Produkty

Ostrza trapezowe – wybór i zastosowanie

Ostrza trapezowe – wybór i zastosowanie

Ostrza trapezowe to jedne z najpopularniejszych ostrzy wykorzystywanych podczas remontu, pracy w warsztacie i majsterkowaniu. Są uniwersalne i pozwalają łatwo przeciąć większość materiałów. Kiedy możemy wykorzystać ostrza trapezowe? Jakie nożyki wybrać, aby zapewnić sobie wygodną i bezpieczną pracę?

ostrza trapezoweCo to jest ostrze trapezowe?

Jak sama nazwa wskazuje klinga takiego ostrza ma kształt trapezu. Umieszcza się ją w obudowie nożyka do cięcia. Może być na stałe wysunięta z korpusu lub chowana. Ostrze trapezowe z obu stron jest zakończone tak samo – kiedy pod wpływem użytkowania z jednej strony stępi się, możemy je przełożyć i stosować jego ostrą część.

Wykorzystanie ostrzy trapezowych

Znajdują zastosowanie podczas prac remontowych, wykończeniowych, budowlanych, serwisowych. Nie powinno ich zabraknąć w samochodzie i domowej skrzynce na narzędzia. Oto liczne zastosowania nożyków z ostrzem trapezowym:

- docinanie wykładzin,
- przecinanie tapet,
- wycinanie szablonów,
- pakowanie przesyłek,
- zdejmowanie izolacji z kabli,
- przycinanie wykładziny dywanowej, gumowej, linoleum,
- docinanie cienkich płyt gipsowo-kartonowych,
- rękodzieło, majsterkowanie, prace DIY.

Jaki materiał ostrza jest najlepszy?nóż trapezowy

Ostrza ze stali bimetalicznej (stopowej) są bardziej odporne na tępienie się niż ze zwykłej stali. Mają też wyższą wytrzymałość na zginanie, a co za tym idzie – na łamanie się. Za bardzo skuteczne uważa się ostrza z tlenu cyrkonu (ZrO2). Są do dziesięciu razy bardziej trwałe niż stalowe ostrza i są całkowicie odporne na korozję, dzięki czemu mogą być używane w miejscach o znacznej wilgotności. Nie wytwarzają iskier przy cięciu i nie przewodzą prądu elektrycznego. Są też bardzo odporne na wysokie temperatury. Nadają równą linię cięcia i chronią materiał przed strzępieniem się. Ich cena jest zdecydowanie wyższa niż ostrzy trapezowych ze stali.

Nóż z ostrzem trapezowym – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Możemy wybierać spośród nożyków z korpusem z tworzywa sztucznego (lżejsze modele) lub metalowym (cięższe, masywniejsze egzemplarze). Jeśli pracujemy w trudnych warunkach, zorientujmy się, który nożyk jest odporny na uderzenia i temperaturę. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo obsługiwania takiego nożyka. Antypoślizgowe zabezpieczenia w postaci gumowych lub silikonowych nakładek sprawiają, że narzędzie będzie nam pewniej trzymać w dłoni. Zwróćmy uwagę, jak blokowana jest klinga i na czym polega system wymiany ostrza. Mechanizmem blokowania może być suwak, przycisk lub pokrętło – najważniejsze jest to, aby gwarantował stabilność.

Czy wiesz, że?

Pracę ułatwią nam nożyki, w których ostrze może być zatrzymane w różnych pozycjach – wtedy możemy łatwiej kontrolować głębokość cięcia.

ostrze trapezoweZapas ostrzy

Dodatkowe ostrza dołączone do kompletu zapewnią zapas przydatny podczas wielu prac. Niektóre noże mają magazynek we wnętrzu korpusu, co jest wygodnym rozwiązaniem – zapas ostrzy będziemy mieć zawsze przy sobie. Dodatkowe klingi możemy zawsze dokupić – już na etapie wyboru noża zorientujmy się, czy taka ewentualność jest możliwa.

Data publikacji: 30.10.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże precyzyjne i specjalistyczne

Jaki nóż dla majsterkowicza? Wybieramy noże precyzyjne i specjalistyczne
Jaki nóż wybrać do warsztatu do precyzyjnego cięcia papieru? Na czym poleca działanie noża do cięcia szkła? Ułatwiamy wybór noży dla maj...
Czytaj więcej

Przegląd narzędzi do cięcia i obróbki

Przegląd narzędzi do cięcia i obróbki
Noże, pilniki, dłuta, nożyce do blachy, skrobaki i piły to podstawowe narzędzia, które służą do cięcia i obróbki różnego rodzaju materiałów. Są niezbę...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ostrza trapezowe – wybór i zastosowanie