Na początku warto wyjaśnić podstawowe różnice między halogenem a tradycyjną żarówką. Przede wszystkim musimy być świadomi tego, że oba rodzaje żarówek świecą dzięki wolframowemu żarnikowi, który wyparowuje w wysokich temperaturach. W żarówkach halogenowych do bańki wprowadzono halogen (pierwiastek z grupy fluorowców), który ogranicza skutki tego zjawiska. Łączy się on z odparowanym wolframem i z powrotem osadza go na żarniku. Fachowo proces ten nazywa się cyklem halogenowym.
Rodzaje halogenów
Wybierając żarówki halogenowe musimy pamiętać o tym, że występują one w dwóch rodzajach: niskonapięciowych oraz przeznaczonych do napięcia sieciowego. Żarówki o napięciu 12 V (czyli niskonapięciowe) wymagają zastosowania specjalnego transformatora. Dużo wygodniejsze w użyciu są halogeny 230 V, którymi bez problemu możemy zastąpić tradycyjne żarówki. Halogeny różnią się między sobą także konstrukcją i kształtem – możemy nabyć je w wersji z reflektorem lub bez niego. Halogeny w wersji bez reflektora stosujemy w gotowych oprawach lamp biurowych i dekoracyjnych.
Plusy i minusy oświetlenia halogenowego
Z biegiem czasu żarówki halogenowe zdobywają coraz większą popularność. Wynika to przede wszystkim z ich trwałości i żywotności – świecą od 2 do 5 razy dłużej niż tradycyjne żarówki. Halogeny wytwarzają światło o innej barwie, dzięki czemu możemy stworzyć nowoczesny nastrój w naszym mieszkaniu. Bańka nie przyciemnia się, dlatego przez cały okres użytkowania otrzymujemy stałą ilość światła – nie słabnie ono w miarę zużycia. W obecnych czasach bardzo istotny jest fakt, iż oświetlenie halogenowe jest minimalistyczne i dobrze wpasowuje się w nowoczesne wnętrza. Do wyboru mamy różne rodzaje opraw, które bez problemu dopasujemy do całości naszych aranżacji.
Żarówki halogenowe mają jednak swoje wady, o których również musimy pamiętać. Jedną z nich jest wysoka temperatura żarówek. Emisja ciepła zwiększa ryzyko poparzenia, dlatego nie powinny one być montowane w miejscach łatwo dostępnych dla dzieci. Należy wziąć to pod uwagę podczas zakupów – w miejscu tradycyjnej żarówki nie możemy zastosować halogenu o takiej samej mocy, powinien być on przynajmniej o jeden stopień mniejszy. Na niekorzyść oświetlenia halogenowego może wpływać także jego cena – kupno żarówek tego typu do całego mieszkania to stosunkowo spory wydatek. Dla wielu osób minusem może być też barwa światła. Halogeny emitują bielsze niż tradycyjne żarówki światło, które jest zimne.