Domowy kurz jest niebezpieczny
Kurz osadza się na powierzchniach podłóg, mebli, sprzętów AGD i audio-video, a także na porowatej strukturze ścian. Jego występowanie jest zjawiskiem codziennym, a dbałość o zachowanie porządku i czystości oznacza nie tylko usunięcie widocznych plam i zabrudzeń, ale także usunięcie kurzu, w czym posiłkujemy się odkurzaczem lub wilgotną ściereczką. Zakurzone fronty mebli i inne powierzchnie niekorzystnie wpływają na estetyczny odbiór pomieszczenia, a dla osób ze skłonnościami do alergii są również niebezpieczne. Dlaczego?
Osadzający się kurz ma właściwości alergizujące, na co wpływ mają jego składniki, którymi są między innymi:
- roztocza, a także ich szczątki i odchody,
- naskórek ludzki i zwierzęcy,
- zarodniki pleśni,
- szczątki owadów,
- pyłki roślinne.
![]() |
Wkład filracyjny Karcher Standard do A 2004 |
U osób uczulonych przebywanie w zanieczyszczonym kurzem pomieszczeniu skutkuje wystąpieniem reakcji alergicznych, do których należą duszności, kaszel i swędzenie. To nie wszystko, ponieważ białka jednego z roztoczy kurzu domowego – skórożarłoczka skrytego – są jednym z czynników wywołujących astmę oskrzelową.
Czy wiesz, że...? Skórożarłoczek skryty (Dermatophagoides pteronyssinus), podobnie jak inne roztocza kurzu domowego, jest mikroskopijnych rozmiarów pajęczakiem, który odżywia się ludzkim naskórkiem. A ponieważ każdego dnia człowiek pozbywa się około 1,5 g naskórka, tworzy to idealne do namnażania się roztoczy środowisko, zwłaszcza jeśli w warunkach domowych powietrze jest przesycone parą wodną. |
![]() |
Odkurzacz piorący Karcher SE 5.100 |
Chociaż kurzu nie wyeliminujemy całkowicie z wnętrz naszych pomieszczeń, ważne jest jego sukcesywne usuwanie – oprócz regularności liczyć się będzie również sposób, w jaki zrealizujemy to zadanie.
Odkurzanie bez tumanów kurzu – jak to zrobić?
Użycie szczotki i szufelki wskazane jest w przypadku usuwania większych śmieci i nieczystości, ale narzędzia te użyte do odkurzania spowodują jedynie wzbicie się kurzu do góry i ponowne opadanie na poziome (najczęściej) powierzchnie. Szczególnie dobrze jest to widoczne w ostrych promieniach słońca – oświetlone nimi drobiny kurzu wirują w całym powietrzu. Jak tego uniknąć?
![]() |
Filtr workowy do odkurzacza Blyss Logarto |
Z pomocą przychodzi nam tutaj odkurzacz, ale nie dowolnego typu. Przede wszystkim unikać należy modeli wyposażonych w workowy, niewymienny wkład, w którym gromadzą się zanieczyszczenia. Jego opróżnianie skutkować będzie tym samym, co usuwanie kurzu za pomocą szerokiej szczotki. Należy uniemożliwić wszelkim wciągniętym siłą ssącą zabrudzeniom, kurzom i pyłom ponowne przedostanie się do naszych pomieszczeń.
Jednym ze sposobów na to, choć skutecznym w ograniczonym zakresie, jest wybranie odkurzacza z wymiennymi workami jednorazowego użytku. Po zapełnieniu obecnie używanego, wyjmuje się go z wnętrza urządzenia, zatykając uprzednio otwór, przez który kurz został wciągnięty, a następnie wyrzuca i wkłada do odkurzacza kolejny. Tym sposobem nie powodujemy wzbicia się tumanu kurzu.
Jednak papierowe worki w czasie pracy urządzenia nie gwarantują nieprzedostawania się najdrobniejszych zabrudzeń poza pracujący odkurzacz. Do tego celu należy użyć sprzętu ze specjalnym systemem filtrowania zanieczyszczeń.
Porada eksperta: Wybierając model odkurzacza z workami jednorazowymi, warto sprawdzić, czy można w nim zastosować specjalne wkłady o właściwościach antyalergicznych. Ich specjalna powłoka (s-Bag Clinic) uniemożliwia przedostanie się zanieczyszczeń z wnętrza odkurzacza w czasie jego pracy. |
Jaki odkurzacz wybrać do domu alergika?
Odkurzacz, który będzie najlepiej sprawdzał się w mieszkaniu osoby o skłonnościach do alergii, powinien zostać wyposażony w zaporę uniemożliwiającą zebranym w worku lub innym pojemniku zanieczyszczeniom przedostanie się z powrotem do sprzątanego wnętrza. Zadanie to spełniają filtry.
Czy wiesz, że...? Pierwszym filtrem w odkurzaczu, na który napotykają zanieczyszczenia, jest system chroniący silnik urządzenia przed uszkodzeniem przez ostre krawędzie wciągniętych twardych okruchów, fragmentów szkła, odprysków tynku i metalowych przedmiotów. To filtr wlotowy, jednak dla alergików ważniejsza jest zapora ostatnia – filtr wylotowy – której zadaniem jest uniemożliwienie przedostawania się do wydmuchu odkurzacza zanieczyszczeń z worka lub pojemnika, a także ich niemiłego zapachu. |
![]() |
Filtr piankowy MacAllister uniwersalny |
- filtr materiałowy, poliuretanowy (piankowy) – w ograniczonym zakresie utrudnia drobniejszym zanieczyszczeniom wydobycie się z odkurzacza, wymaga okresowej wymiany na nowy,
- woda – odkurzacze o specjalnej konstrukcji kierują wessany strumień powietrza ku pojemnikowi z wodą, w której zanieczyszczenia zatrzymują się, zatapiają się i opadają na dno. To skuteczny system, ale wymaga każdorazowego wylania brudnej wody z pojemnika po zakończeniu pracy odkurzacza. W przeciwnym razie okaże się, że stworzyliśmy drobnoustrojom wymarzone warunki do namnażania się w środowisku wodnym,
- filtr antyalergiczny – rozwiązanie to przeznaczone jest specjalnie dla osób ze skłonnościami do alergii, ponieważ stanowi doskonale działającą barierę dla najmniejszych zanieczyszczeń, bakterii, zarodników, a nawet niektórych wirusów, nie mówiąc o wiele większych od nich roztoczach czy szczątkach owadów. Jak zbudowany jest filtr antyalergiczny i co stanowi o skuteczności jego działania?
Filtr HEPA – pomoc dla alergików w odkurzaniu mieszkania
Materiałami użytymi do wykonania filtra HEPA są żywica syntetyczna i włókna szklane. Te ostatnie mają mikroskopijne otwory, przez które przedostaje się powietrze – nie większe niż 0,3 µm. Gdyby rozłożyć wszystkie warstwy filtra tego typu, jego powierzchnia sięgałaby niemal 2 000 cm², jednak w rzeczywistości zajmuje on niewiele miejsca, ponieważ został poskładany na wzór harmonijki. Niektóre z modeli filtrów przeznaczone są do samodzielnego wyczyszczenia, inne – do wymiany. Informację na ten temat można znaleźć na każdej instrukcji użytkowania dodanej przez producenta modelu odkurzacza z konkretnym filtrem antyalergicznym. Ważne, by usuwanie zanieczyszczeń z filtra wykonywała osoba, która nie ma skłonności do alergii.
![]() |
Filtr HEPA do odkurzacza Blyss Logarto |
Porada eksperta: Wybierając odkurzacz z filtrem odpowiednim dla alergików, spotykamy oprócz HEPA również inne symbole literowe i liczbowe: EPA E10, EPA E11, EPA E12, HEPA H13, HEPA H14. Jedynie dwa ostatnie zagwarantują dostateczne – czy wręcz doskonałe – odfiltrowanie powietrza, skoro ich sprawność oznaczona jest następująco: HEPA H13 – 99,95% i HEPA H14 – 99,995%. |
Inne siedliska kurzu, które należy wyeliminować
Precyzyjnie dobrany odkurzacz z odpowiednim filtrem antyalergicznym okaże się pomocny jedynie w niewielkim zakresie, jeśli nie wyeliminujemy innych domowych siedlisk kurzu. A tych jest tym więcej, im częściej korzystamy z materiałowych dekoracji i przedmiotów codziennego użytku.
![]() |
Środek piorący Karcher RM 760 0,8 kg |
Po pierwsze – są nimi dywany i wykładziny z długim włosiem. Chociaż zwiększają one komfort korzystania z podłogi i stanowią barierę termiczną odgradzającą nas od zimna posadzki, runo jest miejscem, z którego szczególnie trudno jest usunąć kurz. Po drugie – na naszych łóżkach, tapczanach, fotelach i kompletach wypoczynkowych często goszczą ciepłe pledy i wzorzyste narzuty z grubych materiałów tekstylnych – wystarczy je lekko strzepnąć, by efekt naszego odkurzania poszedł na marne. Po trzecie – miejscem występowania w naszych mieszkaniach grubych kotar i tkanin są okolice okna, które zasłaniamy przed słońcem i widokiem od strony ulicy. Zamsz, plusz, aksamit działają podobnie jak dywany, zwłaszcza że usytuowane są w pobliżu otworów okiennych, przez które przedostaje się z zewnątrz zakurzone powietrze, a zanieczyszczenia wnikają w strukturę tekstyliów, stanowiąc wyjątkowo trwałe – bo stosunkowo rzadko pierzemy je w wysokich temperaturach – zagrożenie dla osób ze skłonnościami do alergii.
Porada eksperta: W celu skutecznego usunięcia kurzu z powierzchni mebli i dekoracji warto zastosować ściereczkę nasączoną płynem antyelektrostatycznym. Nie tylko unikniemy niemiłego odczucia efektu towarzyszącego dotknięciu skórą naelektryzowanych powierzchni – zwłaszcza zimą, kiedy powietrze wewnątrz mieszkania jest suche – ale i utrudnimy kurzowi swobodne osiadanie. |