Produkty

Op-art – jak wykorzystać go we wnętrzach?

Op-art – jak wykorzystać go we wnętrzach?

Op-art (wizualizm) to sztuka, której zadaniem jest oddziaływanie na nasz zmysł wzroku. Wykorzystuje się tutaj powtarzalne kształty, a także kontrastowe zestawienia kolorystyczne, np. czerń i biel czy czerń i czerwień. Styl ten znalazł także zastosowania w aranżacji wnętrz. Jego elementy mają za zadanie ożywienie przestrzeni i uzyskanie wrażenia ruchu.

Więcej o op-arcie

Nazwa wywodzie się od angielskiego optical art i w dosłownym tłumaczeniu oznacza sztukę optyczną. Jej zadaniem jest oddziaływanie na nasz zmysł wzroku, które dokonuje się poprzez wykorzystanie powtarzanych wielokrotnie figur geometrycznych czy linii, które przypominają obrazy przesuwające się w kalejdoskopie. W op-arcie spotykamy optyczne złudzenia i tworzenie pozornej trójwymiarowości oraz ruchu. Potęgowane są one przez zastosowanie kontrastujących ze sobą, wyrazistych barw. Kompozycjom tego typu często towarzyszą dodatkowe efekty świetlne, np. migotanie. Op-art wykorzystywany jest w aranżacji wnętrz na wiele sposobów, może zagościć w różnych pomieszczeniach i w odmiennych formach.

wnętrze inspirowane op artemJak wykorzystać op-art we wnętrzach

Jeśli chcemy ożywić nasze wnętrze i dodatkowo zyskać hipnotyzującą wzrok dekorację, warto wprowadzić do pomieszczeń elementy stylu op-art. W jaki sposób możemy to zrobić?

Op-art w przeważającej mierze wykorzystywany jest na ścianach. Tutaj do wyboru mamy wiele możliwości – od tapet z geometrycznymi wzorami pokrywającymi w całości nasze ściany, po oprawione w ramy obrazy, które dyskretnie wprowadzają do pomieszczenia wrażenie dynamiki.

Tapety w stylu op-art występują w wielu kolorach i odcieniach, a także zdobione są różnorodnymi wzorami. Możemy też odejść od kontrastowych barw i wybrać polaczenia pastelowe, które pozwolą na uzyskanie mniej intensywnego efektu.

Op-art znajdziemy także na fototapetach, którymi możemy nadać trójwymiarowości chociażby drzwiom czy wybranym fragmentom ściany. Dzięki nim z łatwością uzyskamy na wybranych płaszczyznach złudzenie wciągającego nas wiru, zwężającego się tunelu, wklęsłości czy wypukłości. Fototapety możemy zastąpić także mniejszymi i bardziej dyskretnymi naklejkami.

Nowoczesnym i modnym obecnie rozwiązaniem jest zastosowanie glazury w stylu op-art. W ultramodernistycznych łazienkach sprawdzą się czarno-białe kafle, jednak nie ułożone w szachownicę, ale z nadrukowanymi op-artowymi wzorami. Tutaj warto tez postawić na dodatek czerwieni czy błękitu. Tego typu glazura łazienkowa sprawdzi się zarówno na ścianach, jak i na podłogach.poduszka Cyklon castorama

Wiecznie modne połączenie czerni i bieli zostało wykorzystane na typowo dekoracyjnych obrazach, gdzie abstrakcyjne wzory pojawiają się na różnych płaszczyznach i w rozmaitych kompilacjach. Aby dodatkowo urozmaicić efekt dekoracyjny, możemy zdecydować się na tryptyk: złożony z trzech osobnych elementów, które, połączone ze sobą, tworzą spójną całość.

Op-art spotykamy również na takich akcesoriach, jak: kubki, filiżanki, pudełka, pojemniki czy donice. Jeśli więc zależy nam na niewielkich dodatkach, które ożywią nasze wnętrze, warto zdecydować się na ozdobione abstrakcyjnymi, geometrycznymi wzorami.

Op-artowe wzory znajdziemy również na tkaninach – np. dywanach czy meblowej tapicerce. Możemy ozdobić nimi także meble – szafki, krzesła, komody czy stoliki.

Pamiętajmy jednak, by ze stylu op-art czerpać rozważnie i z umiarem. Jego elementy są bowiem bardzo wyraziste, a ich nadmiar spowoduje, że zamiast nieszablonowej dekoracji, uzyskamy w efekcie wrażenie chaosu i przesytu.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Motywacyjne plakaty jako sposób na ozdobę ścian

Motywacyjne plakaty jako sposób na ozdobę ścian
Po dodatkach w mieszkaniu poznajemy, co mieszkańcom w duszy gra. Pomysły na przyozdobienie ścian mnożą się. W dekoracji było już niemal wszystko – poc...
Czytaj więcej

Jak ozdobić ścianę nad łóżkiem?

Jak ozdobić ścianę nad łóżkiem?
O dekoracji wnętrz myślimy już podczas ich wykańczania, jednak nie zawsze etap ten pozwala na uzyskanie efektu, o jakim marzymy. Znakomicie w roli ozd...
Czytaj więcej

W jakim stylu urządzić mieszkanie – przegląd możliwości

W jakim stylu urządzić mieszkanie – przegląd możliwości
Modny od dłuższego czasu styl skandynawski, nowoczesny minimalizm, a może wnętrze industrialne? Jeśli żadna z tych propozycji nam nie odpowiada, ale w...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Op-art – jak wykorzystać go we wnętrzach?