Produkty

Ogród z nutką barokowego przepychu

Ogród z nutką barokowego przepychu

Jeśli chcemy, aby nasz ogród wyróżniał się ciekawymi zdobieniami i nawiązywał do ogrodów pełnych przepychu, zaaranżujmy go tak, aby nawiązywał do barokowego stylu. Jak wyglądały takie ogrody i jakie inspiracje możemy z nich współcześnie czerpać?

fontanna w ogrodzieKrótka historia

Ogród barokowy (inaczej zwany ogrodem regularnym, albo francuskim) – to styl aranżacji ogrodowych zapoczątkowany we Francji w XVII wieku. Ten zaś został zainspirowany wcześniejszymi włoskimi ogrodami renesansowymi, stanowiącymi dopełnienie najbogatszych włoskich pałaców i dworów. W dobie oświeconego absolutyzmu zdominowanie i kontrolowanie przez człowieka natury (na przykładzie takiego ogrodu) stanowiło bardzo modną i nośną ideę. Najpierw zachwycały ogrody królów Francji, a później i innych francuskich możnowładców. Stawały się one coraz bardziej wyrafinowane i wymyślne. Wkrótce moda ta rozpowszechniła się w całej Europie i z małymi przerwami trwa do dziś. Ogrody w stylu francuskim są wciąż zakładane i pieczołowicie utrzymywane. Charakterystyczne w nich były liczne szpalery, labirynty, punkty widokowe czy też zaciszne zielone gabinety. Tereny te wzbogacano ławkami, fontannami, rzeźbami i strumykami. Stawiano w nich ozdobne, służące relaksowi konstrukcje ogrodowe, takie jak pawilony, altany, amfiteatry i inne.

Cechy szczególne barokowych ogrodów

Charakterystyczną cechę barokowych ogrodów francuskich stanowi przede wszystkim regularność kompozycji i symetria, najczęściej względem głównej alejki. Ważną rolę odgrywa w nich ciekawie skomponowana różnorodna roślinność, a także tworzenie wrażenia kontrastu i gry światłocieni. Takie efekty pozwala uzyskać zróżnicowanie wysokości terenu w poszczególnych częściach ogrodu oraz bogata gama kolorystyki roślin. Często spotykane elementy barokowych ogrodów to także tzw. partery (rabaty szczególnie precyzyjnie zasadzane – tzw. haftowe, podobne do kobierców), rzeźby roślinne, zwierzyńce (tworzone w podmiejskich rezydencjach, łączących się z terenami leśnymi i łowieckimi) czy menażerie (kolekcje zwierząt umieszczanych w ogrodowych domkach lub zagrodach).

Współczesne możliwości

symetryczny żywopłotZ pewnością łatwiej nam będzie tak finezyjny ogród stworzyć i o niego zadbać dziś, niż było to w dawniejszych czasach. Co prawda nie mamy już służby czy też ogromnych terenów przypałacowych, ale jesteśmy w stanie stworzyć chociaż namiastkę barokowego przepychu. Dziś nie musimy trudzić się, by zdobyć wyjątkowe nasiona – możemy znaleźć je w sklepach i korzystać z wyselekcjonowanych, specjalnie przystosowanych odmian roślin i to w odpowiednich barwach, rozmiarach czy tez zgodnie z innymi naszymi wymogami. Ponadto dysponujemy już takimi urządzeniami ogrodniczymi jak nożyce do krzewów, kosiarki, sekatory, podkaszarki i wiele innych, które ułatwią pielęgnację takiego ogrodu.

Przepych w zasięgu ręki

Ułatwione zadania mamy także w zakresie tworzenia szeregu budowli czy konstrukcji ogrodowych, mimo że nadanie im barokowego charakteru wymagać będzie stworzenia szeregu zdobień (np. na obrzeżach fontann, ogrodzeń czy pomników). Technologie są dziś mocno uproszczone, a szereg stylowych, gotowych elementów, będziemy w stanie znaleźć w większych sklepach ogrodniczych. Nabędziemy tam zarówno ozdobne schody ogrodowe, stylowe mury tarasowe, trejaże, portyki, jak też i stylizowane groty, oranżerie czy tarasy widokowe (belwedery).

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć
Chciałbyś wypróbować technologię smart w swoim domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Postaw na inteligentne sterowanie oświetleniem. Nawet jedn...
Czytaj więcej

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?
Ponieważ ścieżki wytyczone i utwardzone brukowaną nawierzchnią służą do poruszania się również po zapadnięciu zmroku, przydatne będzie ich oświetlenie...
Czytaj więcej

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?
Ogród służy nam nie tylko za dnia, ale również wieczorem i w nocy, a jego urokliwa sceneria jest plastyczną ilustracją długich konwersacji. Dodamy pos...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ogród z nutką barokowego przepychu