Produkty

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne

Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku – rośliny budzą się z zimowego snu, wydając kolejno nowe liście, a także kwiaty. Krajobraz staje się ładniejszy, co wpływa na bardziej optymistyczne spostrzegania świata. Co zatem musimy zrobić wiosną, by nasz ogród cieszył swoim wyglądem?

 

Prace porządkowe

Pierwszą czynnością w ogrodzie będzie jego sprzątanie. Z trawnika, ścieżek czy rabat usuwamy przywiane zanieczyszczenia oraz zeschnięte, opadnięte liście, które zgromadziły się przez okres zimy. Całość należy zgrabić i zebrać do pojemników. Między małymi roślinami lepiej zrobić to ręcznie, by ich nie uszkodzić. Także używanie grabi tam, gdzie położona jest ściółka, nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zbierzemy nie tylko liście, ale i np. korę.

Grabie do liści Magnusson

Następnie zwracamy uwagę na drzewa i krzewy w naszym ogrodzie. Przycinamy chore, zeschnięte gałęzie, usuwając także te połamane. Przy okazji sprawdzamy stan zdrowia i kondycję roślin. Z krzewów powoli ściągamy osłony, które chroniły je przed zimnem. Robimy to stopniowo i tylko wtedy, gdy nie występują już nocne lub poranne przymrozki, które mogą jeszcze uszkodzić rośliny.

Jeśli posiadamy oczko wodne, o nie też musimy zadbać. Przede wszystkim usuwamy wszystko, co niepotrzebnie wpadło do wody. Wyciągamy również sprzęt do obsługi oczka, jeżeli pamiętaliśmy o jego schowaniu jeszcze przed zimą. Sprawdźmy, czy odpływy, filtry, kaskady nie są zatkane – w takich miejscach łatwo gromadzą się resztki roślin.

Przygotowanie ogrodu do sezonu

Sekator Magnusson

Po oczyszczeniu ogrodu z zanieczyszczeń zaczynamy prace przygotowawcze. Warto uzupełnić braki w ściółce na rabatach. Zwykle po zimie zawsze pojawiają się prześwity, a w nich zaraz potem chwasty, więc warto na to zwrócić uwagę. Dodatkowo oczyśćmy i zabezpieczmy elementy drewniane znajdujące się w ogrodzie. Trejaże, płotki, ławki i inne stałe części małej architektury wymagają konserwacji. Możemy użyć specjalnych preparatów do drewna (np. bejca), które odnowią powierzchnie elementów, a jednocześnie przygotują do całego sezonu i poprawią ich koloryt. Zwróćmy także uwagę na meble ogrodowe, które zwykle wiosną wyciągamy na taras czy pod altanę – skontrolujmy konstrukcję i stan siedzisk oraz blatu stołu. Również narzędzia takie jak sekator dobrze jest przygotować do pracy – sprawdzić ostrość noży oraz zdezynfekować. Na koniec zaplanujmy już teraz, jakie nowe rośliny będziemy chcieli posadzić. Kwiaty jednoroczne będą idealnym uzupełnieniem rabaty. Pomyślmy o roślinach balkonowych i tarasowych, które umieścimy w pojemnikach. Donice warto wcześniej umyć, sprawdzić, czy nie popękały, aby były przygotowane na posadzenie w nich kwiatów.

Data publikacji: 08.02.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak założyć trawnik z rolki?

Jak założyć trawnik z rolki?
Soczyście zielona trawa przy posesji pięknie dopełnia aranżację otoczenia. Zasiej ją jesienią lub wiosną, a jeśli nie chcesz czekać, aż nasiona wykieł...
Czytaj więcej

Kratki trawnikowe – charakterystyka

Kratki trawnikowe – charakterystyka
Kratki trawnikowe stanowią rozwiązanie bardzo ekologiczne, estetyczne oraz mające wiele zastosowań. Do czego służą i co warto o nich wiedzieć?
Czytaj więcej

Jak urządzić ogród w stylu zen

Jak urządzić ogród w stylu zen
Ogród zen to jeden z rodzajów ogrodu japońskiego. W oryginalnej wersji jest zupełnie nietypowy – nie pojawiają się w nim żadne rośliny. Czym jes...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne