Produkty

Mity na temat diod LED

Mity na temat diod LED

Oświetlenie LED cieszy się dużą popularnością i coraz częściej znajdziemy je w różnych miejscach naszego domu. Wokół tego typu oświetlenia narosło jednak wiele mitów, które w poniższym artykule obalimy.

diody LEDWysoka cena diod LED

Jeśli rozpatrywać te kwestie z punktu widzenia jednorazowego zakupu, wysoka cena diod nie ulega wątpliwości. Podczas gdy zwykłą żarówkę kupimy już za cenę kilku złotych, jej ledowy odpowiednik kosztuje ok. 150 zł. Pierwsza z nich posłuży nam przez ok. 1 tys. godzin, podczas gdy dioda LED – 30 tys. godzin, czyli 30 razy więcej (co daje ponad 16 lat). W ogólnym rozrachunku zakup diody LED jest takim samym wydatkiem, na jaki składają się koszty regularnie wymienianych żarówek. Warto wspomnieć również o poborze prądu, którego diody LED potrzebują znacznie mniej w porównaniu z żarowymi produktami. To z kolei przekłada się na oszczędności związanie z obniżeniem rachunków za prąd.

Szczególne wymagania podczas użytkowania diod LED

Diody LED oraz oprawy wyposażone w ledowe moduły to urządzenia w pełni gotowe do pracy, które nie wymagają od nas przestrzegania żadnych szczególnych zasad podczas korzystania z nich. Diody zasilanie są napięciem na poziomie 3-5 V, więc, aby mogły działać podłączone do napięcia 230 V, wymagają zasilacza, który jest jednak wbudowany w samą lampę czy oprawę.

Diody LED nie nadają się do wykorzystania w domu i miejscu pracy

Oświetlenie ledowe nie ogrzewa oświetlanych płaszczyzn ani przedmiotów, a także nie pulsuje, przez co nie męczy wzroku. Paleta barw tego typu produktów jest zbliżona do tej, jaką oferują tradycyjne żarówki, więc pozwala na kreowanie w pomieszczeniach różnorodnej atmosfery. W sprzedaży dostępne są także modele lamp, które umożliwiają zastąpienie tradycyjnych źródeł światła ledowymi bez konieczności wymiany oprawy. Wszystko to sprawia, ze LEDY mogą być z powodzeniem stosowane do oświetlania mieszkań, gabinetów czy biur.

Diody LED to tylko chwilowa moda

Diody LED w wielu aspektach przewyższają inne rodzaje żarówek. Są znacznie trwalsze i pobierają znacznie mniej energii elektrycznej. Diody będą więc stopniowo wypierać pozostałe produkty z tej kategorii, co wynika nie tylko z ich zalet, ale również decyzji Unii Europejskiej dotyczącej wycofania ze sprzedaży niektórych z nich.

Diody LED szybko się przegrzewają  żarówka LED

Przegrzewanie złącza warstw diod jest najczęstszą przyczyną ich uszkodzenia. Należy jednak dodać, że w prawidłowo skonstruowanym sprzęcie do takiej sytuacji nie dochodzi. Lampy są bowiem tak projektowane, by ciepło emitowane przez diody mogło zostać szybko odprowadzone do otoczenia.

Diody LED świecą przez 100 tys. godzin

Trudno jednoznacznie określić, na ile zapewnienie takie jest mitem, na ile faktem. W praktyce bowiem diody LED mogą świecić jeszcze dłużej, choć odpowiednio słabiej. Okres, w czasie którego dioda LED świeci z intensywnością nie mniejszą niż 70% pierwotnej wartości (czas ten uznaje się jednocześnie za trwałość produktu), różni się dla diod o różnej barwie, a także jest zależny od warunków, w jakich są one użytkowane. Przyjmuje się jednak, że moduły LED o białym świetle, które zostaną prawidłowo zamontowane w sprawnym urządzeniu, mogą służyć przez 50 tys. godzin i więcej – do tego czasu intensywność ich świecenia nie powinna więc spaść o więcej niż 30% wartości pierwotnej.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Lampki wtykowe LED – gdzie mogą się przydać?

Lampki wtykowe LED – gdzie mogą się przydać?
Oświetlenie we wnętrzu pełni rolę funkcjonalną i dekorującą. Jeśli potrzebujemy doświetlić pomieszczenie, do wyboru oprócz tradycyjnych kinkietów, lam...
Czytaj więcej

Jak podłączyć taśmę LED RGB do sterownika i zasilacza?

Jak podłączyć taśmę LED RGB do sterownika i zasilacza?
Coraz popularniejsze ozdobne formy oświetlenia LED RGB, trafiają również do naszych mieszkań. Służą nam do dekoracji, ale i funkcjonalnego stworzenia ...
Czytaj więcej

Budujemy wnękę na oświetlenie LED

Budujemy wnękę na oświetlenie LED
Wnęki mogą stanowić niezwykle wartościową, a zarazem dekoracyjną przestrzeń mieszkania, domu czy nawet lokalu usługowego lub wnętrza budynku komercyjn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Mity na temat diod LED