Po pierwsze
Musimy rozstrzygnąć: czy wystarczy nam zatrudnienie pojedynczego majstra, tzw. „złotej rączki”, czy kilku fachowców, ewentualnie też – całej ekipy budowlano-remontowej. Wybór zależy przede wszystkim od skali planowanego przez nas przedsięwzięcia. Warto wiedzieć, że gdy zatrudnimy sprawdzoną ekipę rożnych specjalistów, łatwiej będzie sprawnie zorganizować przebieg poszczególnych etapów prac.
Ważne przy wyborze wykonawców
Najkorzystniejszą sytuację mamy wówczas, kiedy zatrudniamy sprawdzoną firmę budowlaną albo poleconego fachowca. Zawsze jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto umówić się z fachowcami na wstępne spotkanie. Należy sprawdzić czy i na ile orientują się w najnowszych technikach, trendach, materiałach. Możemy dokładnie prześledzić ich doświadczenie zawodowe, specjalizacje, zasięgnąć opinii z poprzednich miejsc pracy, odwiedzić aktualnie prowadzone lub zakończone już budowy. Żebyśmy mogli dobrze zidentyfikować nasz podmiot wykonawczy, trzeba także ustalić od kiedy i w jakiej formie prawnej prowadzą swą działalność. Najlepiej by była to firma, która ma siedzibę, telefon, stronę internetową, adres e-mail oraz numer REGON. Sporo informacji możemy uzyskać także ze stron internetowych – łącznie z przeglądem dotychczasowych realizacji oraz opiniami innych klientów.
Rady ekspertów
Eksperci radzą, abyśmy przy budowie zatrudnili wykonawców specjalizujących się w poszczególnych segmentach rynku budowlanego. Ostrzegają przed firmami oferującymi kompleksowe usługi w zakresie wszystkich potrzebnych prac. Często po czasie okazuje się, że nie potrafili oni wykonać zadań zgodnie z obowiązującymi normami i wymogami. Dlatego jeżeli decydujemy się na jedną ekipę, powinniśmy zweryfikować jej kwalifikacje. Ważne są posiadane uprawnienia, rodzaje ukończonych kursów czy specjalistycznych szkoleń członków naszego zespołu wykonawczego. Nie bójmy się pytać i wymagać dokumentów potwierdzających deklarowane kwalifikacje. Pamiętajmy też, że posiadane licencje i uprawnienia dotyczące np. instalacji elektrycznych, gazowych czy kominowych znacznie ułatwią późniejsze formalne odbiory prac budowlanych.
Wycena
Stawki i warunki umów z rożnymi ekipami za podobny zakres prac budowlanych mogą się znacznie różnić. Powinniśmy zachować czujność i rozmawiać z kilkoma wykonawcami, a ich ceny i podejście do zadań przeanalizować i rozsądnie ze sobą porównać. Należy unikać wycen dokonywanych przez fachowca bez szerszego rozpoznania tematu, podawanych po pierwszej rozmowie telefonicznej. Nie warto także ufać wykonawcom zbyt tanim, bo jakość ich usług może być wątpliwa i możemy liczyć się z wieloma niespodziankami z ich strony.
Umowy
Nie warto rezygnować ze spisania umowy, dlatego należy wybrać fachowców, którzy akceptują umowy pisemne. Wszelkie ustne ustalenia trudniej będzie nam zweryfikować i wyegzekwować.
W umowie warto zawrzeć:
- dokładne rozpisanie rodzaju prac, ewentualne załączenie odpowiednich projektów,
- szczegółowy harmonogram z terminami realizacji poszczególnych etapów i wynagrodzenia za każdy z nich,
- termin rozpoczęcia i zakończenia prac,
- wskazanie osoby odpowiedzialnej za kupno i dostarczenie materiałów,
- wskazanie osoby odpowiedzialnej za dopełnienie formalności przy wymaganych odbiorach poszczególnych odcinków prac np. instalacji elektrycznych,
- określenie okresu gwarancji na wykonane prace,
- sposób płatności za poszczególne etapy i rozliczenie całości.
Pamiętajmy także, ze w umowie nie powinno być mowy o zaliczkach, jedynie o zadatku. Zadatek, zgodnie z prawem, jeśli wykonawca nie wywiąże się z kontraktu – podlega zwrotowi i to w podwójnej wysokości. Zaliczka natomiast – przepada.