Klucze możemy podzielić ze względu na ich uniwersalność na stałe oraz nastawne. Zaczniemy od tych pierwszych.
Klucze płaskie
„Klasyczny” model, dostosowany do śrub o sześciokątnych łbach. Dobry do pracy w łatwo dostępnych miejscach, przed wybraniem egzemplarza upewnijmy się, czy jego rozmiar jest oznaczony w calach, czy centymetrach. Podstawowe narzędzie, w skrzynce narzędziowej powinno znaleźć się kilka w najpopularniejszych rozmiarach śrub (8, 10, 13).
Klucze oczkowe
Czasami połączone z kluczem płaskim, czasami w wersji podwójnej, na zakończeniu posiadają otwór na łeb śruby. Zapewniają bezpieczne i szybkie odkręcanie ze względu na 12-kątny profil głowicy. Z racji na jej konstrukcję i sposób osadzenia, możemy mówić o kluczach oczkowych prostych, giętych, otwartych, odsadzonych i przegubowych, przystosowanych do pracy w zróżnicowanych warunkach.
Klucze nastawne charakteryzują się regulowaną do rozmiaru łba śruby głowicą. Wyróżniamy:
Klucze nastawne
To świetnie znane klucze francuskie, angielskie, szwedzkie czy popularne „żabki”. Pierwsze dwa sprawdzą się przy śrubach, dwa ostatnie służą także do odkręcania rur. Ich mechanizm został spopularyzowany w XIX wieku, teraz są na wyposażeniu każdego majsterkowicza, uznawane za narzędzia niezwykle uniwersalne.
Klucze nasadowe
Posiada zróżnicowane końcówki do śrub, osadzone na łatwym do użycia pokrętle. Może być ono rękojeścią z grzechotką, trzpieniem w formie litery T, kluczem sztorcowym (z przetyczką) lub fajkowym (wygiętym). Różne rodzaje pokrętła pozwalają na swobodne i szybkie użycie w każdych warunkach, a wymienne końcówki odkręcą pełen przekrój śrub. Przydają się nie tylko w domu, ale także przy naprawie samochodu i maszyn, zapewniając szybkie i sprawne działanie.
Pozą ową klasyfikacją znajdziemy także:
Klucze imbusowe
Znane także jako klucze ampulowe, dostosowane do śrub z otworem w kształcie sześciokąta foremnego. W formie „L” stanowią załączane choćby do zestawów meblowych popularne narzędzie, dostępne także w formie końcówek do wkrętaka.
Klucze hakowe
Specjalistyczne narzędzie, popularne w szczególności w motoryzacji. Za sprawą ruchomej górnej szczęki z zębem eliminują potrzebę odwodzenia klucza. Występują także w wersji podwójnej, używany do zaciskania najbardziej podatnych na obciążenia śrub.
Klucze rurowe
Używane przede w pracach związanych z kanalizacją, za sprawą regulowanego zacisku mocno obejmują metalowe rury i zawory, pozwalając na pewne osadzenie instalacji.