Produkty

Odnawianie mebli – popełniane błędy

Odnawianie mebli – popełniane błędy

Samodzielne odnawianie mebli to metoda na uzyskanie oryginalnych kompozycji aranżacyjnych. To także skuteczny sposób na to, aby praktycznie wykorzystać te meble, które przestały być modne lub są w nieznacznym stopniu zniszczone. Odnawiając je, możemy im nadać zupełnie inny kolor, ale także zdobienia.

oczyszczanie drewnaAby efekt naszych prac był w pełni zadowalający, konieczne jest odpowiednie przeprowadzenie wszystkich etapów prac. W ich zakresie równie ważne jest zarówno samo przygotowanie mebla, jak i ostateczne wykończenie. Jakich błędów z pewnością powinniśmy się wystrzegać?

Brak przygotowania odnawianej powierzchni

Aby móc zabrać się do pracy, konieczne jest przygotowanie odrestaurowywanej powierzchni do malowania właściwego. Jeśli zamierzamy malować surowy mebel, jego powierzchnię wystarczy przetrzeć delikatnym papierem ściernym, a kurz powstały podczas takiej pracy usunąć odkurzaczem lub suchą szmatką.

Mebel, który był wcześniej pokryty lakierem lub farbą będzie wymagał wykonania znacznie szerszego zakresu prac. Należy go starannie odtłuścić, najlepiej za pomocą specjalnego preparatu do usuwania starych powłok olejowych. Farbę lub lakier będzie trzeba natomiast zedrzeć.

Nieoczyszczone powierzchnie mogą spowodować powstawanie plam na pomalowanej powierzchni lub niedostateczne krycie drewna przez farbę, lakier czy impregnat.

Malowanie bez rozkręcenia mebla

Aby wszystkie elementy konstrukcyjne zostały równomiernie przykryte farbą, należy je kolejno odkręcić. Rozłożenie przedmiotu na części pierwsze pozwoli nam na dokładne wykonanie pracy. Farba nie przedostanie się do szczelin i nie będzie też spływała po poszczególnych częściach.

Złe nałożenie bejcy

W poradach zamieszczonych w sieci znajdziemy wiele informacji dotyczących prawidłowego nakładania bejcy. Zamiast jednak kupować wałek, pędzel i komponować je w rozbudowane zestawy, dużo lepiej będzie skorzystać z tradycyjnej gąbki, za pomocą której wetrzemy produkt bezpośrednio w drewno. Czynność tę powtarzamy aż do uzyskania odpowiadającego nam poziomu nasycenia barwy, przy czym ostatnią warstwę preparatu wcieramy zgodnie z kierunkiem słojów.

bejca ColoursPomijanie szlifowania międzywarstwowego

Taki zabieg powinno się wykonywać przed aplikacją drugiej warstwy farby. Ma on na celu wyrównanie podniesionych włókien drewna oraz zwiększa przyczepność następnej warstwy produktu. Do szlifowania międzywarstwowego używamy papieru ściernego o wysokiej gradacji.

Odpowiedni dobór narzędzi

Podczas odnawiania powierzchni naszych mebli bardzo ważne jest wykorzystanie odpowiedniego pędzla oraz wałka. Pędzel sprawdzi się w precyzyjnym malowaniu detali, krawędzi i zagłębień, ponieważ jego włosie łatwiej dotrze w nierówności powierzchni niż runo wałka.

Drugie kryterium doboru narzędzia to rodzaj materiału, z jakiego jest ono wyprodukowane. Pędzle o włosiu naturalnym przeznaczone są do farb rozpuszczalnikowych, w mniejszym stopniu do wodorozcieńczalnych. Pędzle o włosiu sztucznym przeznaczone są do preparatów wodorozpuszczalnych.

A jeśli planujemy okleić meble, zajrzyjmy tu: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/wykonczenie/tapety-i-wykonczenie-powierzchni/okleiny-naklejki-wlokno-szklane/5-najczesciej-popelnianych-bledow-podczas-oklejania-mebli.html.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak naprawić parkiet?

Jak naprawić parkiet?
Parkiet to wykończenie podłogi, które z jednej strony jest naturalne i klasyczne, a z drugiej ponadczasowe. Sprawia, że pomieszczenie wygląda e...
Czytaj więcej

Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie

Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie
Drewno jest surowcem o wielu zastosowaniach, a jego dużą zaletą jest możliwość wielokrotnej jego renowacji. Odnawianie drewna nie byłoby jednak możliw...
Czytaj więcej

Jak samodzielnie wykonać oryginalne nogi do stołu?

Jak samodzielnie wykonać oryginalne nogi do stołu?
Stół to jeden z elementów wyposażenia, który możemy znaleźć w każdym domu. Może pełnić rolę mebla służącego do nauki, do serwowania posiłków lub wykon...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Odnawianie mebli – popełniane błędy