Produkty

Ozdoba na szafkę wykonana w technice decoupage – krok po kroku

Ozdoba na szafkę wykonana w technice decoupage – krok po kroku

Technika decoupage, pozwala na szybkie, niedrogie i samodzielne odnowienie wybranych mebli. Dzięki niej możemy stworzyć szafki, jakich nie znajdziemy w żadnym sklepie.

Zalety techniki decoupage

Techniką decoupage możemy ozdobić meble zupełnie nowe, świeżo zrobione czy kupione, albo  odnowić sprzęty stare poprzez wystylizowanie i nadanie im charakteru. Dzięki zastosowaniu tej metody możemy także stworzyć harmonijny komplet i stylowy wystrój z zupełnie przypadkowych sprzętów.

Do wykonania zdobień decoupage nie potrzebujemy kosztownych materiałów, ani szczególnych artystycznych uzdolnień. Wystarczy mieć pomysł, gust i nieco cierpliwości. Dobrze wykonane dekoracje decoupage mogą stanowić dzieła sztuki, jakie niejednokrotnie spotykamy w historii kultury. W czasach bliższych współczesności uznane dzieła przy pomocy decoupage'u wykonywał Pablo Piccasso czy jego największy konkurent, Henri Matisse.

DecoupageNiezbędne narzędzia i materiały

Jeśli mamy już mebel wytypowany do ozdobienia, powinniśmy przygotować do decoupage  nastepujące materiały i narzędzia:

- motywy do nanoszenia – czyli wycinanki (decouper z francuskiego znaczy wycinać); mogą pochodzić ze specjalnych kupnych papierów lub serwetek, z wycinków magazynów, wydruków komputerowych, a nawet fotografii czy obrazów,

- klej do decoupage'u lub inny (typu wikol), można też wykorzystać w roli kleju białko jaj,

- farby akrylowe, lateksowe lub inne – nawet zwykłe emulsje,

- lakier do utrwalenia powierzchni,

- nożyczki, nóż do tapet, żyletka, pędzle, packi z gąbki, waciki, patyczki kosmetyczne, chusteczki jednorazowe, ewentualnie taśma klejąca malarska dla miejscowego zabezpieczenia powierzchni.

 Jak działamy krok po kroku?

1. Należy określić, jaki typ dekoracji chcemy umieścić na naszej szafce (ewentualnie i na innych sprzętach) i zaopatrzyć się w odpowiednie wzory. Najprościej będzie skorzystać z bogatego zasobu specjalnych bibułkowych serwetek czy dekoracyjnych papierów dostępnych w sklepach dla amatorów decoupage'u. Wycinamy wytypowane wzory bądź elementy.

2. Wyrównujemy powierzchnię – jeśli nasza szafka jest ze świeżego litego drewna,  powinniśmy ją wygładzić papierem ściernym i dobrze wyrównać. Jeżeli nie jest to powierzchnia nowa – trzeba ją wyszlifować i doprowadzić do jednolitości i gładkości, czasem należy także zdjąć zniszczoną warstwę. Tapeta winylowa

3. Zagruntowujemy, nakładając na zdobioną powierzchnię podkład dla lepszego późniejszego przylegania wycinanek. Możemy użyć pędzla lub gąbki.

4. Po wyschnięciu podkładu nakładamy farbę w wybranym kolorze – lateksową, akrylową czy inną dającą efekty specjalne. Korzystamy z pędzla z miękkim włosiem lub gąbki.

5. Przymierzamy i rozmieszczamy odpowiednio nasze wycinanki na powierzchni szafki, pokrywając podłoże klejem nadającym się do decoupage'u.

6. Przyklejamy i delikatnie wyrównujemy powierzchnie poszczególnych elementów niewielkimi, miękkimi narzędziami (gąbka, pędzel, waciki, patyczki kosmetyczne).

7. Usuwamy szmatką lub chusteczką jednorazową nadmiar kleju wyciekający spod wzorów.

8. Wierzch wzoru także powlekamy klejem (najlepiej nieco rozcieńczonym).

9. Po wyschnięciu pokrywamy całą powierzchnię dekorowanej części szafki warstwą lakieru – jedną lub kilkoma, w zależności od grubości wycinanki. Jeśli chcemy uzyskać efekt spękań i rys (postarzenia), powinniśmy zastosować w tym celu specjalny lakier.

10. Co najmniej jeden lub dwa dni szafka powinna przesychać, po czym można jej już swobodnie używać. 

 Uwaga! Klasyczny decoupage polega na stworzeniu wrażenia namalowania wzoru na powierzchni (np. mebla). Wycięta i przyklejona dekoracja powinna wręcz zlewać się z podlożem i być niewyczuwalna w dotyku. Dlatego ważna jest precyzja wykonania każdego z etapów, a na koniec – nanoszenie cienkich, ale licznych warstw utrwalającego i maskującego lakieru.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Pędzle kaloryferowe – przegląd

Pędzle kaloryferowe – przegląd
Pędzel kaloryferowy, dzięki któremu pomalujemy trudno dostępne miejsca, stanowi część podstawowego wyposażenia potrzebnego do samodzielnego wyk...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić pędzle po pracy?

Jak wyczyścić pędzle po pracy?
Odpowiednio oczyszczone po pracy pędzle malarskie mogą być z powodzeniem wykorzystywane wielokrotnie. Jak pozbyć się z nich śladów starej farby...
Czytaj więcej

Zabytkowe wnętrza – zakres i rodzaj możliwych prac

Zabytkowe wnętrza – zakres i rodzaj możliwych prac
Domy to inwestycje użytkowe – mają w nich mieszkać i żyć ludzie. Jednak jeśli domostwo przetrwało kilkaset lat, należy mu się ochrona, która zos...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
02.07.2016
Nie wiem czy moje dwie lewe ręce by zdołały coś takiego zrobić... :) Wolę naklejki!
17.12.2015
Wolałabym zobzaczyć film instruktażowy :) Ale zapiszę sobie w zakładkach bo chyba rzetelnie napisane, a ja wxciąż myślę żeby sobie tak komodę zrobić

Ocena i komentarz dla:

Ozdoba na szafkę wykonana w technice decoupage – krok po kroku