Produkty

Narzędzie warsztatowe - rodzaje kluczy

Narzędzie warsztatowe - rodzaje kluczy

Z pozoru sprawa z kluczami zdaje się nieskomplikowana, a ich funkcja i działanie banalne. Jednak za sprawą mnogości końcówek, rodzajów śrub i zastosowań, warto przyjrzeć się dokładniej ich typom, tak by zawsze znaleźć odpowiednie narzędzie dla odpowiedniego zadania.

klucz nastAWNYKlucze możemy podzielić ze względu na ich uniwersalność na stałe oraz nastawne. Zaczniemy od tych pierwszych.

Klucze płaskie

„Klasyczny” model, dostosowany do śrub o sześciokątnych łbach. Dobry do pracy w łatwo dostępnych miejscach, przed wybraniem egzemplarza upewnijmy się, czy jego rozmiar jest oznaczony w calach, czy centymetrach. Podstawowe narzędzie, w skrzynce narzędziowej powinno znaleźć się kilka w najpopularniejszych rozmiarach śrub (8, 10, 13).

Klucze oczkowe

Czasami połączone z kluczem płaskim, czasami w wersji podwójnej, na zakończeniu posiadają otwór na łeb śruby. Zapewniają bezpieczne i szybkie odkręcanie ze względu na 12-kątny profil głowicy.  Z racji na jej konstrukcję i sposób osadzenia, możemy mówić o kluczach oczkowych prostych, giętych, otwartych, odsadzonych i przegubowych, przystosowanych do pracy w zróżnicowanych warunkach.

Klucze nastawne charakteryzują się regulowaną do rozmiaru łba śruby głowicą. Wyróżniamy:

Klucze nastawne

To świetnie znane klucze francuskie, angielskie, szwedzkie czy popularne „żabki”. Pierwsze dwa sprawdzą się przy śrubach, dwa ostatnie służą także do odkręcania rur. Ich mechanizm został spopularyzowany w XIX wieku, teraz są na wyposażeniu każdego majsterkowicza, uznawane za narzędzia niezwykle uniwersalne.

Klucze nasadowe

Posiada zróżnicowane końcówki do śrub, osadzone na łatwym do użycia pokrętle. Może być ono rękojeścią z grzechotką, trzpieniem w formie litery T,  kluczem sztorcowym (z przetyczką) lub fajkowym (wygiętym). Różne rodzaje pokrętła pozwalają na swobodne i szybkie użycie w każdych warunkach, a wymienne końcówki odkręcą pełen przekrój śrub. Przydają się nie tylko w domu, ale także przy naprawie samochodu i maszyn, zapewniając szybkie i sprawne działanie.

Pozą ową klasyfikacją znajdziemy także:

Klucze imbusowe

Znane także jako klucze ampulowe, dostosowane do śrub z otworem w kształcie sześciokąta foremnego. W formie „L” stanowią załączane choćby do zestawów meblowych popularne narzędzie, dostępne także w formie końcówek do wkrętaka.

Klucze hakowe

Specjalistyczne narzędzie, popularne w szczególności w motoryzacji. Za sprawą ruchomej górnej szczęki z zębem eliminują potrzebę odwodzenia klucza. Występują także w wersji podwójnej, używany do zaciskania najbardziej podatnych na obciążenia śrub.

Klucze rurowe

Używane przede w pracach związanych z kanalizacją, za sprawą regulowanego zacisku mocno obejmują metalowe rury  i zawory, pozwalając na pewne osadzenie instalacji.

Data publikacji: 13.08.2014
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Wymieniamy koło w taczce – co musimy wiedzieć?

Wymieniamy koło w taczce – co musimy wiedzieć?
Taczka to rodzaj pojazdu-wózka, który jest niezbędny w większości gospodarstw (czy to rolnych, czy domowych), na działkach i rozmaitych ...
Czytaj więcej

Jakie klucze nasadowe przydadzą Ci się w domu?

Jakie klucze nasadowe przydadzą Ci się w domu?
Lubisz majsterkować, a podstawowe czynności remontowe lub naprawcze w domu wykonujesz samodzielnie? Nieważne, czy musisz coś zdemontować, zbudować czy...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Narzędzie warsztatowe - rodzaje kluczy