Produkty

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu Erbauer – testujemy nowe rozwiązania w ogrodzie

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu Erbauer – testujemy nowe rozwiązania w ogrodzie

Podczas prac ogrodowych potrzebujesz narzędzi, które zdecydowanie przyspieszą Twoją pracę i pozwolą Ci skutecznie wykonywać zaplanowane porządki. Nożyce akumulatorowe do żywopłotu – test i opinie miłośnika zadbanego ogrodu. Jakie są zalety i na co zwrócić uwagę?

Przejdź do następnych akapitów:

Nożyce akumulatorowe – opinie po zakupie

Lubię pracować w ogrodzie i otaczać się zadbanymi roślinami. Od zawsze marzyły mi się sad i podwórko, które będzie prawdziwą ozdobą domu. Niestety, każdego dnia spędzam wiele godzin w pracy i nie mam wystarczająco dużo czasu, by odpowiednio zadbać o otoczenie.

Jestem minimalistą – nie chcę inwestować w wiele maszyn i urządzeń. Postanowiłem jednak wypróbować nożyce akumulatorowe do żywopłotu. Mój dom otoczony jest kilkudziesięciometrowym kołnierzem z roślin, które kilka razy do roku wymagają gruntownego strzyżenia.

Zdecydowałem się na model, który nie wymaga podłączenia do stałego źródła prądu. Potrzebuję sprzętu zasilanego akumulatorem, z którym mogę się przemieszczać i swobodnie nim manewrować. Nożyce akumulatorowe Erbauer są też stosunkowo lekkie, a do ich zasilania mogę używać tego samego akumulatora, który dostosowany jest do pozostałych urządzeń z tej serii. Nożyce mają szlifowane diamentowo ostrza, przez co są trwałe, wytrzymałe i umożliwiają precyzyjne cięcie. Powinny spełnić moje oczekiwania i pomóc w codziennych obowiązkach.

nożyce akumulatorowe do żywopłotu

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu: opis produktu i obszary zastosowania

Nożyce do żywopłotu akumulatorowe to dobre rozwiązanie zarówno dla amatorów, jak i zapalonych działkowców. Stanowią podstawowe wyposażenie przydomowego warsztatu, jeżeli posiadasz bujny żywopłot, potrzebujesz przycinać byliny i krzewy ozdobne oraz masz pokaźną kolekcję iglaków.

Są wygodnym narzędziem nie tylko w przypadku niskich drzewek – możesz z nich skorzystać, aby ukształtować wysokie i gęste drzewa iglaste, nadać im odpowiednią formę lub ujarzmić gałęzie, które wychodzą poza obszar Twojego podwórka.

Nożyce pozwolą Ci w szybki sposób podciąć wystające gałązki poza obręb ściany żywopłotu, obciąć młode pędy i optycznie zagęścić krzewy, które osłaniają budynki mieszkalne. Ich wielką zaletą jest fakt, że jak na urządzenie elektryczne są ciche i nie wymagają dodatkowych nauszników, chroniących Cię przed hałasem. Ich waga pozwala na podniesienie urządzenia ponad wyższe rośliny i łatwe poruszanie ostrzem w różnych kierunkach.

nożyce do żywopłotu akumulatorowe

W stosunku do tradycyjnych nożyc ręcznych, ułatwiają precyzyjne docięcie gałęzi i zachowanie symetrii. Nie trzeba przy tym używać dużo siły i wielokrotnie powielać ruchów sekatora czy nożyc. W wybranym przeze mnie modelu istnieje opcja zmiany ułożenia ostrza tnącego, dzięki czemu bez problemu dotrę do najwyższych partii roślin i dokładnie wymodeluję brzegi żywopłotu. Listwa tnąca ma odpowiednią długość, by efektywnie dociąć poszczególne elementy – płaszczyzna ma ponad 50 cm. Liczy się też ergonomiczny uchwyt i antypoślizgowa powłoka, by po dłuższym czasie ręce nie ślizgały się na urządzeniu.

Nożyce do żywopłotu akumulatorowe: specyfikacja techniczna i użytkowa sprzętu

parametry techniczne nożyce akumulatorowe do żywopłotu

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu firmy Erbauer mają standardowe wymiary. Ich zdecydowaną zaletą jest to, że ostrze tnące ma długość 55 cm. Dzięki temu jestem w stanie wyrównać standardowy żywopłot lub przyciąć go bez trudu, pracując z dwóch stron krzewów. Nie potrzebuję dodatkowej drabiny ani wymyślania skomplikowanych konstrukcji, by dotrzeć z ostrzem do środkowych części rośliny. W ten sposób praca jest też bezpieczniejsza i nie wymaga ode mnie ponadprzeciętnej siły fizycznej.

Nożyce ważą niecałe 2 kg. Taki sprzęt zadowoli zarówno mężczyznę, jak i kobietę, a także znajdzie zastosowanie w ogrodzie osoby starszej. Łatwo podniesiesz go nawet na dużą wysokość i wniesiesz po schodach czy drabinie, gdy pracujesz z wysokimi drzewami.

Odległość między ostrzami wynosi 2,5 cm. Zachowanie takiej odległości umożliwia cięcie gałęzi różnej grubości. Daje mi też sposobność dostania się ostrzem w różne przestrzenie. Jeśli chciałbym nadzwyczaj precyzyjnie ściąć drobne i wąskie pędy, musiałbym kilkukrotnie przesunąć ostrzem w tym samym miejscu, co jednak nie wpływa znacząco na jakość pracy.

Ciężko mi wyobrazić sobie pracę z urządzeniem, które jest zasilane przy pomocy kabla. Chcę być mobilny i skupić się na wyznaczonym zadaniu, a nie martwić się, że zbyt krótki przedłużacz nie pozwoli mi na dokończenie pracy. Akumulator wystarcza na trochę ponad pół godziny pracy. Do zestawu mogę dokupić szybką ładowarkę, która w niedługim czasie pozwoli mi na dalsze cięcie. W 30 minut zdążę podciąć niewielki żywopłot lub drzewo. Do dłuższej pracy musiałbym mieć mocniejszy akumulator lub zakupić zapasowy, aby ładować je i korzystać z nich na zmianę.

Gwarancja wynosi standardowo dwa lata. Nożyce mają dwustronne ostrze, dzięki czemu mogę ciąć szybciej i wydajniej, bez przemieszczania się i zmiany ustawienia ostrza. Jest ono wykonane z dość trwałych materiałów i nie wymaga częstego ostrzenia. Szkoda, że w razie ewentualnego zniszczenia ostrza, co jest bardzo mało prawdopodobne, nie mogę go dokupić jako osobnego podzespołu. Mam jednak nadzieję, że ostrze jest na tyle stabilne, że dodatkowy zakup nie będzie potrzebny.

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu – test w terenie

Chciałbym sprawdzić nożyce podczas standardowych prac w ogrodzie. Przed rozpoczęciem podcinania młodych gałązek żywopłotu, naładowałem akumulator do pełna i zapoznałem się z instrukcją obsługi. Korzystanie z nożyc akumulatorowych nie wymaga specjalnego sprzętu ochronnego i ochraniaczy na uszy, dlatego po około 30 minutach mogę śmiało przystąpić do działania.

Jako pierwszy wybieram niewielki żywopłot przed domem, który oddziela sad owocowy od drogi. Żywopłot ma wysokość kilkudziesięciu centymetrów. Krzaki wraz z wiosennym ociepleniem urosły i wystrzeliły młodymi pędami w różne strony. Planuję wyrównać całość i nadać ścianie z krzewów właściwy kształt. Rośliny są stosunkowo młode i systematyczne podcinanie poprawi ich gęstość i wygląd zielonej ściany.

Mimo że nie mam zbyt dużego doświadczenia, cięcie okazuje się stosunkowo łatwe i o wiele prostsze, niż gdy używałem ręcznych nożyc, poruszanych manualnie. W pierwszej kolejności podcinam górne i boczne płaszczyzny, a na końcu zaokrąglam brzegi i dopracowuję rogi.

Ostrze ma długość ponad pół metra. Zmieniając jednak ustawienie ostrza i ustawiając się z różnych stron, po kilkudziesięciu minutach uzyskuję oczekiwany kształt. Za kilka miesięcy powtórzę czynność i mam nadzieję, że przed zimą mój żywopłot będzie stanowił porządny i gęsty parawan zieleni.

nozyce akumulatorowe do żywopłotu test

nożyce akumulatorowe opinie

Drugi etap prac obejmuje wycięcie nielicznych gałęzi krzewów, które graniczą z ogrodzeniem. Nieopodal przebiegają przewody wysokiego napięcia i nie chciałbym, aby rośliny stykały się z nimi, grożąc poważną awarią.

Bez trudu ścinam mniejsze pędy i miękkie odnogi. Te starsze wymagają ode mnie użycia więcej siły i kilkukrotnego podejścia z ostrzem z różnej strony. Aby precyzyjnie wszystko wyciąć, muszę mieć też w pełni naładowany akumulator. Wiem jednak, że nożyce nie zastąpią piły i w przyszłości muszę odpowiednio wcześnie wycinać niepotrzebne gałązki.

Jak dbać o nożyce do żywopłotu?

Nożyce do żywopłotu nie wymagają skomplikowanych działań związanych z myciem i czyszczeniem. To dość proste i funkcjonalne urządzenie, które nie zmusza użytkownika do wymagających prac konserwacyjnych. Ostrze nożyc jest jednak narażone na kontakt z brudem, kurzem i materiałem organicznym. Podczas wycinania gałęzi może być ubrudzone sokiem i żywicą z drzew lub innych roślin.

Z tego powodu warto po każdym użyciu wytrzeć je dokładnie i pozbyć się ewentualnych zabrudzeń. Przechowuj ostrze suche i zabezpiecz je przed deszczem w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu.

Warto także co jakiś czas umyć starannie rękojeść i pilnować, by kurz lub ziemia nie dostawały się w drobne otwory i przestrzenie wokół przycisków. Jeśli po jakimś czasie zauważysz, że ostrze stępiło się i cięcie nie jest tak efektywne, jak na początku, możesz pokusić się o wyostrzenie go w odpowiednim serwisie.

Nożyce firmy Erbauer pozwalają na używanie w nich wymiennego akumulatora, który pasuje także do innych elementów tej serii. W ten sposób możesz wyposażyć się w kilka akumulatorów i używać ich naprzemiennie lub co jakiś czas dokupować nowy. Decyzja zależy głównie od tego, jak często korzystasz z poszczególnych maszyn i jak długo pracujesz z danym urządzeniem.

Nożyce akumulatorowe – opinie po teście a cena

Zawsze wydawało mi się, że nożyce ogrodowe zasilane prądem są niezbędne tylko w bardzo dużych ogrodach i w bujnie porośniętych sadach. Początkowo nie planowałem takiego zakupu, a do decyzji przekonała mnie łatwość obsługi oraz możliwość zastosowania bardzo precyzyjnego cięcia.

Swoje nożyce kupiłem za 498 zł w Castoramie. Aby móc jednak korzystać w pełni z urządzenia, byłem zmuszony dokupić odpowiednią ładowarkę do akumulatora. Dobrze, że trafiłem na odpowiednio przeszkolonego sprzedawcę, który uświadomił mi konieczność dokupienia pozostałych elementów. Z opisu na opakowaniu nie do końca jasno wynika, czego jeszcze potrzebuję, by użyć nożyc.

Wiem, że jest to inwestycja na lata i dlatego postawiłem na szybką ładowarkę oraz dokupiłem dodatkowy, zamienny akumulator, gdyż planuję używać obu z nich naprzemiennie. Nie chcę przerywać pracy w połowie lub dzielić ją na etapy, a także uzależniać jej od sprawności i wydajności sprzętu.

Nie był to najtańszy zakup, jakiego się spodziewałem, ale ponieważ posiadam w swoim warsztacie inne urządzenia tego producenta, do których pasuje akumulator, będę mógł je ładować i używać w zależności od potrzeb.

nożyce akumulatorowe ocena

Czy warto?

Miałem wiele obiekcji przed zakupem nożyc do żywopłotu. Wydawało mi się, że świetnie poradzę sobie z urządzeniem ręcznym. Mój żywopłot nie jest imponujących rozmiarów, a z drzewkami do tej pory radziłem sobie przy pomocy piły i sekatora. Nożyce do żywopłotu akumulatorowe zdecydowanie przyspieszają czas pracy. Jednocześnie pracują bardzo cicho i nie jest to dla mnie problemem, by zająć się cięciem pod wieczór, nie przeszkadzając w odpoczynku sąsiadom.

Sprzęt jest lekki i ergonomiczny. Nie mam dużego doświadczenia, jednak po przycięciu mój żywopłot wygląda dobrze i nie wymaga poprawek. Dzień po jego cięciu nie miałem zakwasów i nie musiałem pracować przez wiele godzin. Dodatkowy akumulator pozwolił mi skończyć wszystkie prace w kilkadziesiąt minut. Długim i dwustronnym ostrzem mogłem łatwo manewrować i nie musiałem używać drabiny. Nożyce Erbauer to wygodne urządzenie, które na pewno pomoże mi na co dzień. Mimo wielu obiekcji warto było w nie zainwestować.

wizytówka Roberta - recenzent

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!
Dobrze wyposażony przydomowy warsztat to komfort pracy i możliwość realizowania się w roli projektanta, konstruktora oraz samodzielnego twórcy ...
Czytaj więcej

Żywopłot z grabu – sadzenie i pielęgnacja

Żywopłot z grabu – sadzenie i pielęgnacja
Żywopłot spełnia w ogrodzie wiele funkcji, od czysto użytkowych po dekoracyjne. Jeśli wybierzemy do jego zasadzenia graby, drzewa te – odpowiedn...
Czytaj więcej

Narzędzia ręczne do krzewów, drzew i żywopłotów

Narzędzia ręczne do krzewów, drzew i żywopłotów
Krzewy oraz drzewa to jedne z ważniejszych i zdecydowanie najbardziej efektownych elementów dekoracyjnych naszego ogrodu. Do ich pełnej pielęgnacji ko...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu Erbauer – testujemy nowe rozwiązania w ogrodzie