Meble łazienkowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

Meble łazienkowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

Meble stanowią istotne wyposażenie nie tylko salonu czy sypialni. Odgrywają równie ważną rolę w łazience. W artykule podpowiemy, jak je dobierać, by jednocześnie przewidywać, czy na pewno spełnią nasze wszystkie oczekiwania. Podpowiemy także, jak rozplanować ich rozstaw oraz liczbę segmentów, aby pomieścić wszystkie akcesoria. A także jak je oryginalnie odnawiać, by móc cieszyć się ich użytkowaniem na dłużej.

Pierwsze pytanie – na co zwracać uwagę podczas wyboru mebli łazienkowych?

Najpierw na ergonomię i wytrzymałość mebla, a dopiero potem na estetykę oraz modne wykończenie. Oczywiście jedno i drugie może iść w parze, nie utrudniając stworzenia naprawdę udanej aranżacji. Pierwsza zasada prawidłowego doboru wyposażenia łazienkowego brzmi: nie powinniśmy kupować mebli, zanim dokładnie nie wymierzymy pomieszczenia łazienkowego, zwracając szczególną uwagę na odległości pomiędzy używanymi już meblami a armaturą łazienkową. Dopasowując nowy zestaw do łazienki pamiętajmy, żeby zapewnić sobie swobodny dostęp do wanny, prysznica, umywalki oraz WC.

Uwaga:

Wolny dostęp do poszczególnych elementów armatury sanitarnej oznacza dokładnie 70 cm przestrzeni przed umywalką, a po bokach 20–30 cm. W przypadku wanny oraz kabiny prysznicowej powinno to być natomiast 70-80 x 100-120 cm wolnego miejsca dookoła.

Szafka wisząca Retro Wenge 46 x 57 x 25 cm
Szafka wisząca Retro Wenge 46 x 57 x 25 cm

Bardzo ważnym aspektem doboru wszystkich mebli łazienkowych powinno być również wypełnienie wnęk. Bardzo często zdarza się nam je zabudowywać. I dobrze, zyskujemy w ten sposób sporo miejsca do przechowywania nie tylko łazienkowych przedmiotów. W tak zabudowanych wnękach możemy również ustawić deskę do prasowania i pomieścić mały sprzęt AGD czy sezonowe ubrania.

Szafka Cooke&Lewis Virgin Tabaco pod umywalkę Liz 60 cm
Szafka Cooke&Lewis Virgin Tabaco

Nie rezygnujmy także z wykorzystania wolnej przestrzeni znajdującej się nad armaturą. Szafki oraz meble wieszajmy nad umywalką, dookoła wanny czy w okolicy prysznica. Wcześniej upewnijmy się jednak, czy tak zawieszony mebel nie będzie nam utrudniał codziennego korzystania z łazienki.

Czym charakteryzują się dobre meble łazienkowe?

Jednym z najważniejszych aspektów doboru mebli do tak trudnego pomieszczenia, jakim jest łazienka, będzie ich wytrzymałość na wilgoć. Bardzo dobrze, jeśli meble będą pokryte delikatną warstwą lakieru poliuretanowego. Produkt powinien wówczas pokrywać całą powierzchnię mebla, a nie natomiast jak to się niekiedy zdarza – tylko fronty.

Ważnym elementem w budowie szafek jest także ścianka tylna. Powinna być ona delikatnie cofnięta, tak by nie dotykała bezpośrednio ściany, do której będzie przystawiona lub na której zawiśnie. Na powierzchni ściennej skrapla się bowiem woda, która mogłaby szybko doprowadzić do gnicia szafki.

Zwróćmy ponadto uwagę na okucia oraz uchwyty – powinny być zabezpieczone przed rdzewieniem.

Uwaga:

Najczęstszymi zniszczeniami widocznymi na meblach źle przygotowanych do warunków, jakie panują w łazienkach, będzie rozwarstwianie się ich krawędzi oraz puchnięcie blatów.

Półsłupek Olivia 35 x 83 x 30 cm biały
Półsłupek Olivia 35 x 83 x 30 cm biały

Drugie pytanie – jak dokonać wyboru mebli do powierzchni łazienki?

W małej łazience możemy zawiesić szafki ścienne z lustrem. Szklana tafla rozświetla wnętrze i bardzo dobrze wkomponowuje się w ścianę każdego typu. W niewielkim pomieszczeniu bardzo ważną rolę spełnią także meble na wymiar, dopasowane do poszczególnych części pomieszczenia. Meble dobierane indywidualnie do wnętrza oznaczają także możliwość dopasowania ich do wielkości naszej rodziny. Możemy tutaj rozszerzyć funkcjonalność segmentów, dodając im kilka szuflad z organizerami, niestandardowej szerokości blat oraz spersonalizowane wykończenie mebla. Na uwagę w zakresie mebli dekoracyjnych z pewnością zasługują także nóżki oraz uchwyty, które są zróżnicowane pod względem formy.

Szafki mogą również tworzyć bardzo plastyczny duet kilku segmentów, który idealnie dopasuje się do każdego wnętrza. Takie rozwiązanie preferuje się jednak częściej w większych łazienkach, w których kilka połączonych ze sobą szafek nie zaburzy jednolitej kompozycji.

Trzecie pytanie – jak dobrać rodzaj mebla do jego przeznaczenia?

Szafka pod umywalkę Olivia 50 cm brązowa
Szafka pod umywalkę Olivia 50 cm brązowa

Dobierając wyposażenie meblowe do łazienki, starannie rozplanujmy przeznaczenie poszczególnych półek. Zakłada się, że na każdego domownika, powinna przypadać przynajmniej jedna z nich, wówczas znacznie łatwiej jest nam zorganizować miejsce na poszczególne akcesoria.

W łazienkach, gdzie przestrzeni do przechowywania nie potrzeba wiele a ogromne znaczenie ma dekoracyjność mebla, możemy pokusić się o dobór regału otwartego, podzielonego na kilka półek. Na poszczególnych segmentach warto wówczas wyeksponować perfumy, kosmetyki do pielęgnacji czy pachnące kulki do kąpieli.

Szafki w łazience, z której korzystają dzieci, powinny być umieszczone na takiej wysokości, by mogły z nich swobodnie korzystać. Podobnie będzie w przypadku łazienki zaaranżowanej specjalnie dla seniorów.

Na tej samej zasadzie organizujemy przestrzeń, która powinna znaleźć się poza zasięgiem dzieci. Do tego celu posłużą nam szafki wiszące, umieszczone na ścianie dostatecznie wysoko od podłogi.

Szafki z niebezpiecznym wyposażeniem mogą z kolei zostać wyposażone w zamek na kluczyk, którym zablokujemy dostęp do zawartości półek.

Kolor, materiał i rodzaj mebla jako dopełnienie pozostałego wyposażenia

Meble powinny pasować nie tylko do siebie, stanowiąc jeden z elementów kolekcji, ale przede wszystkim do reszty wyposażenia. Przed ich wyborem wybierzmy kilka kolorów przewodnich i uzupełnijmy aranżację o wybrane barwy.

Nie powinniśmy mieć większego problemu z odnalezieniem odpowiedniego koloru mebla – oferta frontów meblowych jest bowiem różnorodna i z pewnością trafi w gusta wielu użytkowników.

Szafka wisząca Rumba 30 x 60,1 x 22 cm biała
Szafka wisząca Rumba biała

Materiał wykonania

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, meble łazienkowe powinny charakteryzować się znacznie większą odpornością niż przeznaczone do naszych innych domowych wnętrz. Mogą być one wykonane zarówno z drewna, jak i szkła. Drewno bardzo ładnie komponuje się z wnętrzem łazienkowym, aby jednak mogło posłużyć nam na długi czas, upewnijmy się, ze zostało pokryte lakierem odpornym na działanie wody.

Rodzaje mebli łazienkowych

Spośród podstawowego wyposażenia łazienkowego najczęściej wyróżniamy:

- szafkę pod umywalkę, którą warto przed zakupem dopasować do rodzaju armatury. Tylko wtedy będzie ona idealnie utrzymywała umywalkę i pasowała do niej także pod względem stylistycznym,

- szafki wiszące – ich ogromnym atutem jest to, że nie zajmują powierzchni podłogi. Mogą być zawieszone właściwie w dowolnym miejscu łazienki. Najważniejsze, by nie utrudniały korzystania z podstawowego wyposażenia,

- szafki stojące – obecnie często przybierają postać słupków, co jest bardzo nowoczesnym rozwiązaniem. Są bardzo praktycznym wyposażeniem tych łazienek, które posiadają skosy, ponieważ w takich pomieszczeniach trudno jest dopasować idealną szafkę wiszącą, która byłaby jednocześnie meblem wygodnym i zawieszonym w odpowiednim miejscu.

Szafki mogą mieć formę zamkniętych półek lub całkowicie otwartych, podobnie jak regały. Meble zamykane znacznie lepiej organizują przestrzeń, a ich obecność pozwala zachować w niej porządek. Są także dużo bezpieczniejszym wariantem w tych przypadkach, kiedy chcemy w nich przechować kosmetyki i detergenty z dala od dzieci. Szafki otwarte warto stosować w łazienkach reprezentatywnych, gościnnych, gdzie półki stanowią element dekoracyjny łazienki, na którym możemy położyć kolorowe ręczniki, szklane wazony itp.

Uwaga:

Szafka w formie słupka to zwykle dość wysoki mebel. Może mieć długość nawet 185 cm i składać się z 1-3 drzwiczek. W modelu typu słupek możemy także zamontować kosz na pranie, dzięki czemu zaoszczędzimy nieco miejsca. Niższe meble – półsłupki – mają wysokość zwykle nie przekraczającą 100 cm.

Jeśli dobieramy szafki drewniane, pamiętajmy:

Drewno powinno być twarde, odporne na zniekształcenia. Właściwości te mierzone są wskaźnikiem współczynnika skurczu, mianowicie im wyższy procent, tym wyższy współczynnik skurczu i tym bardziej drewno jest narażone na pękanie, wyginanie i odkształcanie. Co za tym idzie – mogą na nim powstawać szczeliny, skrzywienia i odbarwienia na powierzchni.

Czy wiesz, że…

Biorąc pod uwagę polskie gatunki drewna idealne do aranżacji łazienki, warto zwrócić uwagę na dąb, modrzew i buk. Idealnie nadadzą się też bardzo odporne na wilgoć i coraz modniejsze w ostatnich latach gatunki egzotyczne – twardy tek, iroko, palisander czy merbau.

Półsłupek Rumba 30,1 x 84,7 x 33,5 cm biały
Półsłupek Rumba 30,1 x 84,7 x 33,5 cm biały

Gatunki drewna do łazienki i przykładowe aranżacje

Buk ma drewno jasne, idealne do ocieplenia oraz rozjaśnienia wnętrza. Wybierzmy go zatem przede wszystkim do małych łazienek.

Dąb charakteryzuje się bardzo oryginalnym usłojeniem oraz klasyczną kolorystyką. Meble z tego surowca są zwykle klasycznie wykończone i charakteryzują się pięknym i precyzyjnym zdobieniem. Będą znakomitym wyposażeniem łazienki oszczędnej w kolorystyce oraz formie.

Palisander ma bardzo głęboką barwę, która będzie pięknie komponowała się z jasnymi dodatkami, sprawiając, że wnętrze nabierze modernistycznego wyrazu. Struktura drewna palisandrowego jest bardzo dekoracyjna, oryginalna, z wyraźnym usłojeniem, dzięki czemu blaty z niego wykonane charakteryzuje żywy, dynamiczny wygląd. Gatunek ten wyróżnia się również unikalną kolorystyką.

Data publikacji: 17.02.2016
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma
Meble łazienkowe powinny być funkcjonalne i dawać komfort codziennego użytkowania. Tradycyjne kształty, sprawdzone rozwiązania – klasyczne meble...
Czytaj więcej

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela
Projektowanie idealnej łazienki bywa żmudnym i wymagającym procesem, gdy chcesz optymalnie wykorzystać każdy metr pomieszczenia. Warto się do niego od...
Czytaj więcej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej
Dorota Szelągowska, jako specjalistka od pomysłów na pomieszczenia „bez pomysłu”, bierze na tapetę łazienkę Agaty i Kacpra. Para ci...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Meble łazienkowe – co powinieneś o nich wiedzieć?