Produkty

Odkurzanie bezpieczne dla alergika

Odkurzanie bezpieczne dla alergika

Odkurzanie jest czynnością, jaką wykonujemy kilka razy w tygodniu. W zależności od rodzaju urządzeń, jakie do tego celu stosujemy, nasz organizm w większym lub mniejszym stopniu narażony jest na bezpośredni kontakt z alergenami. Jak ustrzec mieszkańców naszego domu przed ryzykiem wystąpienia alergii?

Domowy kurz jest niebezpieczny

Kurz osadza się na powierzchniach podłóg, mebli, sprzętów AGD i audio-video, a także na porowatej strukturze ścian. Jego występowanie jest zjawiskiem codziennym, a dbałość o zachowanie porządku i czystości oznacza nie tylko usunięcie widocznych plam i zabrudzeń, ale także usunięcie kurzu, w czym posiłkujemy się odkurzaczem lub wilgotną ściereczką. Zakurzone fronty mebli i inne powierzchnie niekorzystnie wpływają na estetyczny odbiór pomieszczenia, a dla osób ze skłonnościami do alergii są również niebezpieczne. Dlaczego?

Osadzający się kurz ma właściwości alergizujące, na co wpływ mają jego składniki, którymi są między innymi:

- roztocza, a także ich szczątki i odchody,
- naskórek ludzki i zwierzęcy,
- zarodniki pleśni,
- szczątki owadów,
- pyłki roślinne.

Wkład filracyjny Karcher Standard do A 2004
Wkład filracyjny Karcher Standard do A 2004

U osób uczulonych przebywanie w zanieczyszczonym kurzem pomieszczeniu skutkuje wystąpieniem reakcji alergicznych, do których należą duszności, kaszel i swędzenie. To nie wszystko, ponieważ białka jednego z roztoczy kurzu domowego – skórożarłoczka skrytego – są jednym z czynników wywołujących astmę oskrzelową.

Czy wiesz, że...?

Skórożarłoczek skryty (Dermatophagoides pteronyssinus), podobnie jak inne roztocza kurzu domowego, jest mikroskopijnych rozmiarów pajęczakiem, który odżywia się ludzkim naskórkiem. A ponieważ każdego dnia człowiek pozbywa się około 1,5 g naskórka, tworzy to idealne do namnażania się roztoczy środowisko, zwłaszcza jeśli w warunkach domowych powietrze jest przesycone parą wodną.

Odkurzacz piorący Karcher SE 5.100
Odkurzacz piorący Karcher SE 5.100

Chociaż kurzu nie wyeliminujemy całkowicie z wnętrz naszych pomieszczeń, ważne jest jego sukcesywne usuwanie – oprócz regularności liczyć się będzie również sposób, w jaki zrealizujemy to zadanie.

Odkurzanie bez tumanów kurzu – jak to zrobić?

Użycie szczotki i szufelki wskazane jest w przypadku usuwania większych śmieci i nieczystości, ale narzędzia te użyte do odkurzania spowodują jedynie wzbicie się kurzu do góry i ponowne opadanie na poziome (najczęściej) powierzchnie. Szczególnie dobrze jest to widoczne w ostrych promieniach słońca – oświetlone nimi drobiny kurzu wirują w całym powietrzu. Jak tego uniknąć?

Filtr workowy do odkurzacza Blyss Logarto
Filtr workowy do odkurzacza Blyss Logarto

Z pomocą przychodzi nam tutaj odkurzacz, ale nie dowolnego typu. Przede wszystkim unikać należy modeli wyposażonych w workowy, niewymienny wkład, w którym gromadzą się zanieczyszczenia. Jego opróżnianie skutkować będzie tym samym, co usuwanie kurzu za pomocą szerokiej szczotki. Należy uniemożliwić wszelkim wciągniętym siłą ssącą zabrudzeniom, kurzom i pyłom ponowne przedostanie się do naszych pomieszczeń.

Jednym ze sposobów na to, choć skutecznym w ograniczonym zakresie, jest wybranie odkurzacza z wymiennymi workami jednorazowego użytku. Po zapełnieniu obecnie używanego, wyjmuje się go z wnętrza urządzenia, zatykając uprzednio otwór, przez który kurz został wciągnięty, a następnie wyrzuca i wkłada do odkurzacza kolejny. Tym sposobem nie powodujemy wzbicia się tumanu kurzu.

Jednak papierowe worki w czasie pracy urządzenia nie gwarantują nieprzedostawania się najdrobniejszych zabrudzeń poza pracujący odkurzacz. Do tego celu należy użyć sprzętu ze specjalnym systemem filtrowania zanieczyszczeń.

Porada eksperta:

Wybierając model odkurzacza z workami jednorazowymi, warto sprawdzić, czy można w nim zastosować specjalne wkłady o właściwościach antyalergicznych. Ich specjalna powłoka (s-Bag Clinic) uniemożliwia przedostanie się zanieczyszczeń z wnętrza odkurzacza w czasie jego pracy.

Jaki odkurzacz wybrać do domu alergika?

Odkurzacz, który będzie najlepiej sprawdzał się w mieszkaniu osoby o skłonnościach do alergii, powinien zostać wyposażony w zaporę uniemożliwiającą zebranym w worku lub innym pojemniku zanieczyszczeniom przedostanie się z powrotem do sprzątanego wnętrza. Zadanie to spełniają filtry.

Czy wiesz, że...?

Pierwszym filtrem w odkurzaczu, na który napotykają zanieczyszczenia, jest system chroniący silnik urządzenia przed uszkodzeniem przez ostre krawędzie wciągniętych twardych okruchów, fragmentów szkła, odprysków tynku i metalowych przedmiotów. To filtr wlotowy, jednak dla alergików ważniejsza jest zapora ostatnia – filtr wylotowy – której zadaniem jest uniemożliwienie przedostawania się do wydmuchu odkurzacza zanieczyszczeń z worka lub pojemnika, a także ich niemiłego zapachu.

Filtr piankowy MacAllister uniwersalny
Filtr piankowy MacAllister uniwersalny

- filtr materiałowy, poliuretanowy (piankowy) – w ograniczonym zakresie utrudnia drobniejszym zanieczyszczeniom wydobycie się z odkurzacza, wymaga okresowej wymiany na nowy,

- woda – odkurzacze o specjalnej konstrukcji kierują wessany strumień powietrza ku pojemnikowi z wodą, w której zanieczyszczenia zatrzymują się, zatapiają się i opadają na dno. To skuteczny system, ale wymaga każdorazowego wylania brudnej wody z pojemnika po zakończeniu pracy odkurzacza. W przeciwnym razie okaże się, że stworzyliśmy drobnoustrojom wymarzone warunki do namnażania się w środowisku wodnym,

- filtr antyalergiczny – rozwiązanie to przeznaczone jest specjalnie dla osób ze skłonnościami do alergii, ponieważ stanowi doskonale działającą barierę dla najmniejszych zanieczyszczeń, bakterii, zarodników, a nawet niektórych wirusów, nie mówiąc o wiele większych od nich roztoczach czy szczątkach owadów. Jak zbudowany jest filtr antyalergiczny i co stanowi o skuteczności jego działania?

Filtr HEPA – pomoc dla alergików w odkurzaniu mieszkania

Materiałami użytymi do wykonania filtra HEPA są żywica syntetyczna i włókna szklane. Te ostatnie mają mikroskopijne otwory, przez które przedostaje się powietrze – nie większe niż 0,3 µm. Gdyby rozłożyć wszystkie warstwy filtra tego typu, jego powierzchnia sięgałaby niemal 2 000 cm², jednak w rzeczywistości zajmuje on niewiele miejsca, ponieważ został poskładany na wzór harmonijki. Niektóre z modeli filtrów przeznaczone są do samodzielnego wyczyszczenia, inne – do wymiany. Informację na ten temat można znaleźć na każdej instrukcji użytkowania dodanej przez producenta modelu odkurzacza z konkretnym filtrem antyalergicznym. Ważne, by usuwanie zanieczyszczeń z filtra wykonywała osoba, która nie ma skłonności do alergii.

Filtr HEPA do odkurzacza Blyss Logarto
Filtr HEPA do odkurzacza Blyss Logarto

Porada eksperta:

Wybierając odkurzacz z filtrem odpowiednim dla alergików, spotykamy oprócz HEPA również inne symbole literowe i liczbowe: EPA E10, EPA E11, EPA E12, HEPA H13, HEPA H14. Jedynie dwa ostatnie zagwarantują dostateczne – czy wręcz doskonałe – odfiltrowanie powietrza, skoro ich sprawność oznaczona jest następująco: HEPA H13 – 99,95% i HEPA H14 – 99,995%.

Inne siedliska kurzu, które należy wyeliminować

Precyzyjnie dobrany odkurzacz z odpowiednim filtrem antyalergicznym okaże się pomocny jedynie w niewielkim zakresie, jeśli nie wyeliminujemy innych domowych siedlisk kurzu. A tych jest tym więcej, im częściej korzystamy z materiałowych dekoracji i przedmiotów codziennego użytku.

Środek piorący Karcher RM 760 0,8 kg
Środek piorący Karcher RM 760 0,8 kg

Po pierwsze – są nimi dywany i wykładziny z długim włosiem. Chociaż zwiększają one komfort korzystania z podłogi i stanowią barierę termiczną odgradzającą nas od zimna posadzki, runo jest miejscem, z którego szczególnie trudno jest usunąć kurz. Po drugie – na naszych łóżkach, tapczanach, fotelach i kompletach wypoczynkowych często goszczą ciepłe pledy i wzorzyste narzuty z grubych materiałów tekstylnych – wystarczy je lekko strzepnąć, by efekt naszego odkurzania poszedł na marne. Po trzecie – miejscem występowania w naszych mieszkaniach grubych kotar i tkanin są okolice okna, które zasłaniamy przed słońcem i widokiem od strony ulicy. Zamsz, plusz, aksamit działają podobnie jak dywany, zwłaszcza że usytuowane są w pobliżu otworów okiennych, przez które przedostaje się z zewnątrz zakurzone powietrze, a zanieczyszczenia wnikają w strukturę tekstyliów, stanowiąc wyjątkowo trwałe – bo stosunkowo rzadko pierzemy je w wysokich temperaturach – zagrożenie dla osób ze skłonnościami do alergii.

Porada eksperta:

W celu skutecznego usunięcia kurzu z powierzchni mebli i dekoracji warto zastosować ściereczkę nasączoną płynem antyelektrostatycznym. Nie tylko unikniemy niemiłego odczucia efektu towarzyszącego dotknięciu skórą naelektryzowanych powierzchni – zwłaszcza zimą, kiedy powietrze wewnątrz mieszkania jest suche – ale i utrudnimy kurzowi swobodne osiadanie.

Data publikacji: 24.01.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?
Wybór odpowiedniego odkurzacza do zastosowań domowych zaoszczędzi nam czas na pracach porządkowych w każdym z pomieszczeń mieszkalnych i warsztatowych...
Czytaj więcej

Jak przystosować dom do odkurzacza centralnego?

Jak przystosować dom do odkurzacza centralnego?
Odkurzacz centralny ma swoich zwolenników szczególnie wśród tych, którzy zdecydowali się na jego instalację. Ci, którzy planują jego użytkowanie, nie ...
Czytaj więcej

Jak zniwelować nieprzyjemny zapach podczas odkurzania

Jak zniwelować nieprzyjemny zapach podczas odkurzania
Aby po odkurzaniu dom był nie tylko czysty, ale także wypełniony świeżym zapachem, należy regularnie wymieniać i czyścić worek oraz filtry w odkurzacz...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Odkurzanie bezpieczne dla alergika