Produkty

Na czym polega piaskowanie elewacji?

Na czym polega piaskowanie elewacji?

Piaskowanie to proces technologiczny, który polega na czyszczeniu bądź kształtowaniu dowolnej powierzchni materiału przy pomocy ukierunkowanego silnego strumienia sprężonego powietrza. Powietrze to może zawierać piasek lub inne twarde cząsteczki.

piasekPiaskowanie może być jednym z etapów konserwacji naszych murów. Dzięki niemu zewnętrzny wygląd naszej elewacji wraca do momentu bezpośrednio po remoncie.

Kiedy powinno się wykonywać piaskowanie elewacji?

Niestety ceglany mur ma to do siebie, że z czasem staje się mocno zabrudzony. Wcale nie trzeba wystawiać go na specjalnie trudne warunki atmosferyczne. Wystarczy wyjątkowo mokre lato, śnieżna zima - czyli duża dawka błota i mocny wiatr. Jak doczyścić swój mur, by znowu wyglądał dobrze? Najlepszym zabiegiem jest piaskowanie, które potrafi dać naprawdę zaskakujące rezultaty. Mur wygląda jak nowy. Znikają szare plamy błota oraz przyklejony piach. Wreszcie widać naszą piękną cegłę.

Piaskowanie, czyli dokładnie co?

Cały proces polega na napylaniu czyszczonej powierzchni drobinami kruszywa, pod wysokim ciśnieniem. To właśnie te drobinki uderzające o podłoże naszej ściany odrywają od niej brud, nawet ten, który bardzo mocno przylega do ściany i na pozór wydaje się już nie do usunięcia.mur, cegła, piaskowanie

Czy piaskowanie nie niszczy naszych ścian?

Opinie co do tego są różne. Niektórzy wskazują na mikrouszkodzenia, jakim mogą ulec zarówno cegły, jak i same zaprawy wiążące poszczególne elementy muru.

Można jednak stosować środki, które owym uszkodzeniom zapobiegną. Wystarczy np. zastosować piaskowanie niskociśnieniowe (które uderza drobinkami o ściany pod ciśnieniem od 0,5 do 4 barów).

Kiedy należy uważać z piaskowaniem?

Szczególnie w przypadku bardzo starych murów. Tam cegły mogą być dosyć miękkie, osłabione przez wilgoć. Zaprawa natomiast może mieć dużą zawartość wapnia. Aby mieć pewność, że nasz mur przetrwa piaskowanie, najlepiej jest wykonać próbę czyszczenia na jego małym fragmencie.

Uwaga, tradycyjnego piaskowania elewacji nie powinno się stosować na murach wykonanych z cegieł klinkierowych, cegieł nie do końca wypalonych, glazurowanych, szlifowanych albo ręcznie formowanych. Ich powierzchnia jest delikatniejsza niż normalnie wypalonej cegły i można ją łatwo uszkodzić.

Jak przygotować swój mur do piaskowania?

Sprawdzamy wytrzymałość naszych cegieł tak, jak to opisano powyżej. Czasem zniszczony mur wystarczy wzmocnić substancjami chemicznymi. Niezwykle ważny jest wybór doskonałego ścierniwa (mączki dolomitowe, piasek kwarcowy o odpowiedniej frakcji, czasami tłuczone szkło, drobinki metali, pokruszone łupiny orzechów kokosowych), ciśnienia i ustalenie optymalnej odległości dyszy, przez którą wydostaje się kruszywo, tak żeby oczyścić ścianę, nie uszkadzając cegieł ani spoin.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Pistolet do malowania natryskowego – budowa, sposób działania i wybór

Pistolet do malowania natryskowego – budowa, sposób działania i wybór
Malowanie natryskowe coraz częściej wypiera pracę przy użyciu wałka czy pędzla – szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzą duże powierzchnie. Aby jednak ...
Czytaj więcej

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o pistolecie lakierniczym

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o pistolecie lakierniczym
Pistolet lakierniczy to narzędzie, przy pomocy którego pomalujemy najróżniejsze powierzchnie. Najczęściej stosuje się go jednak do pokrywania laki...
Czytaj więcej

Kompresor – co to jest?

Kompresor – co to jest?
Kompresor jest urządzeniem, które znajduje szerokie zastosowanie zarówno w specjalistycznych warsztatach, jak i domowym zaciszu. Dzięki ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Na czym polega piaskowanie elewacji?