Produkty

Metamorfoza jadalni

Metamorfoza jadalni

Wnętrze jadalni nie zawsze zachwyca. Wystarczy zauważyć zbyt kontrastowe zestawienia barw, niewspółgrające ze sobą wyposażenie czy nieciekawe i źle dobrane dodatki. W takim otoczeniu wspólne obiady i rodzinne kolacje nie zachwycają orientalnymi smakami i brakuje w czasie ich trwania miłej atmosfery. Aby zmienić to ciężkie i przytłaczające wnętrze w piękny salon do wspólnego biesiadowania, wystarczy niektóre elementy wyposażenia odświeżyć i atrakcyjnie uzupełnić.

Wiertarko-wkrętarka z udarem Black & Decker 18 V
Wiertarko-wkrętarka z udarem Black & Decker

Każda jadalnia jest inna. Może to być wydzielone pomieszczenie, jak również wnętrze będące przedłużeniem kuchni. Z kolei w małych mieszkaniach funkcję jadalni pełni wyspa kuchenna, której trwały blat stanowi miejsce do przygotowywania i serwowania posiłków.

Przeanalizujmy kilka wariantów:

1. Jadalnia w formie wyspy kuchennej

W tym wypadku konieczne będzie zastosowanie dodatków kuchennych nawiązujących do tej części, w której znajduje się wyspa. Należy do obu stref dobrać podobne oświetlenie – najlepiej z kloszami pochodzącymi z jednej kolekcji. W rezultacie takiego powiązania efekt powinien być przede wszystkim spójny.

Uwaga!

Jeśli planujemy takie rozwiązanie, zorganizujmy przestrzeń przy wyspie w taki sposób, by najbardziej czasochłonne i głośne przygotowywanie posiłków odbywało się w innej części kuchni. Warto też zrezygnować z zabudowy wyspy dużą ilością szuflad oraz umiejscowienia w jednej z jej części zlewu lub płyty indukcyjnej.

2. Jadalnia jako element spajający kuchnię i salon

To bardzo ciekawe rozwiązanie stosowane w małych pomieszczeniach, które spełniają funkcję kuchni i salonu jednocześnie. Obie te strefy najczęściej oddziela się wówczas stołem pozwalającym wyraźnie zaakcentować strefę, w której następuje przejście do kolejnego pomieszczenia. Salon z kuchnią – szczególnie w mieszkaniach – może dysponować niewielką przestrzenią. Warto wówczas podczas wykończenia wnętrza sięgnąć po jasne kolory. Białe mogą być krzesła, stół, meble w kuchni i w strefie wypoczynkowej. Z kolei dodatki oraz drobne elementy wyposażenia mogą być utrzymane w pastelach lub mocnych barwach.

Uwaga!

Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, jadalnię możemy wydzielić także w inny sposób, tworząc granicę tych dwóch wnętrz. Jako element przysłaniający część kuchenną posłuży nam wówczas ścianka działowa, której zwieńczeniem będzie wyspa kuchenna. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy dwa pomieszczenia
i dodatkowo utrzymamy kontakt z gośćmi lub domownikami.

 3. Jadalnia jako wydzielone pomieszczenie

To idealna wersja jadalni, w praktyce spotykamy się z nią w domach jednorodzinnych. W takich aranżacjach możemy dowolnie urządzić wnętrze, nawiązując delikatnie do stylu zastosowanego w całym domu. W tak urządzonych jadalniach warto zarezerwować miejsce dla obszernego stołu i kredensu, tak aby zastawę mieć zawsze pod ręką i uniknąć konieczności przynoszenia poszczególnych elementów z innych pomieszczeń.

Uwaga!

Jeśli jadalnia jest pomieszczeniem wyjątkowo dużym, w jednej części pomieszczenia możesz postawić sofę, na której także będzie można wypocząć.
Ten stylowy mebel doda pomieszczeniu klasy oraz ducha retro.

Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Jeśli nie mamy pomysłu na zaakcentowanie pomieszczenia jadalnianego, ciekawym akcentem będzie oświetlenie. Lampa nietypowa o designerskim kształcie będzie zwracała na siebie uwagę, odwracając ją od mniej atrakcyjnych elementów wyposażenia. Lampę zawieszamy zwykle nad stołem, czyli w centrum tego pomieszczenia. W ten sposób stylizacja ma jasno określone główne i dodatkowe elementy kompozycji. Możemy też wybrać podłużną listwę montowaną na suficie, wyposażoną w liczne punkty oświetlenia LED, które dają rozproszone i równomierne oświetlenie w całym wnętrzu.

Farba pastelowa Colorit Drewno krem waniliowy 0,75 l
Farba pastelowa Colorit Drewno krem waniliowy

Niekiedy w aranżacji jadalni decydujemy się na zawieszenie lustra. To ciekawy sposób na wyróżnienie jednej ze ścian tego pomieszczenia. Wygląd lustra powinien łączyć się z kolorystyką reszty wyposażenia. Pięknie zaprezentują się w tej roli obszerne lustra barokowe oraz okazałe świeczniki.

Podstawową zasadą w aranżacji kącika jadalnianego jest takie dopasowanie mebli, aby podczas biesiadowania goście mieli odpowiednio dużo przestrzeni. Dlatego jeśli w kuchni nie ma na tyle wolnego miejsca, lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie jadalni w salonie. Aby nadać wówczas wnętrzu charakteru jadalnianego, wystarczy daną przestrzeń podkreślić kolorem, malując ściany intensywniejszą barwą.

Dobierając kolorystykę, pamiętajmy o tym, że brąz daje poczucie ciepła i sprzyja relaksowi, natomiast żółty i pomarańczowy poprawiają humor i dodają energii. Unikać należy koloru czerwonego, błękitu i zieleni, które tworzą niekorzystne otoczenie do spożywania potraw.

Uwaga!

Im jaśniejszą kolorystykę ścian wybierzemy, tym ciekawsze barwy powinny mieć dodatki oraz wyposażenie. Dopiero wtedy pomieszczenie będzie oryginalne oraz intrygująco wykończone.

Podczas urządzania jadalni ważna jest szerokość stołu. Optymalna to od 90-100 cm. Wówczas podczas serwowania kolacji bez problemu pomieścimy całą niezbędną zastawę. W przypadku gdyby tak duży stół zajmował za dużo miejsca, warto zdecydować się na stół rozkładany, który po złożeniu jest znacznie mniejszy. Największym zainteresowaniem cieszą się stoły drewniane: owalne lub okrągłe. Pozwalają pomieścić więcej osób, a ich zaletą jest także fakt, że żaden z gości nie będzie zasiadał w rogu. W nowoczesnych stylizacjach możemy także spotkać stoły wykonane z tworzywa sztucznego oraz szklane.

Uwaga!

Stół prostokątny jest bardziej uniwersalny niż okrągły – można go ustawić w narożniku pomieszczenia, jak i na jego środku. Miejsca przy prostokątnym stole
nie są jednak równorzędne, a ostre kanty przeszkadzają przy obchodzeniu go dookoła.

Zestaw ołówków stolarskich Top Tools 177 mm 12 sztuk
Zestaw ołówków stolarskich Top Tools 177 mm 12 sztuk
Miara zwijana stalowa 19 mm x 5 m
Miara zwijana stalowa 19 mm x 5 m

Na swobodne odstawienie krzesła potrzeba ok. 75 cm. Wówczas można poruszać się wokół stołu, nie przeszkadzając w posiłku pozostałym domownikom. Jakie krzesła obecnie wybieramy? Dużym powodzeniem cieszą się krzesła z jednej kolekcji, różnokolorowe i wyglądające nieco inaczej. W ten sposób aranżacja jadalni jest daleka od nudy, a goście mogą podjąć decyzję o tym, na jakim krześle chcieliby usiąść. Podczas wyboru krzeseł powinniśmy się kierować wygodą. Wybierajmy modele, które mają szerokie oparcie i miękkie siedziska lub przygotujmy dla nich odpowiednie poduszki.

Zwróćmy uwagę także na podłogę. W jadalni będzie ona narażona na częste użytkowanie. Pamiętajmy, że goście często będą przebywać w tym pomieszczeniu w obuwiu wizytowym, a i regularne wsuwanie i wysuwanie krzeseł będzie ważnym egzaminem wytrzymałościowym. Podłogę warto zatem zaimpregnować i użyć odpowiedniego lakieru, tak by posadzka była odporna na wilgoć i zarysowania.

Porada eksperta:

Ciekawie zaprezentuje się w jadalni ponadczasowa podłoga, czyli w tzw. jodełkę. Sprawdzi się także wylewka epoksydowa oraz dywan, którym umieścimy
przy stole. Dobierając ten ostatni, zwróćmy uwagę na intensywne wzory, które urozmaicą wnętrze i dodadzą mu ponadczasowego uroku. Ciemne barwy
oraz wyraziste wzory sprawią także, że plamy na dywanie nie będą widoczne.

Farba Domalux Alkosol ciemny orzech 1 l
Farba Domalux Alkosol ciemny orzech 1 l

Co z oknami w jadalni? Zaplanowanie ich otoczenia jest bardzo dobrym sposobem na podkreślenie zastosowanej aranżacji. Tkaniny zamocowane we wnękach, pięknie powiewające zasłony lub nowoczesne rolety dopełniają wygląd przestrzeni, pełnią także funkcję praktyczną.

W jadalni z uwagi na brak mebli tapicerowanych możemy mieć wrażenie pogłosu bądź wyostrzenia dźwięków. Ciężkie zasłony sprawią, że dźwięki z jadalni będą wytłumione.

Jadalnia to bardzo ważne wnętrze w każdym domu. Najważniejsze, by nawet w małym pomieszczeniu znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Funkcję jadalni może pełnić wyspa, ale równie dobrze może być nią stół umieszczony pomiędzy kuchnią a salonem. To od nas zależy, jak zaaranżujemy przestrzeń, w której wspólnie będziemy mogli spędzać czas.

Porada eksperta:

Nie rezygnujmy ze starych mebli, które tylko pozornie mogą nie pasować do aranżacji poszczególnych pomieszczeń. W ofercie naszych sklepów zgromadziliśmy mnóstwo farb do malowania drewna, odnawiania różnych powłok oraz uatrakcyjnienia ich poszczególnych elementów. Każda taka zmiana wykonana przy użyciu oryginalnych dekoracji stworzy spersonalizowane wnętrze.

Data publikacji: 19.07.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Metamorfoza jadalni