Produkty

Niezbędne akcesoria do wykładzin podłogowych

Niezbędne akcesoria do wykładzin podłogowych

Do wykańczania podłóg w różnych pomieszczeniach – zarówno domowych, jak i publicznych – wciąż często stosujemy różnorodne wykładziny. Aby móc je prawidłowo położyć i wykończyć, potrzebujemy kilu dodatkowych produktów. Oto co będzie nam potrzebne podczas wykańczania podłogi wykładziną.

akcesoria do wykładzinKleje do wykładzin

Klej do wykładzin jest preparatem, który umożliwi prawidłowe i stabilne przytwierdzenie wykładziny do podłoża. W sklepach znajdziemy produkty różnych producentów, jednak większość z nich ma charakter uniwersalny – nadaje się do klejenia wykładzin PCV, winylowych, linoleum czy też wykładzin dywanowych o różnych typach spodów. Zanim wybierzemy odpowiedni dla nas klej, powinniśmy jednak przeczytać zamieszczoną na nim informację, by upewnić się, że możemy go zastosować do posiadanej przez nas okładziny podłogowej. Kleje do wykładzin nałożymy na podłoże samodzielnie, gdyż wystarczy rozprowadzić je przy użyciu zębatej szpachelki.

Jeżeli natomiast pomieszczenie, w którym chcemy wykończyć posadzkę wykładziną, jest niewielkie, możemy zastąpić klej specjalną, dwustronną taśmą klejącą lub rzepową (w zależności od rodzaju wykładziny).

Listwy wykończeniowe

Po przytwierdzeniu wykładziny do podłoża musimy zadbać o jej estetyczne wykończenie. Przydadzą się w tym celu różne rodzaje listew. Pierwsze z nich służą do łączenia wykładziny z innych materiałem podłogowym. Tego typu elementy niwelują różnicę poziomów pomiędzy różnymi posadzkami, a także estetycznie zakrywają miejsce ich łączenia.

Innego typu listwy wykorzystamy natomiast do wykończenia wykładzin dywanowych. Nazywane są listwami dywanowymi lub ożebrowanymi i wyposażone są w samoprzylepną taśmę, do której mocuje się wykładzinę. Stabilizują one materiał, a także zabezpieczają jego górny brzeg przed pruciem się.

 Listwa ochronna skośna Cezar LPS 30 x 15 mm aluminium 2,5 m srebrnaJeszcze inną grupę produktów stanowią listwy przypodłogowe samoprzylepne. Dostępne są w wielu różnych wzorach i barwach i idealnie nadają się do stosowania wraz z linoleum czy wykładzinami PCV (jednak można wykorzystać je też przy panelach podłogowych). Ich mocowanie polega na jedynie na przyklejeniu ich w wybranym miejscu – ponieważ produkty te wykonuje się z elastycznego tworzywa, łatwo dopasowują się do kształtu podłoża.

Narożniki i zakończenia

Tego typu elementy będą przydatne szczególnie w przypadku wykładzin dywanowych i wraz z przeznaczonymi do nich listwami, tworzą całość. Narożniki umożliwią estetyczne wykończenie wszelkich naroży – zewnętrznych i wewnętrznych – zabezpieczając materiał przed pruciem się. Uzupełnieniem narożników są zakończania służące do zabezpieczania końców listew dywanowych. Narożniki i zakończenia, podobnie jak listwy, dostępne są w różnych kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do barwy wykładziny.

Data publikacji: 23.01.2017
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Wykładziny dywanowe i PCV – wybór i montaż

Wykładziny dywanowe i PCV – wybór i montaż
Wykładziny dywanowe i PCV mogą stanowić wykończenie podłogi zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych czy biurowych, jak i przemysłowych. Są nie tylko pr...
Czytaj więcej

Jak położyć linoleum?

Jak położyć linoleum?
Chcąc wyłożyć podłogę w mieszkaniu wykładziną, możemy wybierać spośród wielu materiałów, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale także wł...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Niezbędne akcesoria do wykładzin podłogowych