Produkty

Narzędzia malarskie do zadań specjalnych

Narzędzia malarskie do zadań specjalnych

Jedną z najważniejszych czynności wykonywanych podczas remontowania mieszkania jest malowanie. Podstawowymi narzędziami, którymi się posługujemy są wałki, pędzle oraz kuwety, na których pozostawiamy nadmiar farby. Do zwyczajnego przemalowania pokoju czy korytarza te przyrządy w zupełności nam wystarczą, jeśli jednak zamierzamy wykończyć pomieszczenia nieco bardziej dekoracyjnie lub dodatkowo ułatwić sobie pracę, warto zwrócić uwagę na szereg innych akcesoriów, które mogą nam się przydać.

Narzędzia malarskie do zadań specjalnychJeszcze szybsze malowanie

Malowanie jednego pomieszczenia niejednokrotnie może zabrać nam nawet cały wolny dzień – szczególnie jeśli korzystamy z farb wymagających nałożenia kilku warstw dla osiągnięcia pożądanego efektu. Aby przyspieszyć cały proces, możemy skorzystać z metody malowania natryskowego – odbywa się ona poprzez wykorzystanie agregatu hydrodynamicznego, który pod ciśnieniem wyrzuca z siebie drobinki farby.

Taki sposób malowania dużych powierzchni przebiega wyjątkowo sprawnie, a jednocześnie daje doskonałe wykończenie ścian – nie powstają na nich zacieki, a często już pojedyncze zaaplikowanie emulsji wystarcza do zakończenia pracy. Aby jednak tak się stało, należy napełnić pojemnik odpowiednią ilością farby, aby nie zabrakło jej do pokrycia całej płaszczyzny. Przerwanie pracy mogłoby bowiem skutkować pojawianiem się nieestetycznych plam. Powinniśmy też zachować odpowiednią odległość – pistolet trzymamy więc ok. 15-20 cm od ściany.

Porada eksperta

Malowanie natryskowe jest idealne dla tych osób, które uwielbiają precyzyjne wykończenia. Na ścianach pomalowanych w ten sposób nie będą bowiem widoczne żadne faktury – pędzla czy wałka – a cała powierzchnia będzie idealnie gładka. To również dobry pomysł, aby przygotować ściany pod wykonywanie własnych malowideł lub naklejanie dekoracyjnych naklejek.

RĘKAWICA MALARSKA DO TWORZENIA WZORÓWCiekawe efekty dekoracje na ścianach – jak je osiągnąć?

Rynek obfituje w narzędzia malarskie, o których mogliśmy nawet wcześniej nie słyszeć. Jednak część z nich znana jest już od wielu lat i kojarzy się z czasami PRL-u lub wczesnymi latami 90-tymi. Mowa oczywiście o wałkach deseniowych przeznaczonych do tworzenia wzorów. Obecne narzędzia dają jednak o wiele większe pole aranżacyjne podczas remontów – możemy zaopatrzyć się bowiem w pojedynczy wałek oraz liczne nakładki z różnymi fakturami. Wzory będziemy wykonywać zgodnie z naszą wizją – na całej ścianie, tylko na jej części lub jako niewielki akcent dekoracyjny.

Mniej znanym sposobem na uatrakcyjnienie przestrzeni jest natomiast zastosowanie szpachli i grzebieni, które pozwalają uzyskać niebanalną fakturę na ścianach – wzór deski, fal czy efekt grzebienia. Niebanalne ozdoby uzyskamy także, korzystając z pędzli czy wałków dekoracyjnych, a także ze specjalnej rękawiczki do tworzenia wzorów – z tymi akcesoriami zwykłe malowanie może zmienić się w prawdziwie kreatywną zabawę.

Narzędzia malarskie do zadań specjalnychPrecyzyjne malowanie ścian

Zachowanie odpowiedniej precyzji w czasie malowanie jest tyle ważne, co niezwykle trudne. Również tutaj posiłkować się możemy narzędziami, które ułatwią nam dokładne wykończenie ścian w najmniejszych szczegółach. Wałek do odcięć pozwoli stworzyć równe linie przy listwach, krawędzi sufitu i w innych miejscach, w których chcemy w jakiś sposób odznaczyć brzeg ściany od innej płaszczyzny.

W przypadku malowania w trudno dostępnych miejscach, jak narożniki, podłoża za grzejnikami czy wnęki, przydatne będą natomiast pędzle ze specjalnie wyprofilowaną rączką – zagięty uchwyt ułatwi operowanie narzędziem. Przed malowaniem powinniśmy się więc zaopatrzyć w przyrządy, które umożliwią nam uzyskanie wymarzonego wystroju mieszkania, a potem wziąć się do roboty!

Data publikacji: 30.10.2017
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą
Chociaż wałki należą do podstawowych narzędzi malarskich, zaskakuje wielość ich odmian i efekty, które możemy z ich pomocą tworzyć na ścianach....
Czytaj więcej

Akcesoria malarza – w co wyposażyć się przed malowaniem mieszkania?

Akcesoria malarza – w co wyposażyć się przed malowaniem mieszkania?
Malowanie mieszkania stanowi część składową wielu remontów. Jest ono na tyle proste, że możemy wykonać je samodzielnie. Często jednak zapominamy o tym...
Czytaj więcej

Malowanie efektów dekoracyjnych

Malowanie efektów dekoracyjnych
Malowanie to jeden z najszybszych sposobów na odświeżenie wnętrza. Nie musimy jednak poprzestawać na wykończeniu ścian jednolitymi kolorami – do...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Narzędzia malarskie do zadań specjalnych