Produkty

Oświetlenie w łazience funkcjonalność i estetyka

Oświetlenie w łazience funkcjonalność i estetyka

Remont łazienki polegający na modernizacji którejkolwiek z instalacji, jakie się w niej znajdują, jest dobrą okazją do poprawienia stanu jej oświetlenia. Oprócz tego że oprawy powinny współgrać z aranżacją wnętrza, barwa źródeł światła i ich siła powinny pomagać nam w codziennym szykowaniu się do wyjścia z domu do pracy. Na co zwrócić uwagę przed próbą świateł w nowej odsłonie łazienki i zainaugurowaniem kolejnego sezonu kosmetycznego?

oświetlenie w łazienceWzrost popularności nowych technologii wykorzystywanych do budowy źródeł oświetlenia wyznacza nowy etap w projektowaniu oświetlenia pomieszczeń łazienkowych. W tych miejscach nie wszystkie dokonania nowoczesnej techniki zdobyły sobie ugruntowaną pozycję, co związane było na przykład z ograniczeniami sprawnościowymi nowych źródeł światła. W łazience, pomieszczeniu, którego używamy często, nawet kilkunastosekundowe oczekiwanie na rozbłyśnięcie neonówki pełną mocą jest zbyt długie, co przekłada się na brak komfortu. Z kolei wybór odpowiedniej oprawy świetlnej do środowiska trwale lub czasowo zawilgoconego związany był z koniecznością zastosowania urządzeń uprzednio zabezpieczonych przed skutkami kontaktu z bryzgami wody i parą wodną w powietrzu. Spośród dostępnych opraw nie wszystkie spełniały te wymagania.

Jak zrobić dobry makijaż?

A jednak różnice między łazienkami sprzed kilku dekad i współczesnymi ich wydaniami są widoczne gołym okiem od razu po włączeniu oświetlenia. Po pierwsze i najważniejsze – z pomieszczeń tych zniknęły standardowe żarówki. W tym wypadku ich duże zapotrzebowanie na energię służącą do skutecznego oświetlenia wnętrza było tylko jednym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się je wymienić. Kolejnym była niezadowalająca jakość światła, jakie emitowały. Jego żółty odcień utrudniał przeprowadzenie zabiegów kosmetycznych takich jak nałożenie makijażu, do którego dobór specyfików o danym odcieniu okazywał się po wyjściu z domu mniej lub bardziej nietrafiony.

Z tego względu w łazienkach stosuje się takie źródła światła, które w daleko bardziej rzeczywisty sposób odwzorowują barwy widziane w naturalnych warunkach. Do tego celu lepsze okazały się żarówki wykorzystujące technologię LED. Jeśli nie jesteśmy przekonani do zimnej tonacji białego światła ledowego, wystarczy że wybierzemy oświetlenie o nieznacznie ocieplonej temperaturze barwowej (na przykład 2 700 K) lub zastosujemy białe oświetlenie (o wyższej temperaturze barwowej wyrażanej w Kelwinach) tylko w newralgicznym punkcie łazienki, czyli w najbliższym sąsiedztwie lustra.

oprawa halogenowaPo pierwsze bezpieczeństwo, po drugie estetyka

Niezależnie od zmieniających się trendów aranżacyjnych ważne jest stosowanie opraw oświetleniowych odpowiednio zabezpieczonych przed kontaktem z wilgocią i wodą. Im bliżej umieszczamy je w pobliżu stref mokrych – brodzika, wanny, kabiny prysznicowej – tym większą wartością IP – a konkretnie drugiej z podanych cyfr, oznaczającej wodoszczelność – powinny charakteryzować się kinkiety, lampy i inne oprawy świetlne. Wybór opraw spełniających to kryterium jest obecnie tak szeroki, że znaleźć możemy ich kształty, kolory i użyte do wykonania materiały, które nie tylko dopełnią stworzoną przez nas aranżację, ale i wyeksponują te spośród elementów, które naszym zdaniem na to zasługują.

Czy zdecydujemy się na minimalizm z oszczędnymi w zdobienia oprawami w metalicznych barwach, czy pełną złoceń stylizację na łazienkę pałacową z miedzianą wolnostojącą wanną i kinkietami o kształtach przywodzących na myśl bogate w ornamenty kandelabry, odpowiednio dobrane oświetlenie to nie tylko sam wygląd opraw, ale – podobnie jak wyżej w przypadku łazienkowego lustra – odpowiednia temperatura barwowa. O ile nastawienie na nowoczesną oszczędność stylistycznego wyrazu współgra z zastosowaniem opraw wykorzystujących światło chłodne, o tyle trudno sobie wyobrazić, aby takie samo znalazło się w pełnym złoceń pomieszczeniu. W tym drugim z powodzeniem sprawdzą się standardowe żarówki, które choć przypominają swoje odpowiedniki sprzed lat, wykonane współcześnie przejęły wspólną cechę oświetlenia jarzeniowego i ledowego, jakim jest energooszczędność.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Plafony i kinkiety – jak wykorzystać je w łazience?

Plafony i kinkiety – jak wykorzystać je w łazience?
Łazienka jest pomieszczeniem, w którym królują kinkiety i plafony. Pozwalają budować przytulną atmosferę, nie rażą intensywnym światłem ...
Czytaj więcej

Oświetlenie LED w łazience – przegląd technologii i opraw

Oświetlenie LED w łazience – przegląd technologii i opraw
Diody LED to obecnie najciekawsza i najlepiej rozwijająca się technologia w świecie oświetleniowym. Wykorzystujemy je już nie tylko w roli kolorowych ...
Czytaj więcej

Oświetlenie łazienki – jaką lampę sufitową wybrać?

Oświetlenie łazienki – jaką lampę sufitową wybrać?
Oświetlenie łazienki to ważny element aranżacji wnętrza. Poza funkcją użytkową może pełnić też rolę dekoracyjną, stanowiąc elegancki dodatek do elemen...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
26.06.2014
test !!!

Ocena i komentarz dla:

Oświetlenie w łazience funkcjonalność i estetyka