Modne motywy w wykończeniu wnętrz

Modne motywy w wykończeniu wnętrz

Jak wykończyć powierzchnie ścian i ozdobić fronty mebli, żeby nasze wnętrza prezentowały się modnie? Możliwości odświeżenia płaskich powierzchni i ozdobienia ich wzorami są niemal nieskończone, a dodatkowo pozwalają na nadanie naszym wnętrzom nowoczesnego charakteru. Które z nich są obecnie na topie?

Terakota Atalaya Miel 20,5 x 61,5 cm 1,13 m2
Terakota Atalaya Miel 20,5 x 61,5 cm

Materiały wykończeniowe – praktyczne i estetyczne

Zanim przystąpimy do remontu lub renowacji wybranych powierzchni bądź elementów wyposażenia domu, w naszych głowach snujemy plany i podejmujemy decyzję co do ich przyszłego wyglądu. Szukamy inspiracji w internecie, oglądamy zdjęcia i instruktaże typu DIY, które odsłaniają przed nami tajniki prac różnego typu. Na ich podstawie decydujemy się na paletę barw, w której będziemy się poruszać, a także wybieramy dekoracyjne motywy. Szybko zauważamy też, że do osiągnięcia zamierzonego efektu możemy posłużyć się różnymi produktami, materiałami i akcesoriami – ich różnorodność jest tak duża, że wybór tej, która okaże się najlepsza, może okazać się problematyczny. Wśród gotowych dekoracji takich jak fototapety, okleiny meblowe, tapety, naklejki ścienne czy dekory ceramiczne znajdziemy także szablony malarskie i akcesoria do decoupage, dzięki którym stworzymy dekorację o niepowtarzalnym charakterze. Co więcej, jeśli mamy żyłkę do majsterkowania i wspomnianego DIY, do ozdoby domowych powierzchni możemy wykorzystać także taśmę malarską, kolorową taśmę papierową (tzw. washi tape), stare gazety, plastry drewna i wiele innych rzeczy. Należy także wspomnieć, że sporo dekoracyjno-wykończeniowych materiałów wyróżnia się doskonałymi właściwościami, co pozwala np. na usuwanie z ich powierzchni plam i możliwość ich stosowania w miejscach narażonych na podwyższoną wilgotność powietrza. Dzięki temu wystrój wnętrz możemy kształtować z bardzo dużą dowolnością, nie obawiając się, że wykończenie szybko straci swój urok.

Modne wzory w aranżacji wnętrz

Jednolity kolor ścian, czy to uzyskany poprzez ich malowanie, czy tapetowanie, wciąż stosowany jest przez wiele osób, jednak równie często decydujemy się na ozdobienie go motywami dekoracyjnymi. Mogą to być regularne wzory bądź jeden dużych rozmiarów motyw, który stanie się punktem centralnym aranżacji. Wybór wzoru, jego koloru, rozmiaru oraz stylistyki, w jakiej jest utrzymany, zależy wyłącznie od naszych upodobań – w tej kwestii nie ma ograniczeń. Jeżeli jednak zależy nam na tym, by efektem prac były pomieszczenia wpisujące się w obecne trendy, warto sięgnąć po jeden z wymienionych poniżej wzorów.

Uwaga!

Pamiętajmy, by podczas aranżacji wnętrz korzystać z ograniczonej liczby wzorów i umiejętnie je ze sobą łączyć. Nadmiar różnorodnych deseni, faktur i barw rozproszonych po całym pomieszczeniu nie będzie dobrze wyglądał, a dodatkowo może sprawić, że wnętrze nie będzie sprzyjało naszemu samopoczuciu.

Tapeta winylowa na flizelinie Colours 33-240
Tapeta winylowa na flizelinie Colours

Paski, kropki, grochy

Pasy i grochy to proste wzory, które tak samo dobrze jak dekoracja ściany sprawdzą się w roli ozdobienia szafek. Pasy na ścianie uzyskamy w prosty sposób np. za pomocą tapety. Jeśli wśród odnalezionych w sklepie produktów nie znajdziemy okładziny w odpowiednim odcieniu, możemy sięgnąć po pędzel, wałek i taśmę malarską i wykonać wzór samodzielnie. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na tapetę w paski, czy zechcemy samodzielnie je wykonać, najlepiej umieścić je na jednej lub dwóch ścianach. Pamiętajmy, że za ich pomocą możemy także kształtować wizualny odbiór niezbyt foremnego pokoju – zbyt niskie wnętrze stanie się optycznie wyższe, jeśli ozdobimy je pionowymi pasami, a pomieszczenie zbyt wąskie będzie wyglądało na szersze, jeśli na krótszej ścianie zastosujemy pasy poziome.

Okleina Gekkofix Dots Rose 45 cm 2 m
Okleina Gekkofix Dots Rose 45 cm 2 m

Także grochy, groszki i kropki stanowią wdzięczny motyw dekoracyjny, który szczególnie dobrze sprawdzi się w romantycznej sypialni bądź pokoju dziewczynki. Wzory w różnych kolorach i rozmiarach znajdziemy na tapetach, ale też na samoprzylepnych okleinach meblowych i serwetkach – dwa ostatnie materiały perfekcyjnie nadają się do zdobienia frontów szuflad i szafek oraz tylnych ścianek regałów, przy czym serwetki stanowią tu jeden z akcesoriów potrzebnych do ozdobienia mebli metodą decoupage.

Geometria we wnętrzach

Wzory geometryczne perfekcyjnie zdobią nowoczesne wnętrza urządzone np. w stylu skandynawskim lub minimalistycznym – podkreślają panujące w nim ład i porządek. Romby, wieloboki, trójkąty, prostokąty i wiele innych figur znajdziemy np. na tapetach i płytkach ceramicznych, ale z łatwością wykleimy je też przy użyciu taśmy papierowej. Jeżeli motywy takie mają być efektem malowania, w ich wykonaniu pomocna będzie z kolei taśma malarska i dwie farby w różnych kolorach.

Uwaga!

Żeby namalować na ścianie geometryczny wzór, najpierw pomalujmy ją na wybrany kolor. Gdy farba wyschnie, wytyczmy linie za pomocą taśmy malarskiej i ponownie pomalujmy ścianę, tym razem na inny kolor – po oderwaniu taśmy naszym oczom ukaże się wymyślony przez nas wzór, a wnętrze nabierze modnego charakteru.

Fototapeta Nuit d'Or 254 x 184 cm
Fototapeta Nuit d'Or 254 x 184 cm

Jeśli jesteśmy na etapie wykańczania podłogi – np. w kuchni lub łazience – warto wziąć pod uwagę zastosowanie terakoty w dwóch (np. białym i czarnym, białym i szarym, białym i błękitnym) kolorach i ułożenie jej w tzw. szachownicę. Motyw ten ma charakter ponadczasowy i doskonale prezentuje się w nowoczesnych pomieszczeniach.

Motywy miejskie, wiejskie i egzotyczne

Motyw miejski w aranżacji wnętrz to wciąż popularny trend, który wnosi do pomieszczenia nie tylko wielkomiejską atmosferę, ale także wrażenie przestronności.

Fototapeta Birkenallee 92 x 220 cm
Fototapeta Birkenallee 92 x 220 cm

Miasto widziane z perspektywy lotu ptaka albo przechodnia to tylko niektóre propozycje – możemy także zdecydować się na fototapetę z uwiecznionym wizerunkiem obiektów architektury lub innych charakterystycznych dla wybranych miast miejsc. Nowy Jork, Londyn, Kraków to zaledwie 3 z wielu miast, których klimat możemy przenieść do naszego mieszkania.

W opozycji do gwarnych rynków, drapaczy chmur oraz ulicznych korków stoją pola, łąki, lasy i kwiaty typowe dla krajobrazu wiejskiego, a także góry, wodospady i słoneczne, egzotyczne plaże oraz morza. Warto dodać, że motywy miejskie i roślinne pojawiają się często na ceramicznych dekorach, które możemy zastosować w łazience lub kuchni.

Czy wiesz, że...?

W dekoracji wnętrz dużą popularnością cieszą się również motywy zwierzęce. Obejmują one zarówno podobizny zwierząt domowych, jak i hodowlanych – prym wiodą tutaj psy, koty oraz konie. Miłośnikom egzotyki przypadną natomiast do gustu wzory z lwami, tygrysami, żyrafami i słoniami. Motywy zwierzęce pojawiają się na fototapetach oraz naklejkach, ale możemy także odmalować je samodzielnie za pomocą odpowiedniego szablonu malarskiego. Proste wzory zwierząt o geometrycznym charakterze odzwierciedlimy też na wybranej powierzchni np. za pomocą pasków i papierowej taśmy dekoracyjnej.

Okleina Gekkofix Stone Wall 67,5 cm
Okleina Gekkofix Stone Wall 67,5 cm

Udana imitacja – drewno, cegła, kamień

Imitacja drewna, cegły, a może kamienia? Jeśli z różnych przyczyn nie możemy wykończyć wnętrza naturalnymi surowcami, możemy sięgnąć po przypominające je materiały. Wybór jest bardzo duży, jednak najwięcej możliwości dają fototapety, naklejki i okleiny. Wszystkie z nich oferują niezliczoną ilość wzorów – motywem dekoracyjnym mogą być np. deski albo krążki drewna, drobne kamyczki lub kamienne płaszczyzny imitujące np. marmur, a także cegły (w charakterystycznym czerwonym kolorze lub szczególnie modne – białe). Fototapeta, tapeta bądź okleina może stać się ciekawym sposobem na wprowadzenie do wnętrza modnego stylu skandynawskiego – bez względu na to, czy wykorzystamy ją do dekoracji ściany, czy mebli.

Jeśli chodzi o możliwości wykorzystania drewna, modnym rozwiązaniem, które zastępuje wszelkie papierowe okładziny, są naturalne plastry drewna połączone w dekoracyjne panele. Możemy wykończyć nimi całą ścianę albo wykorzystać pojedynczo, w formie oryginalnego akcentu. Gotowe produkty tego typu warto zastąpić też samodzielnie przygotowanymi krążkami drewna – wyszlifowanymi i wykończonymi lakierem lub farbą.

Napisy, motta

Jeśli przez życie prowadzi nas określone motto, możemy śmiało przypominać sobie o nim każdego dnia – wystarczy w tym celu umieścić je w widocznym miejscu na ścianie lub drzwiach szafy. Jak to zrobić? Najprościej – za pomocą gotowych naklejek z napisami. Poszczególne znaki możemy także wykonać od podstaw całkowicie samodzielnie, używając do tego np. kartonu lub styropianu – po nadaniu im określonego wyglądu łatwo ułożymy je w wybrane słowo lub sentencję.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak okleić meble - sprawdź, jak szybko odświeżyć wygląd mebli

Jak okleić meble - sprawdź, jak szybko odświeżyć wygląd mebli
Jeśli znudził Ci się wygląd wnętrza, ale nie masz możliwości wymiany wyposażenia, postaw na tańsze i łatwiejsze rozwiązania. Sprawdź, jak okleić meble...
Czytaj więcej

Jak malować meble w okleinie?

Jak malować meble w okleinie?
Meble pokryte okleiną są popularnym rozwiązaniem stosowanym we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli ich powierzchnia ulegnie zniszczeniu bądź znudzi nam ...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak przykleić obrzeża meblowe na 3 sposoby?

Instrukcja wideo - jak przykleić obrzeża meblowe na 3 sposoby?
Meble straciły na estetyce? Zanim zdecydujemy się na zakup nowych, najpierw spróbujmy je uratować – np. oklejając je nowym obrzeżem meblo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
29.09.2016
Ja to bym sobie pourządzała... Fajnie by było tak mieć własny dom i parę projektów wykończenia zrobić samodzielnie.
28.08.2016
Nie zapomnijmy, że najbardziej modne motywy w wykończeniu wnętrz to teraz cegła, beton i palety :)

Ocena i komentarz dla:

Modne motywy w wykończeniu wnętrz