Produkty

Montaż rolety solarnej

Montaż rolety solarnej

Z zamontowaniem rolety solarnej łączy się szereg zalet, takich jak najskuteczniejsza ochrona przed słońcem i nagrzewaniem się pomieszczenia od jego promieni, łatwość operowania, samowystarczalność jej mechanizmu i w końcu możliwość samodzielnego zamontowania. Jak to zrobić?

Dlaczego roleta solarna?

Roleta zewnętrzna o wiele skuteczniej niż markiza, roleta wewnętrzna czy zwykła zasłona chroni przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Uniemożliwia ona wnikanie promieni słonecznych już na zewnątrz domu, przez co nie mają one szansy ogrzać elementów zaciemniających umieszczonych w środku pomieszczenia, a co za tym idzie – Roleta solarnazwiększyć temperatury we wnętrzu. W celu jej podnoszenia i opuszczania stosuje się mechanizm ręczny lub elektryczny. Ten ostatni wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej. Natomiast roleta solarna do swobodnego regulowania wysokości nie potrzebuje energii elektrycznej, a jedynie tej zmagazynowanej w akumulatorze, pochodzącej z panelu solarnego. Steruje się nią za pomocą pilota, a montuje się ją na obrotowym oknie połaciowym.

Kolejność czynności przy montażu rolety solarnej

Montaż rozpoczynamy od zdemontowania dwóch równoległych, dłuższych profili aluminiowych – za pomocą wkrętarki lub śrubokręta odkręcamy łączące je z oknem wkręty. Do zdemontowanych profili dopasowujemy ślizgi, czyli uchwyty niezbędne do przesuwania się rolety. Łączymy profile ze ślizgami za pomocą wkrętów i ponownie mocujemy do okna.

Uchwyty montażowe mocujemy następnie do nieruchomej części skrzydła okiennego. Postępujemy podobnie jak wyżej – wykręcamy profile pionowe, łączymy z uchwytami i mocujemy do skrzydła. Do nowo zamocowanych elementów wkładamy dołączone do zestawu rolety solarnej bolce.

W ten sam sposób, łącznie z włożeniem bolców, przymocowujemy uchwyty do poziomych części skrzydła okiennego. Finalnie mamy założonych 6 uchwytów. Roleta ColoursPrzystępujemy następnie do zamocowania rolety, która musi być złożona. Przy maksymalnym wychyleniu okna nakładamy kasetę na bolce na dwu uchwytach górnych. Przy takim samym położeniu okna nasuwamy dolną kasetę na podniesiony do góry spód okna. W tym wypadku zaczepy znajdujące się pod kasetą natrafić muszą na wcześniej zamocowane ślizgi – wsuwamy kasetę dalej, aż natrafi na bolce.

Do tak zamontowanej rolety zewnętrznej pozostaje tylko podłączyć centralkę, którą umieszczamy pod połacią dachu, na przykład w warstwie wełny pod dachówkami.

Jak dbać o panel słoneczny?

Aby spełniał swoje zadanie, powinien być maksymalnie zwrócony w stronę południową. Jeśli jednak montujemy roletę solarną na dachu skierowanym na północ, dodatkowy, zewnętrzny moduł możemy umieścić również na stronie bardziej nasłonecznionej. Jego pracy nie sprzyjają zanieczyszczenia – stąd konieczność przemywania go wodą i usuwania zarówno śniegu, jak i opadłych, zalegających liści. Służą temu zamontowane płotki i stopery przeciwśnieżne.

Uwaga – jeśli zimą roleta zamarznie, nie uruchamiajmy jej na siłę.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!
Rolety to praktyczny element wystroju wnętrza, który pomoże Ci ochronić się przed dużym natężeniem słońca oraz niepożądanym wzrokiem oczu z zew...
Czytaj więcej

Rolety DIY

Rolety DIY
Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekorac...
Czytaj więcej

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?
Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
24.11.2016
ja mam rolety elektryczne w domu i to jest wielka wygoda... ręcznie rzadko mi się chciało je podnosić i opuszczać i często przegrzewałam mieszkanie. ale teraz wystarczy tylko jeden ruch ;)

Ocena i komentarz dla:

Montaż rolety solarnej