Produkty

Oświetlenie ogrodowe – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie ogrodowe – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w ogrodzie pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Najlepiej jest je planować na etapie projektowania architektury ogrodu.

słupek ogrodowyPlanując oświetlenie ogrodowe należy uwzględnić wszystkie instalacje, które przebiegają w ogrodzie lub dopiero się w nim pojawią (m.in. instalację elektryczną, telefoniczną, wodną, gazową), jak również określić wielkość roślin posadzonych w ogrodzie (po czasie może okazać się, że krzewy i drzewa zasłonią oświetlenie). Musimy też wiedzieć, co chcemy oświetlić. 

Światłem najlepiej eksponować:

- rośliny – oświetleniem warto wyeksponować rośliny całoroczne, a także te o oryginalnym kształcie lub kolorze. Światło powinno być zainstalowane na linii roślina–człowiek.

- obiekty architektoniczne (taras, altana) – takie miejsca należy oświetlić w płaszczyźnie pionowej i poziomej, tak żeby doświetlone były stół i twarze osób przy nim siedzących. Światło nie może jednak oślepiać, dlatego stosujemy subtelne oświetlenie o barwie zbliżonej do naturalnej. Optymalnym rozwiązaniem jest oświetlenie boczne w połączeniu z oświetleniem padającym na sufit (unikamy oświetlenia górnego).

- obiekty architektury wodne – w przypadku oczka wodnego możemy oświetlać powierzchnię wody, brzeg oczka z roślinami lub rośliny znajdujące się w wodzie (w przypadku dużych zbiorników wodnych oświetlenie montujemy na dnie). Fontannę warto podświetlić od dołu lub zastosować lampy pływające.

- trakty komunikacyjne – wszelkie ścieżki w ogrodzie najlepiej jest oświetlić równomiernie, tak żeby widoczne było całe przejście. W tej roli atrakcyjnie prezentuje się światło przemieszczające się po powierzchni.

oprawa ogrodowa BloomaSposoby oświetlania:

- od dołu – zyskujemy efekt podświetlonych liści i cieni przez nie rzucanych. Ten sposób oświetlania dobrze sprawdza się w przypadku żywopłotów, krzewów i drzew. Zazwyczaj montuje się je w podłożu lub wykorzystuje się niskie reflektory. Atmosferę tajemniczości osiągniemy, wybierając źródła światła o małym natężeniu.

- od góry – uwydatniamy podświetlane fragmenty (umieszczenie oświetlenia na koronie drzew spowoduje wrażenie świecącego księżyca, żeby spotęgować efekt można zainstalować światło o niebieskiej barwie).

- z przodu – ten rodzaj oświetlenia najlepiej sprawdza się w przypadku roślin lub rzeźb, za którymi znajduje się płaska powierzchnia, np. ściana – w ten sposób możemy bawić się cieniem.

- z tyłu – umieszczenie źródła światła z tyłu powoduje oświetlenie wyłącznie konturów – oświetlany element znajduje się niejako w świetlistej kuli, ale sam nie jest widoczny.

- perspektywicznie – za pomocą tej metody możemy dozować natężenie światła (pozwala to na eksponowanie poszczególnych fragmentów ogrodu). Pamiętajmy, że najbardziej należy oświetlić tło – części znajdujące się bliżej oświetlamy mniej intensywnie.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć
Chciałbyś wypróbować technologię smart w swoim domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Postaw na inteligentne sterowanie oświetleniem. Nawet jedn...
Czytaj więcej

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?
Ponieważ ścieżki wytyczone i utwardzone brukowaną nawierzchnią służą do poruszania się również po zapadnięciu zmroku, przydatne będzie ich oświetlenie...
Czytaj więcej

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?
Ogród służy nam nie tylko za dnia, ale również wieczorem i w nocy, a jego urokliwa sceneria jest plastyczną ilustracją długich konwersacji. Dodamy pos...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
02.10.2016
Rozświetlony ogród jest super, ale teraz musze przerzucić wszystkie oprawy na źródła LED, bo finansowo to można nie wydolić.

Ocena i komentarz dla:

Oświetlenie ogrodowe – jak je odpowiednio dobrać?