Produkty

Montaż płyt klimatycznych – krok po kroku

Montaż płyt klimatycznych – krok po kroku

Płyty klimatyczne to doskonała alternatywa dla tradycyjnego ocieplenia budynku od zewnątrz. Montowane są wewnątrz pomieszczeń, nadają się zarówno do budynków mieszkalnych, jak i zabytkowych czy użyteczności publicznej. Świetnie sprawdzają się w przypadku zawilgoconych czy zagrzybionych ścian, powierzchni z kamienia czy klinkieru. Do ich zalet zaliczymy dużą stabilność, ekologiczność i dość łatwy montaż, który możemy wykonać także samodzielnie.

Płyta styropianowaNiezbędne wyposażenie:

- płyta klimatyczna o odpowiedniej grubości,
- środek gruntujący,
- klej,
- gładź szpachlowa,
- tynk klimatyczny,
- szpachelka,
- paca szpachlowa i zębata,
- piła ręczna lub wyrzynarka,
- poziomica,
- miara,
- pędzel do gruntowania.

Przygotowanie podłoża

Wymogiem jest stabilne i oczyszczone podłoże. Jeśli zawiera ono jakiekolwiek materiały, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie płyt klimatycznych – mowa tutaj między innymi o kurzu, piasku, brudzie czy wykwitach – to powinniśmy je skutecznie wyeliminować. Bardzo wiele zależy do tego, w jakim stanie znajduje się tynk – stary, spękany i odparzony usuwamy, natomiast z tynku stosunkowo dobrej jakości pozbywamy się jedynie warstwy malarskiej. Pozbywamy się wszystkich warstw, które nie posiadają dostatecznej nośności. Nie ma konieczności wyrównywania ściany – uzupełniamy jedynie większe ubytki przy użyciu zaprawy cementowo-wapiennej, drobne maskując zaś klejem lub gładzią szpachlową. Jeśli mamy do czynienia z zasoloną ścianą, należy zastosować na niej specjalny tynk renowacyjny o Wełnaminimalnej grubości 2 centymetrów.

Montaż krok po kroku

Krok 1 – po dokładnym przygotowaniu podłoża, przystępujemy do montażu płyt klimatycznych. Zadanie to rozpoczynamy od zagruntowania obu powierzchni płyty, wraz z jej krawędziami.

Krok 2 – aplikujemy klej za pomocą pacy szpachlowej, rozprowadzając go po powierzchni płyty przy użyciu pacy zębatej, tym razem omijając krawędzie.

Krok 3 – jeśli w płycie klimatycznej zauważalne są ubytki, uzupełniamy je przy użyciu specjalnej tynku klimatycznego. Następnie zajmujemy się wyeliminowanie mostków termicznych.

Krok 4 – tynkujemy wszystkie trudne powierzchnie, takie jak nadproża łukowe. Następnie przechodzimy do szpachlowania łączeń płyt oraz cienkowarstwowo – całej powierzchni.

Krok 5 – Uzyskaną powierzchnię możemy wykończyć farbami paroprzepuszczalnymi.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Parametry styropianu. Co uwzględnić przy wyborze?

Parametry styropianu. Co uwzględnić przy wyborze?
Ze styropianu można uzyskać bardzo wiele. Tworzy się z niego jednorazowe talerzyki, tacki, kubki czy opakowania. Może być również używany do te...
Czytaj więcej

Jak ocieplić stary dom? Pomysły na nowoczesną elewację starego domu

Jak ocieplić stary dom? Pomysły na nowoczesną elewację starego domu
Termoizolacja to nie tylko domena nowoczesnego budownictwa. Ocieplić możesz także stary dom! Ograniczysz dzięki temu straty ciepła i odświeżysz wygląd...
Czytaj więcej

Co to jest poliuretan?

Co to jest poliuretan?
Poliuretan to bardzo popularne i praktyczne tworzywo, którego zastosowanie odnajdujemy niemal w każdej dziedzinie życia codziennego. Poliuretan...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Montaż płyt klimatycznych – krok po kroku