Produkty

Motywacja do pracy - jakie kolory i elementy wystroju?

Motywacja do pracy - jakie kolory i elementy wystroju?

Aranżacja mieszkania ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, motywację do działania i stosunek do innych osób. Odpowiedni wystrój i dobór barw sprawi, że będziemy bardziej kreatywni i nabierzemy większej ochoty do pracy. Warto zatem zapoznać się z właściwościami niektórych elementów wnętrza, abyśmy mogli w większym stopniu wykorzystać nasz potencjał.

wyposażenie biuraKolory

Barwy mogą działać wyciszająco lub przeciwnie – będą pobudzały nas do aktywności, dlatego nie każdy kolor jest odpowiedni do każdego pomieszczenia. Działanie motywujące mają tylko niektóre barwy, jednak powinniśmy pamiętać, że ich wpływ na naszą psychikę jest inny w zależności od naszego temperamentu i charakteru, co również powinniśmy uwzględnić.

Czerwony – kolor żywy i widoczny, który sprawia, że jesteśmy energiczni i aktywni. Nawet niewielkie czerwone elementy przykuwają nasz wzrok i zachęcają do efektywnego działania. Jest to barwa podstawowa, ale dobrze łączy się m.in. z fioletem i kolorem pomarańczowym.

Żółty – bardzo ciepła barwa, która pobudza nas do działania. Przeznaczona zwłaszcza dla ludzi prowadzących aktywny tryb życia. Kolorem żółtym możemy udekorować przede wszystkim ściany, jednak pamiętajmy, że jego nadmiar nie jest wskazany.

Biały – łagodzi emocje, stres i pozwala na łatwe formułowanie myśli. W takim otoczeniu łatwiej podejmujemy decyzje i skupiamy się na określonym zadaniu. Znakomicie współgra z innymi kolorami.

Niebieski – sprzyja zwłaszcza pracy umysłowej, ponieważ wzmacnia naszą koncentrację i wycisza emocje. Dobrze harmonizuje się ze wszystkimi swoimi odcieniami.

Do pracy zmotywować mogą nas również kolory naturalne, które są najlepszym tłem dla roślin w naszym domu. Natomiast unikajmy takich kolorów, jak czarny, różowy czy zielony, które nie powinny być dominującą barwą w naszym otoczeniu. Stosowane przez nas kolory powinny łączyć się ze sobą, stanowiąc jedną całość i tworząc ożywioną przestrzeń.

Pamiętajmy również, że wpływają one na optyczny odbiór rozmiarów wnętrza. Sprawiają, że jedno pomieszczenie wydaje nam się większe, inne z kolei mniejsze. Dlatego powinniśmy uwzględnić także ten aspekt w trakcie przygotowywania aranżacji wnętrza.

Wystrój

Mieszkanie czy przestrzeń, w której pracujemy, powinna być harmonijna, ale nie monotonna, ponieważ działa to na nas demotywująco. Dlatego najlepiej, jeżeli wystrój wnętrza jest kreatywny lub posiada takie elementy – dzięki temu sami myślimy bardziej kreatywnie. Otoczenie wpływa na reakcje emocjonalne, co powoduje, że poziom naszej aktywności wzrasta.

W domu sprzyjać temu może m.in. ciekawa fototapeta, designerskie dekoracje na ścianach lub półkach czy wykładzina z oryginalnym wzorem. Wybór zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz tego, co działa na nas motywująco i w jakim otoczeniu czujemy się dobrze.

Meblebiuro

W każdym miejscu, w którym pracujemy, nieodzowne są odpowiednio dobrane meble, które powinny być wygodne i ergonomiczne. Najlepszym rozwiązaniem są meble jasne o prostych formach. Jeżeli pracujemy przy komputerze bardzo ważne jest również krzesło, które ma znaczący wpływ na komfort naszej pracy.

Innym istotnym elementem jest również oświetlenie, ponieważ przy różnych rodzajach światła zmieniają się warunki widzenia. Źle dobrane oświetlenie nie sprzyja motywacji do pracy, na szczęście jego odpowiedni dobór nie jest trudny. Jeżeli do tego dodamy oryginalną lampę, sprawimy, że wnętrze pobudzi nas do działania.

Powyżej wymieniliśmy tylko niektóre wskazówki, które mogą sprawić, że praca nie będzie wyłącznie przykrym obowiązkiem. Pamiętajmy jednak, że nie każdego zaktywizuje do pracy to samo, dlatego przestrzeń – o ile to możliwe – powinniśmy projektować w oparciu o nasze indywidualne potrzeby. Więcej o tym, jak urządzić miejsce do pracy w domu od strony praktycznej, znajdziecie tutaj.

Data publikacji: 04.11.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Motywacja do pracy - jakie kolory i elementy wystroju?