Produkty

Metamorfoza salonu – strefa wypoczynkowa i do pracy

Metamorfoza salonu – strefa wypoczynkowa i do pracy

Nie w każdym domu możemy sobie pozwolić na urządzenie kilku osobnych pomieszczeń do pracy, spania oraz wypoczynku. W artykule pokażemy, jak urządzić salon, by na kilkunastu metrach kwadratowych móc wykonywać różne czynności, także te związane z pracą.

Panel podłogowy Classen Trip Pecan Nevada 1,646 m2
Panel podłogowy Classen Trip Pecan Nevada

Salon to jedno z najbardziej reprezentatywnych miejsc w naszym domu. Tu wypoczywamy, ale niekiedy także pracujemy. Na kanapie czy fotelu praca nie jest ani efektowna, ani przyjemna. Prywatny gabinet, w którym uda nam się swobodnie popracować, wcale nie musi być duży – wystarczy wydzielić w salonie małą strefę, w której będziemy mogli się skupić i wygodnie popracować.

Wydzielenie w jednym salonie strefy wypoczynkowej, do pracy oraz jadalnianej to trudne zadanie, z którym nierzadko radzi sobie wyłącznie odpowiednio wykwalifikowany projektant. Problem zwykle zawiera się w tym, że podczas doboru mebli oraz ich ustawienia zapominamy o praktycznym ich zastosowaniu, kierując się wyłącznie kwestią estetycznego odbioru.

Naturalne jest, że strefa do pracy powinna być umiejscowiona tuż przy oknie, aby korzystać jak najdłużej z naturalnego światła. Strefa wypoczynkowa może z kolei zostać przesunięta bardziej w głąb wnętrza. Jadalnianą sytuuje się możliwie najbliżej kuchni.

Takie ułożenie poszczególnych stref pozwala na praktyczne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Ponadto nie zakłóca także naturalnego rytmu życia, które na ogół skupia się właśnie w salonie.

Obraz Knor 30 x 30 cm Fioletowy bez
Obraz Knor, fioletowy bez

Salon – strefa do pracy

Organizacja miejsca do pracy nie wymaga od nas ani wielkiego nakładu sił, ani wyposażania miejsca w wiele mebli. Kącik roboczy stworzymy już za pomocą biurka oraz krzesła, a także szafki na dokumenty. Większą trudnością jest ustawienie ich w takiej konfiguracji, by nie zaburzyć strefy wypoczynkowej salonu.

Kącik do pracy w salonie powinien znajdować się w takim miejscu, by choć na chwilę można było w nim popracować w spokoju, skupieniu, a jednocześnie należy uwzględnić, że w pozostałej części wnętrza domownicy będą wykonywać codzienne obowiązki.

Salon większy i bardziej przestronny możemy oddzielić od strefy do pracy ścianą wykonaną z karton-gipsu. W ten sposób odgrodzimy te dwa pomieszczenia na tyle, że w czasie pracy będziemy mogli odpowiednio się skupić. Ściana z karton-gipsu nie musi być szeroka i biec od ściany do ściany. Wystarczy, że wydzielimy nią tylko fragment pomieszczenia, tworząc coś w rodzaju zacisznej wnęki.

Uwaga!

Jeśli chcemy, aby wstawiona w danym miejscu ściana podzieliła nam pomieszczenie i nie odebrała nam jednocześnie wrażenia przestronności, na którym zwykle nam zależy – zawieśmy na jej płaszczyźnie lustro. Ten element dekoracyjny będzie odbijał promienie słoneczne i sprawi, że pomieszczenie wyda się większe.

Jakie wyposażenie? Podczas wyboru poszczególnych elementów należących do naszego małego gabinetu pamiętajmy, że biurko powinno mieć około 120-160 cm długości oraz 70-80 cm głębokości. Ponadto blat powinien znajdować się na wysokości około 75 cm. Takie wymiary biurka pozwalają na wygodne ułożenie nóg pod biurkiem, oparcie się o blat bez pochylania oraz swobodne rozplanowanie powierzchni, na której znajdzie się kilka niezbędnych drobiazgów.

Jak ustawić biurko, by pracować efektywnie? Biurko w idealnym położeniu powinno stać bokiem do okna. W praktyce osoby praworęczne powinny mieć światło po lewej stronie, leworęczne po prawej. Jeśli ustawimy biurko przy oknie, ale bezpośrednio za źródłem światła, nasz wzrok będzie się męczył, a na ekranie laptopa pojawią się odblaski.

Uwaga!

Strefa do pracy umieszczona tuż przy drzwiach salonu to zły pomysł. Problemem będą tutaj drzwi umieszczone za plecami, których otwieranie i zamykanie przez domowników będzie nas rozpraszać podczas wykonywanych czynności.

Jakie wybrać krzesło, które jest równie ważnym elementem gabinetu? Siedzisko krzesła jest istotne szczególnie dla tych osób, które w pozycji siedzącej spędzają bardzo dużo czasu – powinno ono znajdować się na wysokości około 40-55 cm. W krześle ważna będzie również funkcja regulacji wysokości oraz możliwość odchylenia oparcia i podłokietników. Podczas pracy nasze nogi powinny być ugięte pod kątem 90 stopni.

Lampka biurkowa Polux Tulus 5 W LED czarna
Lampka biurowa Polux Tulus 5 W LED czarna

Aby tak wyposażonym i wydzielonym gabinetem nie spowodować chaosu w salonie, konieczna jest również prawidłowa organizacja otoczenia strefy pracy. W zasięgu ręki umieśćmy szafkę na dokumenty oraz sprzęt do pracy, np. drukarkę, skaner, komputer.

Regał z zamykanymi szafkami nie będzie rozpraszał naszej uwagi w przeciwieństwie do regału otwartego, w którym wszystko jest widoczne. Ponadto mebel zamknięty i z pięknymi frontami będzie bardziej elegancki, przez co lepiej wkomponuje się w wyposażenie salonu.

Tradycyjną tablicę korkową, która wygląda nieco tandetnie, zastąpmy farbą tablicową, którą przemalujemy jedną ze ścian we wnęce.

Porządek w miejscu pracy oznacza nie tylko ładnie prezentujący się salon. Ład sprzyja odpoczynkowi, efektywności oraz lepszym wynikom w pracy. Dlatego zadbajmy, aby zarówno dokumenty, jak i drobne akcesoria miały swoje miejsce. Na biurku pozostawmy natomiast tylko najważniejsze przedmioty.

Strefa do wypoczynku

Każdy z nas pragnie tak zorganizować sobie miejsce do wypoczywania, aby nie tylko członkowie naszej rodziny czuli się w niej dobrze, ale również osoby, które nas odwiedzają. Na wyposażenie strefy wypoczynkowej najczęściej składają się: kanapa, stolik, fotel oraz szafka z telewizorem.

W salonie, w którym łączymy miejsca do wypoczywania oraz strefę do pracy, pamiętajmy o następującym ułożeniu mebli. Kanapą powinna być ułożona bokiem lub tyłem do biurka, tak aby w czasie oglądania filmu lub spotkania z przyjaciółmi nie obserwować komputera czy szafki z dokumentami. Widok wyżej wymienionych elementów nie będzie sprzyjał naszemu relaksowi, ponieważ myślami ciągle będziemy w pracy. Z tego powodu ściana z karton-gipsu, za którą skryjemy cały nasz gabinet, będzie jednym z najlepszych rozwiązań.

Aby oddzielić biurko od kanapy, możemy również postawić pomiędzy nimi kredens. Jednocześnie zyskamy ścianę oraz mebel do przechowywania szklanej zastawy.

Telewizor powinien być oddalony od okna, tak aby promienie słoneczne nie odbijały się od jego ekranu. Daje to większe możliwości przesunięcia strefy do pracy w miejsce, gdzie światło dzienne jest najdłużej widoczne. Wypoczynkowi sprzyja natomiast nieco bardziej przytulne światło sztuczne emitowane z lamp stojących oraz kinkietów.

Drzwi pokojowe Roma 80 cm prawe akacja
Drzwi pokojowe Roma 80 cm prawe akacja

Strefa jadalniana

To trzecia ze stref należąca do naszego salonu. Trudno jest wydzielić dla niej miejsce w salonie o niewielkich wymiarach. W małym wnętrzu funkcję stołu będzie zatem pełnił blat kuchenny w zabudowie otwartej, z dostawionymi do niego krzesełkami barowymi. Równie dobrym rozwiązaniem będzie stół z rozkładanym blatem, który będziemy powiększać tylko w czasie podejmowania specjalnych gości.

W obszernym salonie mamy większe pole do manewru. Jednakże i tutaj strefę jadalnianą umiejscawia się również możliwie najbliżej kuchni, co ułatwia przygotowywanie potraw oraz serwowanie ich na stół.

Warto pamiętać:

Żaluzje w oknie – przydają się nie tylko wówczas, gdy mocne słońce będzie padało na ekran naszego telewizora. W strefie do pracy uchronią nasz wzrok przed nadmiernym przemęczeniem wywołanym mocnym i oślepiającym słońcem odbitym od komputera.Żaluzje odseparują nas również od ulicznego zgiełku, zapewniając spokojne warunki do pracy.

Dobór kolorystyki – o ile w salonie wypoczynkowym możemy pokusić się o wielobarwne wyposażenie, o tyle w salonie z wydzieloną strefą do pracy lepiej będzie postawić na jedną barwę – delikatny i wyciszający kolor wiodący. Lepiej bowiem pracuje się nam w pomieszczeniu jasnym, utrzymanym w pastelowych barwach. Ciemne kolory powodują u nas poczucie zmęczenia i utrudniają skupienie.

Lampa Colours Mother&Son złota 230 W + 28 W G9
Lampa Colours Mother&Son złota

Oświetlenie – w salonie zwykle wystarcza nam lampa stojąca, która daje lekkie, ciepłe światło. W salonie, w którym oprócz strefy wypoczynkowej zaplanowaliśmy także mały gabinet, konieczne jest zadbanie o mocniejsze źródło światła. Dobrym rozwiązaniem będzie lampka do położenia na biurku, utrzymana w takim samym wykończeniu jak pozostałe elementy oświetleniowe.

Obecność ulubionych przedmiotów i dekoracji – łatwiej pracuje się nam patrząc na rodzinne zdjęcie, ramkę z sentencją lub zielony kwiatek. Pamiętajmy, aby takie drobne elementy wyposażenia postawić w miejscu pracy – będą kojarzyły się nam pozytywnie i połączą dekoracyjnie 2 różniące się przeznaczeniem strefy.

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Naklejki do pokoju dziecięcego – inspiracje do pokoju niemowlaka i dzieci w różnym wieku

Naklejki do pokoju dziecięcego – inspiracje do pokoju niemowlaka i dzieci w różnym wieku
Nie wiesz jak urozmaicić pokój Twojej pociechy? Naklejki do pokoju dziecięcego są świetnym pomysłem. Pomogą one ożywić przestrzeń, a gdy zainte...
Czytaj więcej

Jak zrobić własnoręcznie prezent dla miłośnika kreskówek?

Jak zrobić własnoręcznie prezent dla miłośnika kreskówek?
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to idealna okazja do tego, by własnoręcznie wykonać prezenty dla najbliższych. Wcześniej nie miałaś okazji do ...
Czytaj więcej

Jak urządzić pokój dziecka - oryginalny pokój kosmonauty w kilku krokach

Jak urządzić pokój dziecka - oryginalny pokój kosmonauty w kilku krokach
Pokój dziecka to jedno z najczęściej przekształcanych pomieszczeń w całym domu. Dzieci rosną bardzo szybko. W mgnieniu oka zmieniają się ich po...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Metamorfoza salonu – strefa wypoczynkowa i do pracy