Czy wiesz, że...

Kolejną zaletą związaną z użyciem palet jest możliwość ich obróbki i wykończenia za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi, na które składają się:

- wkrętarka z nasadką kątową umożlwiającą użycie wkrętów w trudno dostępnych miejscach,
- młotek i gwoździe,
- metalowe kątowniki,
- piła do drewna, opcjonalnie piła szablasta,
- papiery ścierne o różnej granulacji do zgrubnego i precyzyjnego wyszlifowania powierzchni,
- podstawowe narzędzia malarskie.
Emalia akrylowa Altax Viva Garden niebieska funkia 0,75 l
Emalia akrylowa Altax Viva Garden niebieska funkia 0,75 l
Emalia akrylowa Altax Viva Garden różowe goździki 0,75 l
Emalia akrylowa Altax Viva Garden

1. Strefa relaksu z meblami wykonanymi z palet

Drewniane palety są budulcem, który umożliwia wykonanie wygodnych w użyciu mebli wypoczynkowych – z powodzeniem mogą być one usytuowane w warunkach zewnętrznych, w tym przypadku na balkonie. W zależności od ilości dostępnego miejsca, wykonamy w wersji minimum ławkę z oparciem, a w bardziej rozbudowanym wariancie przestronne fotele z oparciami, stolik ze szklanym blatem – stacjonarny lub mobilny (z kółeczkami umieszczonymi w podstawie) – a nawet wieloosobową sofę.

Szkieletem tego typu umeblowania będą palety wykorzystane w całości lub przycięte na odpowiednią długość i szerokość. Wykończeniem – oprócz użytych do pomalowania drewna farb, których przykładem są kolorowe propozycje Altax Viva Garden! – mogą być zarówno materace, jak i miękkie poduchy, a także pledy i inne materiałowe przykrycia.

2. Domowy ogród na balkonie

Palety z powodzeniem mogą posłużyć do wykonania namiastki prawdziwego ogrodu. Niewiele modyfikacji potrzeba, aby sporządzić z nich kwietnik i to w dwu wersjach:

- położona na posadzce balkonowej paleta wyłożona jutą lub folią zabezpieczającą podłoże przed wilgocią i zabrudzeniem może stanowić horyzontalny kwietnik lub zielnik, z którego czerpać będziemy świeże, aromatyczne listki do kulinarnych dokonań. Kolory użyte do jego pokrycia mogą stanowić tło dla zieleni roślin, jak również nawiązywać do wybarwienia dekoracyjnych kwiatów;

- ciekawym i niezwykle dekoracyjnym elementem wyposażenia balkonu będzie kwietnik wertykalny, który przymocujemy na trwałe do ściany lub zawiesimy na ozdobnych łańcuchach bądź linach. W tym wypadku każdemu drewnianemu piętru należy sporządzić dno z przybitych poziomo podłużnych desek. Palety możemy wykorzystać również w inny sposób – jako kolorowy szkielet kwietnika, na którego poszczególnych piętrach zawieszać będziemy doniczki z różnymi okazami roślin kwitnących, pnączy, ziół.

W tym wypadku, wykorzystując możliwości kolorystyczne farb Altax Viva Garden!, możemy każdą z doniczek zabarwić odmiennie, co stworzy na jednolitym balkonie niezwykle wyrazistą dekorację, rzucającą się z daleka w oczy.Jak udekorować kolorami balkonową strefę relaksu?

Zastosowanie współcześnie produkowanych zewnętrznych farb do drewna nie ogranicza się tylko do naturalnego surowca. Wspomniane wyżej farby Altax z powodzeniem posłużą nam do pomalowania powierzchni ceramicznych, betonowych, metalowych, kamiennych, z cegły i terakoty.

Porada eksperta

Wykonując meble z palet, w celu nadania im stabilności i trwałości, oprócz gwoździ i wkrętów warto użyć metalowych kątowników. O ile w niedalekiej jeszcze przeszłości trudno było dobrać ten sam lub podobny odcień preparatów do metalu i drewna, o tyle dzisiaj jedną i tą samą farbą możemy pokrywać powierzchnie i tego, i tego materiału (stosujemy na metalu preparat antykorozyjny tylko wtedy, gdy jego powierzchnia nie została pokryta żadnym środkiem przeciwko rdzy). Dzięki temu meble i inne elementy umieszczone na balkonie zyskują jednolity, spójny wygląd, a także skuteczne zabezpieczenie przed wodą, śniegiem i promieniowaniem UV.

Emalia akrylowa Altax Viva Garden kora dębu 0,75 l
Emalia akrylowa Altax Viva Garden kora dębu

Farby Altax Viva Garden! nie tylko przedłużają trwałość materiałów użytych do wykonania mebli czy kwietników, ale są również niezwykle dekoracyjne. Przykładem tego niech będzie mnogość barw i odcieni, które dalekie są od podstawowej palety kolorów. W serii tej znajdziemy między innymi barwy o następujących nazwach:

- fiołkowa dolina,
- dojrzała pigwa,
- czerwone piwonie,
- suszona mięta,
- pachnący jałowiec,
- gwieździste niebo,
- rozgrzany kamień,
- niezapominajka,
- płatki wiśni,
- aromatyczna szałwia,
- chabrowe pole,
- słodka borówka,
- niebieska funkia,
- wiosenne bazie.

Pomiędzy nimi znajdziemy odcienie świetliste, które rozjaśnią balkonową strefę odpoczynku, jak i tonujące odważne połączenia barwne, dzięki użyciu których wygląd balkonu zyska spójny charakter, ponieważ poszczególne kolory nawiązywać będą i do barw ścian, i stolarki okiennej i drzwiowej, a także do okładziny podłogowej, poręczy i balustrady. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wybrać takie barwy, które wpiszą się w monochromatyczny, stonowany wygląd elewacji, jak również będą stanowiły wyraźny kontrast dla jednolitego wybarwienia najbliższego otoczenia balkonu.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?

Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?
Emalie do drewna i metalu to produkty, dzięki którym poradzimy sobie z wykończeniem lub renowacją różnorodnych przedmiotów czy konstrukcji. Jaki mamy ...
Czytaj więcej

Tanie i dobre farby do podłogi, jako sposób na ich renowację

Tanie i dobre farby do podłogi, jako sposób na ich renowację
Decydując się na zmianę domowych posadzek, najczęściej wymieniamy je na nowe – wiąże się to zarówno z koniecznością przeprowadzenia większego remontu,...
Czytaj więcej

Malowanie podłogi drewnianej

Malowanie podłogi drewnianej
Wykończenie posadzki deskami podłogowymi jest inwestycją, z której z pewnością będziemy zadowoleni. Zakup prawdziwego drewna, choć bardziej kosztowny ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Mały ogród na balkonie – stwórz strefę wypoczynkową z wykorzystaniem palet