Produkty

Mikronarzędzia – kiedy po nie sięgnąć?

Mikronarzędzia – kiedy po nie sięgnąć?

Mikronarzędzia pozwalają na wygodne wykonanie wielu prac wymagających szczególnej precyzji. Do czego możemy je wykorzystać i kiedy warto po nie sięgnąć?

precyzyjna pracaOkreślenie „mikronarzędzia” używane jest w odniesieniu do co najmniej dwóch różnych kategorii przyrządów:

1. Jako kompaktowe zestawy niezbędnych, podręcznych narzędzi.

2. Narzędzia przeznaczone do precyzyjnych prac. Są to zwykle niewielkie, ale dokładne przyrządy, przeznaczone do wykonywania zadań wymagających szczególnej dokładności, najczęściej na małej wielkości przedmiotach.

ad 1. Niezbędne zestawy

Po niezbędne zestawy podręcznych narzędzi sięgamy doraźnie, głównie w warunkach „pozawarsztatowych” i polowych. Doceniamy ich posiadanie, gdy pojawia się niespodziewana potrzeba naprawienia, prostej obróbki, otworzenia, od- lub zakręcenia czegoś, np. w czasie wycieczki, podróży czy wyprawy na łono natury.

Mikronarzędzia mają być wówczas przede wszystkim kompaktowe, tak aby łatwo je było ze sobą zabrać. Występują w formie np. breloczka do kluczy, scyzoryka, długopisu czy zawieszki. Najczęściej są to przyrządy wielofunkcyjne o najbardziej podstawowych i przydatnych możliwościach. Są to np.:

- zestawy śrubokrętów, noży i nożyczek,

- pilniki, kombinerki, obcinacze,

- latarki, otwieracze, przecinaki drutu, szczypce,

- mierniki ciśnienia w oponach, wybijaki do szyb,

- zaciskarki, ściągacze do izolacji i wiele jeszcze innych.

Narzędzia takie wykonywane są z różnych materiałów, np. z tytanu (są droższe i trwalsze), z solidnej nierdzewnej stali czy też ze stali narzędziowej. Mikronarzędzia nie są jednak przystosowane do pracy ciągłej, ale raczej do doraźnego użycia. Ich główną zaletą jest poręczność i przydatność w każdych okolicznościach.

ad 2. Mikronarzędzia do precyzyjnych robót

Po mikronarzędzi sięgniemy także przy wykonywaniu precyzyjnych i delikatnych prac, takich jak np.:

- grawerowanie,
- modelarstwo,
- stolarka artystyczna,
- mikromechanika,
- elektronika,
- protetyka,
- jubilerstwo,
- optyka,
- prace artystyczne.

miniaturowe narzędzie

Potrzebujemy do tego typu zadań narzędzi niewielkich, ale dokładnych, które działają bardzo precyzyjnie. Powinny one być możliwie jak najlepszej jakości. Mikronarzędzia winny zapewniać nam precyzję działania oraz możliwość jak najbardziej dokładnego, ale i finezyjnego wykończenia wszelkich szczegółów. Zwykle mikronarzędzia do określonych zadań, sprzedawane są w specjalnie tworzonych zestawach, np. dla modelarzy, elektroników, grawerów czy innych hobbystów.

Zestawy wyposażone są np. w końcówki o różnych rozmiarach, części zamienne, zapasowe oraz dodatkowe sprzęty ułatwiające specjalistyczne prace. Całość pakowana jest często w praktyczne walizki czy pojemniki z miejscami oraz mocowaniami dla każdego z elementów zestawu.

Mikronarzędzia do precyzyjnych prac obejmują cały szeroki asortyment, zwykle dość zaawansowanych technologicznie urządzeń. Są to bardzo różnorodne narzędzia, poczynając od małych ręcznych przyrządów, po napędzane elektrycznie, wieloczynnościowe, skomplikowane urządzenia.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Brzeszczoty do pił oscylacyjnych

Brzeszczoty do pił oscylacyjnych
Piła oscylacyjna to praktyczne urządzenie, które dzięki odpowiednio dobranym końcówkom przyda się do wielu zadań warsztatowych i budowlanych. Do wybor...
Czytaj więcej

Brzeszczot do piły kabłąkowej – jak go wybrać

Brzeszczot do piły kabłąkowej – jak go wybrać
Piła kabłąkowa to narzędzie, które przydaje się w każdym ogrodzie oraz warsztacie. Służy w głównej mierze do piłowania drewna, ale za jej pomocą przet...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
06.01.2016
ja sie bawię trochę w drewnie i metalu i właśnie kompletuję taki caly zestaw, on jest chyba nieskończony :) pozdrawiam

Ocena i komentarz dla:

Mikronarzędzia – kiedy po nie sięgnąć?