Produkty

Na co zwracać uwagę, wybierając fachowca?

Na co zwracać uwagę, wybierając fachowca?

Budowa domu czy też generalny remont to nie lada wyzwanie i prawdziwa próba zdolności organizacyjnych, cierpliwości i umiejętności przewidywania. Po podjęciu decyzji o budowie, ewentualnie po uzyskaniu potrzebnych pozwoleń, musimy w krótkim czasie opanować wiele różnorodnych zagadnień i starać się popełnić jak najmniej kosztownych błędów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze fachowców?

budowlaniecPo pierwsze

Musimy rozstrzygnąć: czy wystarczy nam zatrudnienie pojedynczego majstra, tzw. „złotej rączki”, czy kilku fachowców, ewentualnie też – całej ekipy budowlano-remontowej. Wybór zależy przede wszystkim od skali planowanego przez nas przedsięwzięcia. Warto wiedzieć, że gdy zatrudnimy sprawdzoną ekipę rożnych specjalistów, łatwiej będzie sprawnie zorganizować przebieg poszczególnych etapów prac.

Ważne przy wyborze wykonawców

Najkorzystniejszą sytuację mamy wówczas, kiedy zatrudniamy sprawdzoną firmę budowlaną albo poleconego fachowca. Zawsze jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto umówić się  z fachowcami na wstępne spotkanie. Należy sprawdzić czy i na ile orientują się w najnowszych technikach, trendach, materiałach. Możemy dokładnie prześledzić ich doświadczenie zawodowe, specjalizacje, zasięgnąć opinii z poprzednich miejsc pracy, odwiedzić aktualnie prowadzone lub zakończone już budowy. Żebyśmy mogli dobrze zidentyfikować nasz podmiot wykonawczy, trzeba także ustalić od kiedy i w jakiej formie prawnej prowadzą swą działalność. Najlepiej by była to firma, która ma siedzibę, telefon, stronę internetową, adres e-mail oraz numer REGON. Sporo informacji możemy uzyskać także ze stron internetowych – łącznie z przeglądem dotychczasowych realizacji oraz opiniami innych klientów.

Rady ekspertów

Eksperci radzą, abyśmy przy budowie zatrudnili wykonawców specjalizujących się w poszczególnych segmentach rynku budowlanego. Ostrzegają przed firmami oferującymi kompleksowe usługi w zakresie wszystkich potrzebnych prac. Często po czasie okazuje się, że nie potrafili oni wykonać zadań zgodnie z obowiązującymi normami i wymogami. Dlatego jeżeli decydujemy się na jedną ekipę, powinniśmy zweryfikować jej kwalifikacje. Ważne są posiadane uprawnienia, rodzaje ukończonych kursów czy specjalistycznych szkoleń członków naszego zespołu wykonawczego. Nie bójmy się pytać i wymagać dokumentów potwierdzających deklarowane kwalifikacje. Pamiętajmy też, że posiadane licencje i uprawnienia dotyczące np. instalacji  elektrycznych, gazowych czy kominowych znacznie ułatwią późniejsze formalne odbiory prac budowlanych.

Wycena

plan budowyStawki i warunki umów z rożnymi ekipami za podobny zakres prac budowlanych mogą się  znacznie różnić. Powinniśmy zachować czujność i rozmawiać z kilkoma wykonawcami, a ich ceny i podejście do zadań przeanalizować i rozsądnie ze sobą porównać. Należy unikać wycen dokonywanych przez fachowca bez szerszego rozpoznania tematu, podawanych po pierwszej  rozmowie telefonicznej. Nie warto także ufać wykonawcom zbyt tanim,  bo jakość ich usług może być wątpliwa i możemy liczyć się z wieloma niespodziankami z ich strony.

Umowy

Nie warto rezygnować ze spisania umowy, dlatego należy wybrać fachowców, którzy akceptują umowy pisemne. Wszelkie ustne ustalenia trudniej będzie nam zweryfikować i wyegzekwować.

W umowie warto zawrzeć:

- dokładne rozpisanie rodzaju prac, ewentualne załączenie odpowiednich projektów,

- szczegółowy harmonogram z terminami realizacji poszczególnych etapów i wynagrodzenia za każdy z nich,

- termin rozpoczęcia i zakończenia prac,

- wskazanie osoby odpowiedzialnej za kupno i dostarczenie materiałów,

- wskazanie osoby odpowiedzialnej za dopełnienie formalności przy wymaganych odbiorach poszczególnych odcinków prac np. instalacji elektrycznych,

- określenie okresu gwarancji na wykonane prace,

- sposób płatności za poszczególne etapy i rozliczenie całości.

Pamiętajmy także, ze w umowie nie powinno być mowy o zaliczkach, jedynie o zadatku. Zadatek, zgodnie z prawem, jeśli wykonawca nie wywiąże się z kontraktu – podlega zwrotowi i to w podwójnej wysokości. Zaliczka natomiast – przepada.

Data publikacji: 09.07.2014
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Najpopularniejsze rodzaje i zastosowanie poziomic

Najpopularniejsze rodzaje i zastosowanie poziomic
Poziomica pozwala na precyzyjnie wyznaczanie poziomu płaszczyzn, co jest szczególnie przydatne zwłaszcza w budownictwie, przy wielu pracach remontowyc...
Czytaj więcej

Narzędzia niezbędne przy układaniu glazury i terakoty

Narzędzia niezbędne przy układaniu glazury i terakoty
Układanie płytek jest zadaniem, którego podejmują się nie tylko uznani fachowcy, ale także amatorzy. Żeby móc osiągnąć zamierzony cel, bardzo istotne ...
Czytaj więcej

Badania geotechniczne gruntu – dlaczego warto je przeprowadzić

Badania geotechniczne gruntu – dlaczego warto je przeprowadzić
Grunt to zdrowie, jak głosi ludowe porzekadło, dlatego dla wieloletniego zamieszkania lepiej wiedzieć, co w nim piszczy. Jeśli chcemy być pewni fundam...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Na co zwracać uwagę, wybierając fachowca?