Produkty

Montaż brodzika

Montaż brodzika

Wybór brodzików jest ogromny – kupić możemy modele o różnych kształtach i wymiarach, wykonane z szerokiej gamy materiałów. Zobaczmy, czym się charakteryzują.

montaż brodzikaDzięki instrukcji obsługi, która powinna być dołączona do zestawu, samodzielny montaż brodzika nie powinien sprawić nam żadnych trudności.

Potrzebne części i narzędzia:

- wiertarka udarowa
- kołki rozporowe i wkręty
- zaczepy na brodzik
- poziomica
- ołówek
- silikon sanitarny wraz z wyciskaczem
- śrubokręt/wkrętarka
- syfon
- rura elastyczna do połączenia z kanalizacją
- uszczelki
- piła/nożyk

Krok 1 – przygotowanie miejsca na brodzik

Przed przystąpieniem do montażu brodzika musimy wybrać dla niego najbardziej odpowiednie miejsce w łazience. Jeśli na podłodze nie ma wylewki, przygotowujemy szlichtę – możemy też położyć pod brodzikiem płytki ceramiczne, ułatwi to zachowanie czystości.

Krok 2 – ustalenie wysokości brodzika

Jeśli brodzik ma panel maskujący, mierzymy jego wysokość, żeby dopasować długość nóżek. Pracę zaczynamy od skręcenia nóżek i przymocowania ich do brodzika za pomocą wkrętów (szczegóły montażu znajdziemy w instrukcji obsługi). Ustawiamy brodzik we właściwym miejscu i przy pomocy poziomicy sprawdzamy wysokość (mierzymy wysokość od podłogi do dolnej krawędzi poziomicy). Korygujemy wówczas ewentualne odchylenia, regulując ustawienie nóżek. Zaznaczamy ołówkiem miejsce otworu na syfon.

Krok 3 – montaż brodzika

Oznaczamy na ścianie miejsca, w których należy wykonać otwory pod mocowania brodzika. Odstawiamy brodzik, wiercimy w ścianie otwory, wkładamy w nie kołki rozporowe i mocujemy wkręty, na których brodzik będzie mocowany do ściany.

Krok 4 – przygotowanie instalacji kanalizacyjnej

Kolejnym krokiem jest połączenie brodzika z kanalizacją. Do tego potrzebować będziemy syfonu oraz rury elastycznej o średnicy 50 mm (rura elastyczna ma często końcówkę przystosowaną także do mniejszych średnic – niepotrzebną końcówkę rury należy wówczas uciąć piłą bądź nożykiem). Jeden koniec rury wkładamy do podejścia kanalizacyjnego (jego wlot powinien znajdować się tuż pod otworem brodzika), drugi zaś podłączamy do syfonu. Układamy syfon na oznaczonym miejscu i zakładamy brodzik na uchwyty mocujące. Łączymy dolną część syfonu z górną, całość zaś dokładnie uszczelniamy, by zapobiec przeciekaniu wody oraz wydobywaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji (szczegóły montażu syfonu z brodzikiem mogą się różnić w zależności od modelu, warto więc skorzystać z dołączonej instrukcji obsługi). Sprawdzamy, czy odpływ wody jest szczelny.brodzik

Krok 5 – wykończenie brodzika

Po wykonaniu powyższych prac możemy zamontować panel maskujący do brodzika. Do montażu obudowy służą specjalne uchwyty, które najczęściej są montowane pod rantem brodzika (montujemy je wówczas na początku prac).

Możemy też wykonać zabudowę brodzika i obłożyć ją na przykład płytkami ceramicznymi. Jeśli decydujemy się na stałą zabudowę, warto wykonać otwór rewizyjny, który umożliwi dostęp do syfonu w razie ewentualnych awarii.

Szczeliny wzdłuż ścian zabezpieczamy silikonem sanitarnym. Dzięki temu woda nie będzie się przedostawać pod brodzik. Po zaschnięciu silikonu warto wykonać próbę szczelności instalacji odpływowej oraz silikonowych uszczelnień. Dopiero wtedy też możemy przystąpić do montażu kabiny prysznicowej.

Data publikacji: 29.01.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Montaż urządzeń sanitarnych w łazience

Montaż urządzeń sanitarnych w łazience
Remont łazienki wraz z wymianą instalacji i wyposażenia to operacja, która powinna być starannie zaplanowana, aby odbyła się sprawnie i możliwie szybk...
Czytaj więcej

Wnęka zamiast kabiny prysznicowej - jak zamontować?

Wnęka zamiast kabiny prysznicowej - jak zamontować?
W nowoczesnych aranżacjach wnętrz coraz częściej odchodzi się od montowania gotowej kabiny prysznicowej na rzecz wnęki. Jej zaletą jest łatwiejsze dop...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Montaż brodzika