Co to jest ostrze trapezowe?
Jak sama nazwa wskazuje klinga takiego ostrza ma kształt trapezu. Umieszcza się ją w obudowie nożyka do cięcia. Może być na stałe wysunięta z korpusu lub chowana. Ostrze trapezowe z obu stron jest zakończone tak samo – kiedy pod wpływem użytkowania z jednej strony stępi się, możemy je przełożyć i stosować jego ostrą część.
Wykorzystanie ostrzy trapezowych
Znajdują zastosowanie podczas prac remontowych, wykończeniowych, budowlanych, serwisowych. Nie powinno ich zabraknąć w samochodzie i domowej skrzynce na narzędzia. Oto liczne zastosowania nożyków z ostrzem trapezowym:
- docinanie wykładzin,
- przecinanie tapet,
- wycinanie szablonów,
- pakowanie przesyłek,
- zdejmowanie izolacji z kabli,
- przycinanie wykładziny dywanowej, gumowej, linoleum,
- docinanie cienkich płyt gipsowo-kartonowych,
- rękodzieło, majsterkowanie, prace DIY.
Jaki materiał ostrza jest najlepszy?
Ostrza ze stali bimetalicznej (stopowej) są bardziej odporne na tępienie się niż ze zwykłej stali. Mają też wyższą wytrzymałość na zginanie, a co za tym idzie – na łamanie się. Za bardzo skuteczne uważa się ostrza z tlenu cyrkonu (ZrO2). Są do dziesięciu razy bardziej trwałe niż stalowe ostrza i są całkowicie odporne na korozję, dzięki czemu mogą być używane w miejscach o znacznej wilgotności. Nie wytwarzają iskier przy cięciu i nie przewodzą prądu elektrycznego. Są też bardzo odporne na wysokie temperatury. Nadają równą linię cięcia i chronią materiał przed strzępieniem się. Ich cena jest zdecydowanie wyższa niż ostrzy trapezowych ze stali.
Nóż z ostrzem trapezowym – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Możemy wybierać spośród nożyków z korpusem z tworzywa sztucznego (lżejsze modele) lub metalowym (cięższe, masywniejsze egzemplarze). Jeśli pracujemy w trudnych warunkach, zorientujmy się, który nożyk jest odporny na uderzenia i temperaturę. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo obsługiwania takiego nożyka. Antypoślizgowe zabezpieczenia w postaci gumowych lub silikonowych nakładek sprawiają, że narzędzie będzie nam pewniej trzymać w dłoni. Zwróćmy uwagę, jak blokowana jest klinga i na czym polega system wymiany ostrza. Mechanizmem blokowania może być suwak, przycisk lub pokrętło – najważniejsze jest to, aby gwarantował stabilność.
Czy wiesz, że? Pracę ułatwią nam nożyki, w których ostrze może być zatrzymane w różnych pozycjach – wtedy możemy łatwiej kontrolować głębokość cięcia. |
Zapas ostrzy
Dodatkowe ostrza dołączone do kompletu zapewnią zapas przydatny podczas wielu prac. Niektóre noże mają magazynek we wnętrzu korpusu, co jest wygodnym rozwiązaniem – zapas ostrzy będziemy mieć zawsze przy sobie. Dodatkowe klingi możemy zawsze dokupić – już na etapie wyboru noża zorientujmy się, czy taka ewentualność jest możliwa.