Produkty

Ogród w walce ze stresem

Ogród w walce ze stresem

Szybkie tempo życia oraz presja związana z brakiem czasu i wciąż rosnącą liczbą obowiązków powodują, że wielu z nas znajduje się pod wpływem ciągłego stresu. Jak się okazuje, zajmowanie się ogrodnictwem potrafi znacząco obniżyć jego poziom i przywrócić nam dobry nastrój.

relaks w ogrodzieRelaks, czyli skutek uboczny pracy w ogrodzie

Wiele osób zakładających ogrody robi to z myślą o uzyskiwaniu własnej ekologicznej żywności i uprawie roślin ozdobnych. Jednocześnie zyskują oni przestrzeń relaksu, w której spędzają wolne chwile, spotykają się ze znajomymi i spożywają posiłki. Utrzymanie w należytym stanie wszelkich hodowanych roślin wymaga jednak wiele wysiłku oraz czasu – z tego powodu niektórzy posiadacze ogrodów zlecają wykonanie koniecznych prac specjalizującym się w tym firmom. Liczne badania dowiodły jednak, że czas poświęcany pracom ogrodniczym – mimo wiążącego się z nimi zmęczenia fizycznego – korzystnie oddziałuje na psychikę. Czynności takie powodują bowiem obniżenie w organizmie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu będącego przyczyną nieprzyjemnego i szkodliwego na dłuższą metę napięcia.

Korzystne skutki prac ogrodowych

Prace w ogrodzie skutkują zarówno idealnym wyglądem naszej działki, jak i poprawą naszej ogólnej kondycji fizycznej oraz samopoczucia psychicznego. Czas spędzany wśród ogrodowej zieleni to połączenie hobby z aktywnością fizyczną – wszystko w otoczeniu natury, świeżego powietrza i słońca. Kolejną zaletą jest także możliwość korzystania z samodzielnie wyhodowanych warzyw, owoców i ziół. Wszystkie te aspekty w zdecydowany sposób przekładają się na poprawę trybu życia, a konsekwencji także na nasze zdrowie i poczucie szczęścia. Jakie dokładnie efekty przynoszą prace związane z samodzielnym uprawianiem ogrodu?

rośliny do każdego ogroduPrzede wszystkim pozwalają one na utrzymanie sprawności fizycznej – prace w ogrodzie mają zwykle charakter długotrwały, lecz niezbyt nasilony. Szczególnie dobrze oddziałują na ręce, które stają się sprawniejsze i silniejsze. Ponadto ogrodnictwo minimalizuje także ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zawału serca, które podwyższa się wraz z wiekiem – ogrodnicy-seniorzy są na nie narażeni nawet o 30% mniej w porównaniu do seniorów nieuprawiających ogrodu. Pobyt na działce wiąże się także z wystawieniem na działanie promieni słonecznych, które pozwalają organizmowi na samodzielne wytwarzanie witaminy D3 – odpowiada ona m.in. za stan kości, chroniąc je przed osłabieniem, a także poprawia odporność.

Bardzo ważnym elementem pracy w ogrodzie jest również kontakt z bakteriami glebowymi obecnymi w ziemi. Bakterie Mycobacterium vaccae oddziałują na neurony, wpływając tym samym na produkcję serotoniny. W ten sposób poprawiają nasze samopoczucie, czyniąc nas bardziej zrelaksowanymi i szczęśliwymi. Badania przeprowadzone na myszach dowiodły także, że poza obniżaniem poziomu niepokoju i lęku, bakterie te pozytywnie wpływają na sprawność intelektualną, przyspieszając naukę i poprawiając pamięć.

Prace w ogrodzie podnoszą także samoocenę, co wynika m.in. z tego, że efekty naszych działań są satysfakcjonujące i nas cieszą oraz napawają dumą. Dodatkowo, osoby hodujące własne owoce oraz warzywa mają dostęp do wielu składników odżywczych w nich zawartych, więc częściej je spożywają, co pozytywnie przekłada się na ich zdrowie fizyczne.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak dobrać rękawice ochronne do rodzaju pracy?

Jak dobrać rękawice ochronne do rodzaju pracy?
Podczas wykonywania prac fizycznych lub zadań, w których mamy do czynienia ze szkodliwymi substancjami, koniecznie jest założenie odpowiedniej ...
Czytaj więcej

Jak dobrać odzież roboczą?

Jak dobrać odzież roboczą?
Odzież robocza nie tylko zwiększa komfort pracy, ale i przyczynia się do jej jakości – umożliwia swobodne poruszanie się, ochronę przed warunkam...
Czytaj więcej

Stokrotki na trawniku – jak się ich pozbyć

Stokrotki na trawniku – jak się ich pozbyć
Stokrotki to niezwykle urokliwe rośliny, które jednak zmieniają nie do poznania pielęgnowane przez nas sezon po sezonie trawniki. Jeśli interesuje nas...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ogród w walce ze stresem