Produkty

Nowelizacja ustawy śmieciowej - co się zmieni i jak się przygotować?

Nowelizacja ustawy śmieciowej - co się zmieni i jak się przygotować?

Ustawa o segregacji odpadów doczekała się zmian. Od lipca 2017 roku ujednolicona zostanie w całej Polsce barwa pojemników na odpady i worków do ich zbierania, a także liczba frakcji do czterech. W jakim stopniu wprowadzone zmiany wpłyną na nasze codzienne życie?

Ustawa śmieciowa 2017 – recykling ujednolicony

Ustawa o segregacji odpadów komunalnych przyczyniła się do wzrostu świadomości społecznej w zakresie selektywnego zbierania śmieci. Różniące się kolorami kosze na odpadki z odpowiednimi oznaczeniami weszły w miejsce jednobarwnych, nieestetycznych pojemników, zwiększyła się też w mieszkaniach i domach ilość worków, do których kierowane są różnego rodzaju śmieci. Dotychczas gminy ustalały samodzielnie ilość frakcji odpadów, czyli kontenerów z poszczególnymi rodzajami śmieci, i panowała tutaj dowolność – od dwu (w przypadku 9,02% samorządów) do dziewięciu (1,25% gmin) i więcej niż dziewięciu (4,46%). Nowe rozporządzenie Ministra Środowiska (z 29 grudnia 2016 r., które wejdzie w życie 1 lipca br.) ws. szczegółowego sposobu selektywnego gromadzenia wybranych frakcji odpadów zawęzi ilość frakcji do niezbędnych 4 z możliwością ich zwiększenia do 5.

Czy wiesz, że...?

Najwięcej gmin w Polsce, bo 639 (30,66%) prowadziło czterokontenerową selekcję odpadów, natomiast liczba samorządów, które nie zdecydowały się na jakąkolwiek segregację, była znikoma (25, czyli 1,2%).

Oto, co od lipca 2017 roku będziemy gromadzić w pojemnikach na odpady w zależności od koloru kosza na śmieci lub kontenera:

- pojemniki koloru niebieskiego z oznaczeniem „Papier” przeznaczone są na odpady z papieru, gromadzić w nich będzie można między innymi: papierowe i kartonowe opakowania, tekturę, tekturę falistą, gazety, ulotki, papier szkolny i biurowy, zeszyty, książki, zadrukowane kartki, torby i worki papierowe, szary papier pakowy.

Pojemnik na odpady 120 l niebieski
Pojemnik na odpady 120 l niebieski

- pojemniki koloru żółtego z napisem „Metale i tworzywa sztuczne” posłużą do gromadzenia odpadów z w.w. materiałów, a także opakowań wielomateriałowych, czyli np. uprzednio zgniecionych kartonów po mleku. Wyrzucać do nich należy: osobno zgniecione butelki plastikowe i osobno nakrętki do nich, opakowania z tworzywa sztucznego po produktach spożywczych, kosmetycznych i środkach czystości, reklamówki, worki i torby plastikowe, puszki po napojach i konserwach, metale kolorowe, folię aluminiową, zakrętki od słoików, przedmioty z tworzywa sztucznego za wyjątkiem tych wykonanych z połączonych trwale różnych materiałów.

- pojemniki koloru zielonego z napisem „Szkło” – jeśli dana gmina zdecyduje się na takie rozwiązanie – mogą być usytuowane obok pojemników białych z oznaczeniem „Szkło bezbarwne”, a napisane na nich będzie „Szkło kolorowe”. W białym i zielonym lub zielonym – jedynym przeznaczonym do gromadzenia szkła – znajdą się odpadki takie jak słoiki i butelki po napojach i produktach spożywczych (oleje roślinne), a także opakowania szklane po kosmetykach – o ile nie są one wykonane z trwale połączonych materiałów różnego rodzaju.

- pojemniki brązowe z oznaczeniem „Bio” przeznaczone są do gromadzenia odpadów ulegających biodegradacji (z uwzględnieniem bioodpadów). W nich znajdą miejsce resztki jedzenia, fusy po kawie i herbacie, odpadki owoców i warzyw powstałe w czasie przyrządzania posiłków, pochodzące z domowego ogrodu gałęzie krzewów i drzew, opadłe liście, skoszona trawa, a także kora z drzew czy trociny wytworzone w przydomowym warsztacie.

Czy wiesz, że...?

Ponieważ widok pojemników na odpady może niekorzystnie wpływać na walory estetyczne przestrzeni publicznej, dopuszcza się pokrycie ich jednym z w.w. kolorów jedynie w części. W tym przypadku barwa żółta, brązowa, niebieska bądź zielona musi być widoczna dla osób korzystających z pojemnika na co najmniej 30% jego zewnętrznej powierzchni.

Czego NIE wolno gromadzić w pojemnikach na odpadki?

1. W pojemnikach niebieskich z oznaczeniem „Papier” nie mogą się znaleźć:

- zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne,
- mocno zabrudzony lub zatłuszczony papier,
- papier lakierowany lub powleczony folią,
- opakowania po mleku i sokach,
- tapety, papierowe opakowania na nawozy, cement i inne materiały budowlane,
- jednorazowe pieluchy i podpaski,
- ubrania,
- jednorazowe naczynia.

2. Pojemniki żółte z napisem „Metale i tworzywa sztuczne” nie mogą zawierać:

- plastikowych butelek z zawartością,
- opakowań po zużytych lekach i artykułach medycznych,
- opakowań po olejach silnikowych,
- części samochodowych,
- baterii i akumulatorów,
- opakowań po farbach i lakierach,
- zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.

Stojak Keeeper na worki na śmieci 60 - 120 l
Stojak Keeeper na worki na śmieci 60 - 120 l

3. Pojemnik zielony z napisem „Szkło” lub „Szkło kolorowe” oraz biały oznaczony napisem „Szkło bezbarwne” nie służą do wyrzucania:

- doniczek, porcelany, ceramiki, fajansu,
- kryształów,
- szkieł okularowych,
- szkła żaroodpornego,
- zniczy z pozostałościami wosku,
- świetlówek, żarówek,
- reflektorów,
- opakowań po lekach, termometrów i strzykawek,
- opakowań po olejach silnikowych,
- opakowań po rozpuszczalnikach,
- luster, szyb okiennych,
- monitorów i lamp telewizyjnych.

Pojemnik Curver Biobox 6 l zielony
Pojemnik Curver Biobox 6 l zielony

4. Do pojemników brązowych z napisem „Bio” nie możemy wrzucać:

- odchodów i kości zwierząt,
- popiołu z kominka lub pieca węglowego,
- płyt MDF, wiórowych, drewna impregnowanego,
- leków,
- kamieni i ziemi,
- odpadów niebezpiecznych.

Czy wiesz, że...?

Lekarstwa po przekroczonym terminie ważności, baterie, akumulatory, zużyte żarówki i świetlówki, a także elektroodpady, czyli zużyty sprzęt RTV i AGD, można oddawać w specjalnie wyznaczonych punktach w aptekach i sklepach. Innym sposobem jest skorzystanie z selektywnej zbiórki odpadów komunalnych prowadzonej przez poszczególne gminy. To Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), których lokalizację i warunki odbioru każda gmina ma obowiązek podać do publicznej wiadomości na swojej witrynie internetowej.

Pojemnik na odpady 120 l brązowy
Pojemnik na odpady 120 l brązowy

Jak segregować odpady w warunkach domowych?

1. Wydzielone pojemniki na 4 frakcje odpadów.

Od 1 lipca, czyli dnia wejścia w życie rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego gromadzenia odpadów, odpady te będą selektywnie, z podziałem na 4 frakcje, zbierane u źródła, czyli w budynkach wielorodzinnych i domach jednorodzinnych, a także w innych miejscach, gdzie powstają odpady komunalne. Wymuszać to będzie wygospodarowaniem dodatkowego miejsca na pojemnik na odpadki, jeśli ten dotychczas nie był stosowany, ponieważ ilość frakcji ustalona przez gminę była mniejsza od 4.

Czy wiesz, że...?

Na wprowadzenie zmian gminom wyznaczony został czas do 30 czerwca 2022 roku. Ponieważ jednak poszczególne samorządy wcześniej podpisały umowy z firmami odbierającymi odpady, współpraca na starych zasadach, aż do wygaszenia umów, może się odbywać do 30 czerwca 2021 r.

Kosz obrotowy do segregacji odpadów Ecobin 3 x 11,7 l
Kosz obrotowy do segregacji odpadów Ecobin

2. Jeśli dotychczas dzieliliśmy odpadki przed ich wyrzuceniem na dwie części (na przykład na suche i mokre, czyli odpowiednik 2 frakcji śmieci w wielu gminach do 1 lipca 2017 roku), pomocne będzie zaopatrzenie się w dodatkowy kosz na śmieci gromadzący odpadki jednego rodzaju, lub przynajmniej trzyczęściowy, wygodny w użyciu, obrotowy kosz, który gromadzić będzie osobno śmieci przeznaczone do pojemnika żółtego, niebieskiego i brązowego.

Osobny kosz posłuży nam do gromadzenia opakowań szklanych, a jego podwójny model – do osobnego podziału na szkło bezbarwne i szkło kolorowe, jeśli dana gmina zdecyduje się na segregację odpadów w 5 frakcjach. Warto też zwrócić uwagę na wagę poszczególnych frakcji – ponieważ stosunkowo najwięcej miejsca zajmuje papier i jest do tego najlżejszy, na składowanie śmieci z niego pochodzących możemy przeznaczyć jeden osobny pojemnik lub nawet ozdobne pudło.

Worki do segregacji odpadów Paclan papier 120 l 10 szt.
Worki do segregacji odpadów Paclan papier

3. Ponieważ zasady selektywnej zbiórki odpadów mają również zastosowanie do worków, warto będzie zaopatrywać się w takie, które po pierwsze, mają barwę właściwą dla danej frakcji i po drugie, są odpowiednio wytrzymałe. Dlaczego?

Nowe wymogi zostaną spełnione nie tylko wtedy, gdy na terenie gminy śmieci będą zbierane do pojemników w miejscu ich wytworzenia, ale także wtedy, gdy i pojemniki, i worki będą skutecznym zabezpieczeniem odpadów przed pogorszeniem jakości danej frakcji. Ma to bowiem szczególne znaczenie dla procesów przetwarzania, a temu przecież służy domowy recykling – i szerzej, dbanie o ekologię. Zapraszamy do przejrzenia naszego asortymentu - znajdziesz w nim wszystkie niezbędne produkty do wyposażenia swojego gospodarstwa domowego, aby właściwie segregować odpady.Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak segregować śmieci? Te produkty Ci się przydadzą!

Jak segregować śmieci? Te produkty Ci się przydadzą!
Kwestia zanieczyszczenia środowiska jest obecnie jednym z czołowych światowych problemów. Dotyczy ona każdego z nas i będzie mieć decydujący wp...
Czytaj więcej

Kosz na śmieci – nie tylko w kuchni

Kosz na śmieci – nie tylko w kuchni
Kosze na śmieci, które stanowią część wyposażenia każdej kuchni, najczęściej pozostają niewidoczne. Umieszczone w głębi zamykanych szafek pozawalają n...
Czytaj więcej

Odpowiednie miejsce na pojemniki na śmieci – jak zorganizować?

Odpowiednie miejsce na pojemniki na śmieci – jak zorganizować?
Segregowanie śmieci w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Wpływ na taki stan rzeczy ma nie tylko większa świadomość społeczna, ale również znac...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Nowelizacja ustawy śmieciowej - co się zmieni i jak się przygotować?