Produkty

Osłona przeciwsłoneczna w ogrodzie zimowym

Osłona przeciwsłoneczna w ogrodzie zimowym

Ogród zimowy to nie tylko wyjątkowe miejsce na relaks, ale i przestrzeń, którą możemy zapełnić mnóstwem roślin. Dzięki takiemu pomieszczeniu będziemy mogli cieszyć się soczystą zielenią i zapachem kwiatów przez cały rok. Jednak całkowite przeszklenie ścian i sufitów niesie za sobą także występowanie silnego promieniowania słonecznego, które nie zawsze będzie odpowiednie dla hodowli roślin ani przyjemne dla nas.

zacieniony ogród zimowyOgród zimowy jest zazwyczaj wbudowany w bryłę naszego domu i stanowi swoistą granicę między mieszkaniem a ogrodem. Pomieszczenie to z założenia ma być całkowicie przeszklone, tak aby wpadało do niego jak najwięcej światła i aby sprawiało wrażenie otwartej przestrzeni, która przechodzi w otoczenie. Może ono pomóc nam w utrzymaniu dobrego bilansu cieplnego w domu przez cały rok, na co wpływ ma usytuowanie względem stron świata i to, czy jest dogrzewany i wyposażony w dodatkową ścianę oddzielającej ogród zimowy od przestrzeni mieszkalnej. Aby zarządzać przepływem ciepła i intensywnością ogrzewania tego miejsca przez słońce, już w trakcie projektowania zielonego salonu powinniśmy uwzględnić obecność bariery chroniącej przed nadmiernym promieniowaniem. O ile zimą każdy, najmniejszy promyk słońca ma znaczenie i chcemy go zatrzymać, o tyle latem klimat w ogrodzie zimowym może być nie do zniesienia – i dla nas, i dla roślin.

Osłony zewnętrzne

Wśród osłon zewnętrznych, które możemy zastosować w naszych ogrodach zimowych, są rolety, markizy i żaluzje fasadowe. Przeciwdziałają nagrzewaniu się szyby, co skuteczniej chroni przed przenikaniem zbyt dużej ilości ciepła do wnętrza. Dostępne na rynku rolety i markizy są konstruowane z różnych materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, zazwyczaj steruje się nimi za pomocą pilota. Mnogość ich wzorów i kolorów pozwoli nam dopasować odpowiednie do fasady naszego domu. Możemy je zastosować zarówno na szklanym dachu zimowego ogrodu, jak i na jego pionowych ścianach. Markizy są zazwyczaj duże, więc mogą osłonić jednocześnie całą oszkloną przestrzeń, jeżeli jednak chcemy pokryć tylko wybrane szyby, to lepszym rozwiązaniem będą rolety. Na szklane ściany natomiast najlepiej nadają się żaluzje – mają tę przewagę nad innymi osłonami, że można za ich pomocą kontrolować ilość wpuszczanego światła. Pomogą nam one także w zachowaniu prywatności, jeśli nasz ogród zimowy nie jest wystarczająco dobrze schowany przed widokiem sąsiadów lub przechodniów.

Osobny rodzaj osłon zewnętrznych mogą stanowić drzewa i krzewy rosnące w pobliżu naszego ogrodu zimowego. Wysokie, dobrze rozgałęzione drzewa liściaste będą naturalną ochroną przed słońcem w lecie, zimą natomiast swobodnie przepuszczą jego promienie przez swoje nagie gałęzie. Pokrycie dachu i ścian ogrodu zimowego winobluszczem również pozwoli na uzyskanie przyjemnego cienia i chłodu w cieplejsze miesiące roku, a w zimowe pozwoli cieszyć się słońcem. Dodatkowo jesienią jego liście zmieniają kolor na intensywną, bordową czerwień, co dodaje żywej przesłonie funkcję dekoracyjną.

Osłony wewnętrzne

W przypadku rozwiązań przeciwsłonecznych, które można zastosować wewnątrz naszego ogrodu zimowego, nasz wybór ograniczony jest do rolet i żaluzji. Jeśli mająrolety i zasłony w ogrodzie zimowym osłaniać szklany sufit – będą potrzebowały zamontowania prowadnic, które umożliwią ich zamocowanie na zakrzywionych połaciach dachowych. Zarówno rolety do osłaniania ogrodów zimowych, jak i żaluzje są ogólnie dostępne, wykonuje się je z materiałów odpornych na wilgoć, która może często powstawać w wypełnionym roślinami pomieszczeniu. W przypadku ścian możemy zastosować te same rozwiązania, które są wykorzystywane do osłaniania okien i drzwi w normalnych pomieszczeniach. Inną skuteczną formą uniknięcia przegrzania ogrodu zimowego jest zamocowanie przezroczystych folii z tworzywa sztucznego, które są pokryte warstewką metalu odbijającego promienie słoneczne. W zimie taka folia kumuluje ciepło i nie daje mu uciec, zatrzymując je we wnętrzu.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!
Rolety to praktyczny element wystroju wnętrza, który pomoże Ci ochronić się przed dużym natężeniem słońca oraz niepożądanym wzrokiem oczu z zew...
Czytaj więcej

Rolety DIY

Rolety DIY
Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekorac...
Czytaj więcej

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?
Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Osłona przeciwsłoneczna w ogrodzie zimowym