Surrealizm to kierunek w literaturze, malarstwie, filmie, teatrze i fotografii, którego narodziny miały miejsce niemal sto lat temu we Francji. W różnych dziełach, które pozostały po wygasłym już nurcie, do głosu dochodzi sen, halucynacja, utajone pragnienia i nieograniczona żadnymi barierami fantazja. Wyzwolone z bariery stosowności elementy przenikającego się nawzajem świata realnego i śnionego do teraz są rozpoznawalne i obecne w wielu wersjach w popkulturze. Czerpią z nich inspirację także współcześni dekoratorzy wnętrz, których designerskie dokonania noszą na sobie ślad wolności, jaką przedmiotom nadał surrealizm.
Dokonania malarskie tego nurtu, sygnowane nazwiskami Salvadora Dali, Marcela Duchampa czy René Magritte`a, do teraz znajdują nabywców, a sposób przedstawiania każdego z nich – naśladowców. Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie swoim wyglądem wprost odnosiło nas do dokonań surrealistów, pomoże temu fototapeta przedstawiająca jeden z ulubionych obrazów któregoś z powyższych twórców. Do takiego zastosowania szczególnie nadaje się fragment twórczości ostatniego z wymienionych malarzy – jego z jednej strony frapujące, z drugiej działające kojąco wizje z powodzeniem mogą stać się ozdobą jednej z otaczających nas ścian, a może jednej całej i fragmentu drugiej, jeśli będziemy wierni duchowi surrealistycznego humoru. Z produktów, które wprost odsyłają do surrealizmu, znaleźć można też nietypowe, „cieknące” zegary, znane z obrazu Salvadora Dali Trwałość pamięci, a także ceramikę z reprodukcjami innych jego malarskich dokonań.
Poszukując surrealistycznych elementów w urządzanych wnętrzach, zwróćmy uwagę na grę z konwencją i wykorzystanie w nowej odsłonie kanonu meblarstwa. Przykładem niech będzie fotel ludwikowski, którego kształt wraz z kunsztownymi wzorami i barwną, połyskliwą tapicerką kojarzymy z wysmakowanymi, bogatymi wnętrzami. Wystarczy jego drewniane elementy przemalować ze złota na głęboką czerń, a jako materiał pokrycia użyć tkaniny będącej powiększeniem czarno-białego komiksu, by zyskać oryginalną ozdobę w surrealistycznym stylu.
Przemyślne ozdoby, których twórcy korzystali z surrealistycznych tematów i dokonań, nie są dostępne w sprzedaży w setkach tysięcy egzemplarzy, ale przy odrobinie dobrej woli znajdziemy je w internecie, a jeśli nasze zdolności manualne na to pozwolą, możemy samodzielnie wykonać ozdoby i przedmioty, które oglądającym przywiodą na myśl ten konkretny styl sztuki. Posługując się techniką kolażu, łącząc fragmenty wyciętych ilustracji, stworzymy jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną ozdobę ściany.
Warto też zwrócić uwagę na kierunek, który z racji łączenia przeróżnych prądów, takich jak styl wiktoriański z science fiction, duchowo jest bliski surrealistycznej tendencji spajania na pozór nieprzystających do siebie przedmiotów. To steampunk, którego fani do dekoracyjnych instalacji wykorzystują różne części niedziałających mechanizmów, takie jak rury, śruby, koła zębate czy metalowe części zegarów. W połączeniu ze skórą, wybarwionym na ciemno drewnem czy starymi ilustracjami i mapami, bazując na swoich pomysłach i własnoręcznej realizacji, tworzą przedmioty o surrealistycznym wyglądzie.