Produkty

Obowiązkowe akcesoria samochodowe – co powinniśmy zawsze mieć przy sobie?

Obowiązkowe akcesoria samochodowe – co powinniśmy zawsze mieć przy sobie?

Przepisy ruchu drogowego obligują kierowców do posiadania w pojeździe pewnych przedmiotów służących do ratowania życia oraz do oznakowania w przypadku ewentualnej awarii. Czasem przydają się również drobne narzędzia, dzięki którym szybko naprawimy usterkę i ruszymy w dalszą drogę. Które akcesoria powinniśmy zawsze posiadać w samochodzie?

wyposażenie samochoduPomoc w nagłym wypadku – apteczka, trójkąt i gaśnica

Apteczka samochodowa to element, którego nie może zabraknąć w wyposażeniu naszego samochodu. Akcesorium to nie jest w Polsce obowiązkowe. Warto jednak zawsze mieć przy sobie standardowe akcesoria umożliwiające opatrywanie ran oraz udzielanie pomocy osobom poszkodowanym w wypadku – nigdy nie wiadomo, kiedy mogą nam się one przydać.

Porada eksperta

Choć wiele państw europejskich uznaje apteczkę za obligatoryjne akcesorium, nie możemy zostać ukarani za jej brak podczas podróży po Europie – zgodnie z konwencją wiedeńską poza granicami kraju nadal obowiązują nas przepisy, które są w nim stosowane.

Posiadanie gaśnicy samochodowej stanowi nasz obowiązek, którego zignorowanie może się wiązać z koniecznością zapłacenia mandatu w przypadku kontroli.obowiązkowe wyposażenie auta Jakimi właściwościami powinna się cechować dobra gaśnica?

- być przeznaczona do pożarów typu B i C;

- dysponować masą netto równą min. 1 kg;

- mieć homologację i aktualne badania techniczne;

- posiadać specjalne uchwyty, dzięki którym bez problemu zamontujemy ją w samochodzie tak, by nie poruszała się podczas jazdy.

Kolejne obowiązkowe akcesorium samochodowe stanowi trójkąt ostrzegawczy, który umożliwi nam zabezpieczenie miejsca wypadku, jak również zapewni nam bezpieczeństwo podczas dokonywania drobnych napraw na poboczu drugi. Powinien być wykonany z odblaskowego materiału, który będzie widoczny z daleka. Możemy też wybrać model z LEDami, który będzie widoczny z jeszcze większej odległości.

Lina holownicza, podnośnik i kable rozruchowe pomogą przy awarii

Lina holownicza może pomóc nam w sytuacji, gdy samochód odmówi posłuszeństwa na drodze – w ten sposób możemy uniknąć konieczności ponoszenia wysokich kosztów profesjonalnego holowania. Czym powinna się odznaczać dobra lina do holowania? Najważniejsze jest to, żeby dobrze oszacować jej wytrzymałość, aby była odporna na większe obciążenie niż to, które generuje swobodnie toczący się pojazd.

apteczka do samochoduWarto także wyposażyć nasz samochód w kable rozruchowe, które pozwolą nam na szybkie podładowanie akumulatora np. zimą. Dobrze jest też mieć przy sobie niewielki podnośnik samochodowy, który ułatwi nam zmianę koła na poboczu drogi.

Podręczne narzędzia i inne drobiazgi

Jeśli dysponujemy większym bagażnikiem, możemy również pokusić się o umieszczenie w nim niewielkiej skrzynki narzędziowej z podstawowymi śrubokrętami i kluczami. Dzięki nim z łatwością np. odkręcimy klemy lub zdejmiemy osłonę lampy. Możemy też przechowywać w niej zapasowe bezpieczniki i żarówki – w razie potrzeby szybko je wymienimy bez konieczności korzystania z pomocy fachowca.

Data publikacji: 31.10.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Dobra lina holownicza – czyli jaka?

Dobra lina holownicza – czyli jaka?
O awarię samochodu na drodze nietrudno – najczęściej jednak to koszt odholowania najbardziej nas przeraża. Możemy jednak łatwo tego uniknąć &nda...
Czytaj więcej

Praktyczne akcesoria do Twojego samochodu

Praktyczne akcesoria do Twojego samochodu
Długie podróże samochodem obfitują w wiele nieprzewidzianych zdarzeń. Pęknięta opona, uszkodzona przez kamyk przednia szyba, czy wypalona żarówk...
Czytaj więcej

Jak właściwie holować samochód

Jak właściwie holować samochód
Każdy kierowca w swojej karierze spotyka się z holowaniem pojazdów – jeśli nie z perspektywy poszkodowanego, to przynajmniej w roli „pomoc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Obowiązkowe akcesoria samochodowe – co powinniśmy zawsze mieć przy sobie?