Produkty

Meble DIY – jak zrobić szafkę?

Meble DIY – jak zrobić szafkę?

Bezskutecznie poszukujesz idealnej szafki nocnej, toaletki lub fantazyjnego regału na książki? Zrób je samodzielnie! Budowa prostych mebli to przedsięwzięcie, z którym zdecydowanie dasz sobie radę. Podpowiemy Ci krok po kroku, jak samemu zrobić szafkę. Zacznij od dobrego planu i przygotowania materiałów. Co dalej?

Przejdź do następnych akapitów:

Gotowe szafki, dostępne w katalogach producentów, nie zawsze w pełni spełniają oczekiwania. Nieodpowiedni rozmiar, słaba jakość materiałów albo brak funkcjonalności sprawiają, że poszukiwania idealnego mebla ciągną się w nieskończoność. I Ty bezskutecznie próbujesz znaleźć wymarzoną szafkę? Stwórz ją sam!

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz szafki o niestandardowym wymiarze, czy też w Twojej głowie zrodził się fantazyjny projekt, zamiast szukać stolarza, weź sprawy w swoje ręce. I to dosłownie. Własnoręcznie zrobione meble nie wychodzą z mody. Szafka DIY to niepowtarzalny elementy wyposażenia domu, idealnie spełniający wszystkie Twoje potrzeby.

meble DIY

Samodzielne tworzenie mebli to przedsięwzięcie dla każdego. Nie potrzebujesz fachowej wiedzy i lat praktyki, by zbudować sobie unikatowy element wyposażenia mieszkania. Jeśli jeszcze nigdy tego nie robiłeś, nie bój się na zapas. Krok po kroku powiemy Ci jak zrobić szafkę z jedną półką, a także podpowiemy jakie materiały i narzędzia przydadzą się podczas pracy.

Meble DIY – jak zrobić szafkę?

Prace rozpocznij od przygotowania dobrego projektu. Zaplanuj nie tylko ogólny wygląd i kształt mebla, ale także dokładnie określ wymiary całości szafki i jej poszczególnych elementów. By jak najlepiej wykorzystać mebel, zdecyduj co i gdzie będziesz przechowywać – pomoże Ci to w odpowiednim zaplanowaniu przestrzeni między półkami. Tak, by wykorzystać ją w 100%.

Podczas tworzenia projektu uściślij również funkcjonalność i rolę, jaką ma spełniać Twój nowy mebel. Okaże się to niezwykle przydatne podczas zakupów. Bo żeby kupić odpowiednie materiały i akcesoria, musisz dobrze określić obciążenie szafki, sposób łączenia poszczególnych elementów oraz zadecydować, czy będzie ona zamykana, czy też otwarta. To ważne ustalenia, bo nie każdy materiał utrzyma ciężkie przedmioty, a do takich elementów jak drzwiczki czy szuflady, będziesz potrzebować dodatkowych akcesoriów.

Szafka DIY – z czego zrobić szafę?

Po dokładnym zaprojektowaniu mebla, pora na wybór odpowiednich materiałów i akcesoriów. Z czego zrobić szafę? Do wyboru masz deski lub płyty drewnopodobne. Szukaj nie tylko odpowiedniej długości materiału, ale także kieruj się jego grubością. Pamiętaj, że w sklepie budowlanym zawsze możesz poprosić o docięcie poszczególnych elementów na odpowiedni wymiar.

jak zrobić szafkę

Na liście zakupów uwzględnij także:

  • drewniane kołki,

  • zaślepki

  • konfirmaty,

  • gwoździe

  • klej,

  • okleinę, w kolorze jak najbardziej zbliżonym do desek,

  • wsporniki do osadzenia półek,

  • zawiasy i odpowiednie wiertło (w przypadku mocowania drzwiczek),

  • prowadnice (gdy planujesz stworzyć szuflady),

  • nóżki i kółka (opcjonalnie).

Przed przystąpieniem do pracy przygotuj też odpowiednie narzędzia. Przyda się m.in. wiertarka, wkrętarka, młotek, śrubokręt, ołówek i linijka, imadło, a także sprzęt do cięcia desek (jeśli nie dociąłeś ich w sklepie). Pamiętaj, że liczba oraz rodzaj akcesoriów będą zależne od projektu szafki.

Porada eksperta

Najważniejszą kwestią, od której zależy to, jakich materiałów i akcesoriów będziemy potrzebować do budowy naszej szafki DIY, jest jej przeznaczenie. Określmy, jakie obciążenie będzie znosił mebel i jakiego rodzaju przedmioty mają być przechowywane w szafce. Od tego zależy to, jaka wysokość między półkami powinna być zachowana czy też w jaki sposób osiągniemy jej funkcjonalność. Duży wpływ na jej wytrzymałość będzie miał również sposób łączenia poszczególnych elementów. Szafka nocna np. może być otwarta lub zamknięta – zastanówmy się, jak chcemy żeby wyglądała i służyła.

Jak samemu zrobić szafkę krok po kroku?

Proste meble DIY, o nieskomplikowanej konstrukcji, z reguły tworzy się bardzo szybko. Powiemy Ci jak krok po kroku stworzyć praktyczną szafkę stojącą, z jedną półką.

Krok 1

Jeśli składasz szafkę z kawałków dociętej płyty, rozpocznij pracę od nałożenia na brzegi okleiny. Tak, by wióry znajdujące się wewnątrz materiału, nie były widoczne.

Krok 2

Na krótszych brzegach płyt, tworzących górną i dolną część szafki, zaznacz miejsca na otwory – po dwa w okolicy każdego rogu. Dlaczego dwa? W jednym z nich umieścisz kołek (nie przewiercaj tego otworu na wylot), a w drugi wkręcisz śrubę. Otwory rób od strony blatu.

Podobne wwierty zrób w kolejnych dwóch płytach, tworzących boki szafki. Wyznacz je tak, by po złożeniu wszystkich elementów, powstał zamknięty kwadrat lub prostokąt (w zależności od projektu).

szafka DIY

Krok 3

W odpowiednie otwory włóż drewniane kołki. Sprawdź, czy rozstaw otworów się zgadza oraz czy elementy odpowiednio łączą się ze sobą. Jeśli wszystko jest w porządku wklej kołki w otwory.

Krok 4

Połącz wszystkie elementy i skręć je wkrętami do drewna. Pamiętaj, by konfirmaty były krótsze niż grubość płyty. Podczas składania mebla uważaj, by nie rozepchać materiału.

Krok 5

Na bocznych ścianach szafki wyznacz wysokość, na której zawiśnie półka. Zamontuj po dwa wsporniki z każdej strony.

Krok 6

Na koniec pozostał montaż tyłu szafki. Jeśli plecy mebla zaplanowałeś z cienkiej plecówki, wystarczy, że gwoździami przybijesz materiał do konstrukcji. Jeżeli natomiast tworzyć je będzie płyta, wykonaj kilka otworów i wprowadź w nie wkręty (najlepiej z góry, dołu i boków).

Krok 7

Teraz wystarczy tylko przymocować nóżki, zamaskować wkręty zaślepkami i położyć półkę. Prosta szafka DIY jest gotowa.  

Data publikacji: 30.10.2017
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Uchwyty do półek – jak dopasować do aranżacji i podłoża?

Uchwyty do półek – jak dopasować do aranżacji i podłoża?
Nie tylko półki stanowią funkcjonalną dekorację ścian naszych wnętrz, są nimi również wsporniki. Odpowiednio dobrane – są dopełnieniem wystroju i ...
Czytaj więcej

Półki sosnowe – do czego mogą się przydać?

Półki sosnowe – do czego mogą się przydać?
Półki są elementem wyposażenia wielu wnętrz. W sklepach znajdziemy wiele gotowych modeli wykonanych z różnych materiałów, a wśród nich półki sos...
Czytaj więcej

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne
Mimo popularności tzw. półek bezwspornikowych, nie warto przy aranżowaniu wnętrz pomijać tradycyjnych półek na podpórkach. Wspor...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Meble DIY – jak zrobić szafkę?