Produkty

Naturalny czy sztuczny – wady i zalety różnych podkładów pod panele

Naturalny czy sztuczny – wady i zalety różnych podkładów pod panele

Odpowiednio dobrany podkład pod panele może nam pomóc w stworzeniu skutecznej izolacji termicznej i akustycznej podłogi, jak również w przedłużeniu jej trwałości. Jaki podkład wybrać – sztuczny czy naturalny? Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

jaki podkład pod paneleNaturalny podkład pod panele – wady i zalety

Do podkładów naturalnych zaliczamy:

- podkład korkowy,
- podkład z ekopłyty,
- podkład z tektury karbowanej lub papieru falistego.

Naturalne podkłady pod panele podłogowe zasadniczo dość dobrze radzą sobie z tworzeniem izolacji akustycznej – szczególnie te wykonane z korka i ekopłyty. Charakteryzują się one również niezbyt dobrym przewodzeniem ciepła, co zapobiega wychłodzeniu podłogi. Na ich korzyść działa także to, że można je łączyć z panelami wytworzonymi z różnych materiałów – zarówno z tworzywa, jak i z drewna.

Niestety podkłady naturalne możemy stosować tylko wtedy, gdy nasza posadzka jest idealnie równa – nawet niewielkie nierówności podłoża mogą sprawić, że montaż paneli nie będzie możliwy. Jeśli więc nie posiadamy perfekcyjnie prostej podłogi i nie jesteśmy w stanie jej wyrównać przed ułożeniem paneli, powinniśmy zrezygnować z naturalnego podkładu.

W przypadku podkładu z ekopłyty powinniśmy także pamiętać o tym, że łatwo absorbuje on wodę. Nie należy zatem stosować go w pomieszczeniach narażonych na wilgoć oraz na dużą ilość pary wodnej, czyli np. w kuchni czy łazience.

Porada eksperta

Jeśli chcemy zmniejszyć absorbowanie wody przez ekopłytę, możemy zastosować pod nią folię paroizolacyjną. Powinniśmy również zadbać o odpowiednią dylatację oraz o to, aby szczeliny paneli podłogowych nie pokrywały się ze szczelinami poszczególnych ekopłyt.

Czym cechuje się sztuczny podkład pod panele?jaki podkład pod panele

Sztuczne podkłady pod panele podłogowe mogą być wykonane z takich tworzyw, jak:

- pianka,
- polietylen,
- polistyren.

Ta grupa podkładów doskonale nadaje się do stosowania w każdym pomieszczeniu, także w łazience – wykazują one odporność na niekorzystne działanie wody i nie absorbują jej. Doskonale poradzą sobie one także z podłogą, która nie jest idealnie gładka – są dostępne w rożnych grubościach, co ułatwi nam wyrównanie nawet 4-milimetrowych nierówności.

Podkład wykonany z polistyrenu może być również stosowany do wykańczania posadzek wyposażonych w ogrzewanie podłogowe, chociaż sam polistyren nie przewodzi ciepła. Jego powierzchnia posiada jednak zintegrowane otwory, które przepuszczają ciepło do paneli.

kładzenie paneliObecnie największą popularnością cieszy się podkład piankowy, który jednak nie należy do najtrwalszych. Pomimo swoich dość dobrych właściwości akustycznych i termicznych, szybko traci na funkcjonalności. Poza tym można go stosować wyłącznie pod panele z tworzywa sztucznego – nie sprawdzi się zatem w przypadku drewnianych posadzek.

Naturalny czy sztuczny – jaki podkład pod panele wybrać?

Choć podkłady z naturalnych materiałów cechują się szerszym zakresem zastosowania, to sztuczne podkłady zapewniają nam dłuższą eksploatację bez ryzyka utraty swoich właściwości. Wybierając podkład pod panele, powinniśmy zawsze brać pod uwagę rodzaj podłoża, typ paneli oraz charakter pomieszczenia i stawiać na rozwiązanie, które optymalnie spełni wymagania stawiane przez te 3 czynniki.

Data publikacji: 31.10.2017
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaki podkład pod panele wybrać?

Jaki podkład pod panele wybrać?
Podkład pod panele to ten materiał, który powinien znaleźć się pod podłogą układaną na pływającą, to znaczy tą, która nie jest przykleja...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Naturalny czy sztuczny – wady i zalety różnych podkładów pod panele