Zazwyczaj na kabiny prysznicowe decydujemy się wtedy, gdy w naszej łazience nie ma zbyt dużo miejsca i nie możemy sobie pozwolić na wannę. Prysznic jest również rozwiązaniem oszczędniejszym, jeżeli weźmiemy pod uwagę zużycie wody. W dużych łazienkach możemy sobie pozwolić na zamontowanie i wanny, i prysznica.
Zakup kabiny prysznicowej należy dobrze przemyśleć. Jest to jeden z elementów łazienki, który montujemy na długie lata i rzadko wymieniamy. Musi być nie tylko trwała i niezawodna, ale powinna także wpasować się w styl naszej łazienki. Najczęściej decydujemy się na zakup gotowej kabiny, która znajduje się w aktualnej sklepowej ofercie. Dostępne są one w różnych opcjach, dlatego bez problemu dopasujemy kabinę do naszych potrzeb
Rodzaje kabin prysznicowych
Najpopularniejszym modelem są kabiny narożne, które montujemy przy ścianach. Zajmują niewiele miejsca, dlatego są najlepszym rozwiązaniem w łazienkach o małym metrażu. Takie kabiny występują w różnych wersjach: kwadratowej, półokrągłej, pięcio- lub sześciokątnej. Innym rozwiązaniem są kabiny przyścienne, które przylegają tylko do jednej ściany. Podobnie jak kabiny wolnostojące zajmują one jednak dużo miejsca i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Doskonale sprawdzają się natomiast w dużych łazienkach i salonach kąpielowych, ponieważ stanowią ozdobę pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast wnękowa kabina prysznicowa – przy takim rozwiązaniu musimy zakupić tylko brodzik i drzwi. Oczywiście, jeżeli mamy specjalne wymagania lub dostępne na rynku kabiny nam nie spasują, to istnieje możliwość kupna kabiny na specjalne zamówienie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jej koszt może być kilkukrotnie wyższy od kabin dostępnych w sklepach.
Szkło i polistyren
Często spotykamy się z kabinami prysznicowymi, które wykonane są z tworzywa sztucznego (polistyren). Plusem tego materiału jest łatwość utrzymania go w czystości, jednak należy pamiętać, że nie jest specjalnie trwały i łatwo go zarysować. Materiałem droższym, jednak zdecydowanie bardziej wytrzymałym, jest szkło hartowane. Może mieć grubość od 3,5 do 6 mm.
Drobnostki i dodatki
Planując zakup kabiny, warto również zastanowić się, jakie drzwi będą najbardziej funkcjonalne w naszej łazience. W małym pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się drzwiczki przesuwne lub składane. Klasycznym rozwiązaniem są natomiast drzwi uchylne, które możemy zakupić w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej. Drzwiczki powinny być trwałe i dobrze pracować na prowadnicach przez długie lata, dlatego też niezwykle istotne jest ich wykonanie. Warto dokładnie sprawdzić również szczelność całej konstrukcji i rodzaj podłoża, aby było ono jak najbardziej komfortowe podczas kąpieli. Świetną inwestycją może być wybór dodatkowych funkcji, takich jak hydromasaż.