Produkty

Montaż płyt klimatycznych – krok po kroku

Montaż płyt klimatycznych – krok po kroku

Płyty klimatyczne to doskonała alternatywa dla tradycyjnego ocieplenia budynku od zewnątrz. Montowane są wewnątrz pomieszczeń, nadają się zarówno do budynków mieszkalnych, jak i zabytkowych czy użyteczności publicznej. Świetnie sprawdzają się w przypadku zawilgoconych czy zagrzybionych ścian, powierzchni z kamienia czy klinkieru. Do ich zalet zaliczymy dużą stabilność, ekologiczność i dość łatwy montaż, który możemy wykonać także samodzielnie.

Płyta styropianowaNiezbędne wyposażenie:

- płyta klimatyczna o odpowiedniej grubości,
- środek gruntujący,
- klej,
- gładź szpachlowa,
- tynk klimatyczny,
- szpachelka,
- paca szpachlowa i zębata,
- piła ręczna lub wyrzynarka,
- poziomica,
- miara,
- pędzel do gruntowania.

Przygotowanie podłoża

Wymogiem jest stabilne i oczyszczone podłoże. Jeśli zawiera ono jakiekolwiek materiały, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie płyt klimatycznych – mowa tutaj między innymi o kurzu, piasku, brudzie czy wykwitach – to powinniśmy je skutecznie wyeliminować. Bardzo wiele zależy do tego, w jakim stanie znajduje się tynk – stary, spękany i odparzony usuwamy, natomiast z tynku stosunkowo dobrej jakości pozbywamy się jedynie warstwy malarskiej. Pozbywamy się wszystkich warstw, które nie posiadają dostatecznej nośności. Nie ma konieczności wyrównywania ściany – uzupełniamy jedynie większe ubytki przy użyciu zaprawy cementowo-wapiennej, drobne maskując zaś klejem lub gładzią szpachlową. Jeśli mamy do czynienia z zasoloną ścianą, należy zastosować na niej specjalny tynk renowacyjny o Wełnaminimalnej grubości 2 centymetrów.

Montaż krok po kroku

Krok 1 – po dokładnym przygotowaniu podłoża, przystępujemy do montażu płyt klimatycznych. Zadanie to rozpoczynamy od zagruntowania obu powierzchni płyty, wraz z jej krawędziami.

Krok 2 – aplikujemy klej za pomocą pacy szpachlowej, rozprowadzając go po powierzchni płyty przy użyciu pacy zębatej, tym razem omijając krawędzie.

Krok 3 – jeśli w płycie klimatycznej zauważalne są ubytki, uzupełniamy je przy użyciu specjalnej tynku klimatycznego. Następnie zajmujemy się wyeliminowanie mostków termicznych.

Krok 4 – tynkujemy wszystkie trudne powierzchnie, takie jak nadproża łukowe. Następnie przechodzimy do szpachlowania łączeń płyt oraz cienkowarstwowo – całej powierzchni.

Krok 5 – Uzyskaną powierzchnię możemy wykończyć farbami paroprzepuszczalnymi.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Co to jest poliuretan?

Co to jest poliuretan?
Poliuretan to bardzo popularne i praktyczne tworzywo, którego zastosowanie odnajdujemy niemal w każdej dziedzinie życia codziennego. Poliuretan...
Czytaj więcej

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ociepleniu garażu

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ociepleniu garażu
Powodów, dla których warto ocieplić garaż, jest co najmniej kilka. Nie od dziś wiadomo, że wsiadanie do mocno wychłodzonego auta nie należy do najprzy...
Czytaj więcej

Termopiana – materiał do izolacji budynków

Termopiana – materiał do izolacji budynków
Styropian oraz wełnę zna już chyba każdy, kto choć raz miał do czynienia z tematem ocieplania zewnętrznych lub wewnętrznych ścian budynku. Obok tych d...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Montaż płyt klimatycznych – krok po kroku