Produkty

Ogródek użytkowy czy ogródek rekreacyjny?

Ogródek użytkowy czy ogródek rekreacyjny?

Coraz więcej osób rezygnuje z ogródka użytkowego, który kojarzy się nam najczęściej ze sztampowymi prostokątnymi grządkami, na rzecz prostego i schludnego ogródka rekreacyjnego. Osoby te wychodzą z założenia, że czas, który spędzają w swoim przydomowym ogródku czy działce, powinien służyć jednie wypoczynkowi i relaksowi. Zwolennicy działek użytkowych są natomiast zdania, że uprawa i własnoręczne zebranie plonów jest podstawowym i słusznym celem prowadzenia ogródka czy też działki.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która ze stron ma rację, ponieważ każdy indywidualnie dostosowuje i aranżuje ogródek, mający zaspokoić jego potrzeby.

rekreacja i uprawa w ogrodzieOgródek rekreacyjny

Zwolennicy działek zaadaptowanych jedynie w celach wypoczynkowych wychodzą z założenia, że powszechny dostęp do warzyw i owoców (w marketach lub na targu), zwalnia ich z obowiązku prowadzenia tradycyjnego ogródka. Poza podstawowymi pracami związanymi z pielęgnacją trawnika czy krzewów ozdobnych, nie muszą oni martwić się co sezonowymi pracami związanymi z przygotowaniem grządek, plewieniem, uprawą czy zbiorami. Do zwolenników ogródków tego typu należą najczęściej ludzie młodzi, dla których ten niekiedy niewielki kawałek trawnika staje się odskocznią od życia codziennego i ma służyć jedynie jako miejsce wypoczynku.

Ogródek użytkowy

W dobie rozwoju świadomości kulinarnej wśród społeczeństwa, istnieje wiele osób ceniących sobie zbiory warzyw i owoców z własnej uprawy. Coraz częściej, poza osobami uprawiającymi tradycyjne odmiany warzyw i owoców, można spotkać takie, które decydują się na uprawę szerokiej gamy ziół czy też niespotykanych i egzotycznych odmian owoców i warzyw. Zwolennicy ogródków użytkowych to świadomi konsumenci, którzy cenią sobie produkty z własnej uprawy.

Istnieją także osoby, które traktują pracę w ogródku użytkowym czysto hobbystycznie, a staranna jego pielęgnacja i regularna praca jest sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Jeśli nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy jesteśmy zwolennikami prowadzenia ogródka użytkowego czy też rekreacyjnego, to najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie kompromis, czyli połączenie estetycznej przestrzeni rekreacyjnej z możliwością zaadaptowania z w niej miejsca na grządki lub krzewy owocowe.

Ogródek użytkowo-rekreacyjnyogródek uprawny

Idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie kontakt z naturą i chcących stworzyć przestrzeń będącą jednocześnie miejscem odpoczynku oraz miejscem na uprawę ulubionych ziół, warzyw lub owoców - estetycznie zagospodarowanym i komponującym się z całym ogrodem.

Różnorodne oczekiwania względem ogródka znajdują odzwierciedlenie w sposobie jego aranżacji i zagospodarowania. Jest to indywidualne i spersonalizowane miejsce, zaspokajające potrzeby każdego użytkownika ogródka. Ważne jest również to, że każdą działkę w dowolnej chwili można dostosować do  oczekiwań jej właściciela.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Czym skracać trawnik? Alternatywy dla tradycyjnych kosiarek

Czym skracać trawnik? Alternatywy dla tradycyjnych kosiarek
Korzystanie z tradycyjnych kosiarek często może być problematyczne. Jedni narzekają na zbyt głośne działanie kosiarek spalinowych i uwalnianie przez n...
Czytaj więcej

Koszenie trawy przed zimą – kiedy powinno się odbyć?

Koszenie trawy przed zimą – kiedy powinno się odbyć?
Dbałeś o trawnik przez cały rok, robiąc wszystko, aby prezentował się estetycznie? Pozwól mu odpocząć w porze zimowej. Aby trawnik bujnie rozkr...
Czytaj więcej

Mulczowanie trawnika – co to jest i kiedy należy je wykonać?

Mulczowanie trawnika – co to jest i kiedy należy je wykonać?
Mulczowanie trawnika stało się ostatnio bardzo popularne, głównie ze względu na walory ekologiczne i praktyczne. Dzięki temu zabiegowi trawa zo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ogródek użytkowy czy ogródek rekreacyjny?