Oświetlenie ogrodowe wokół domu pełni wiele funkcji, przede wszystkim umożliwia bezpieczne poruszanie się po działce po zmroku, jest jednym z elementów podnoszących bezpieczeństwo domu w nocy, podkreśla piękno ogrodowych detali i różnych elementów architektury domu. Niemniej zbyt mocne i źle zlokalizowane źródło światła może zakłócać wypoczynek właścicieli domu i ich sąsiadów oraz szkodzić roślinom i ptakom. Biorąc pod uwagę powyższe względy w trakcie projektowania oświetlenia wokół domu powinniśmy znać kilka zasad dotyczących wyboru i lokalizacji źródeł światła:
Różne części ogrodu powinny być odmiennie oświetlone:
- Lampy ogrodowe w zależności od ich rodzaju zapewniają odmienny rodzaj światła (np. światło twarde które uwydatnia zarys i fakturę przedmiotów- lampy halogenowe, światło miękkie, które rozprasza cienie i podkreśla kolory-lampy z kloszami)
- Opracowując projekt oświetlenia ogrodu i frontu domu (poprzez architekta krajobrazu lub samodzielnie) należy zawsze współpracować z elektrykiem
Lampy stosowane na zewnątrz powinny posiadać znak bezpieczeństwa B i stopień ochrony IP minimum 65 (odporność na działanie czynników zewnętrznych). Bardzo ekologicznym rozwiązaniem jest wyposażenie ogrodowej instalacji w automatyczne włączniki czasowe oraz czujki zmierzchowe lub oprawy z czujnikiem ruchu. Przemawia za tym argument oszczędności energii ale także praktyczne podejście do naszych potrzeb-nie wszystkie lampy muszą palić się przez całą noc, zwłaszcza te dekoracyjne. Do oświetlenia stałego lepiej używać energooszczędnych lamp LED, lamp matalohalogenkowych lub sodowych a tam gdzie zapalmy światło na krótko-tradycyjnych żarówek. Oświetlenie solarne wyposażone w baterie słoneczne pozwolą nam uniknąć konieczności rozprowadzania kabli po całym ogrodzie. Lampy solarne dają jednak słabsze światło.
Strefę frontową domu najlepiej oświetlić reflektorem o dużej mocy lub lampą zamocowaną nie niżej niż 180 cm nad poziomem ziemi aby jak największa powierzchnia była ogarnięta światłem. Jeśli do drzwi wejściowych prowadzą schody dla bezpieczeństwa można wbudować lampy w stopnie lub w ścianę po bokach stopni. W sytuacji gdy strefa wejściowa jest blisko bramy wjazdowej wystarczą 3 źródła światła-2 po bokach bramy i jedno nad frontowymi drzwiami. Gdy podjazd jest oddalony od budynku stosuje się punktowe światła kierujące do wejścia do domu ale tez i garażu. Mogą to być płaskie lampki wmontowane w nawierzchnię ale w zimie się nie sprawdzają gdy jest dużo śniegu i wtedy lepszym rozwiązaniem są lampy słupkowe.
Strefa ogrodowa czyli taras lub miejsce wydzielone na wypoczynek i ogrodowe party można oświetlić jednym mocnym źródłem światła (gdy taras jest zadaszony i można umieścić lampę wiszącą u powały daszku) lub bocznymi lampami zainstalowanymi na ścianie budynku. Dodatkowe światło zapewnić mogą lampy słupkowe wbite w trawnik lub płaskie-wbudowane w nawierzchnię trawnika, szczególnie przydatne wzdłuż ścieżek. Wodne oczko ogrodowe uwydatnić najlepiej montując wokół niego kilka reflektorków oraz na jego nawierzchni lampy pływające lub podwodne. Małe reflektorki pięknie podświetlą krzewy -od dołu lub z boku, drzewa – też od dołu.